Ako odstrániť etikety (nálepky)

Odstraňovanie z etikiet a nálepiek z fliaš býva pomerne náročné. Je zbytočné, aby ste namáčali rôzne fľaše, misky, poháre a iné predmety zbytočne vo vode a prácne drhli. Prinášame vám viacero typov, ako môžete poľahky odstrániť nálepky z vínnych fliaš, zo zaváraninových pohárov, z umelých hračiek, z rôznych pomocníkov do kuchyne a podobne. Jednoducho odstránite aj neplané diaľničné známky.

Olej

Ak máte predmet, na ktorom je ťažko odstrániteľná etiketa, môžete na jej odstránenie použiť obyčajný rastlinný olej, ktorý používate na vyprážanie jedál. Stačí, ak si olej dáte na mäkkú handričku alebo servítok a nálepku dôkladne potriete olejom, aby dokonale vsiakol. Takto postupne zošúchate celú nálepku dole.

etiketa na zaváranine

Škrabka na silikón

Pri ťažko odstrániteľných škvrnách je veľmi užitočná aj škrabka na silikón. Predmet namočený v teplej vode alebo oleji zbavíme nálepky tak, že budeme postupne so škrabkou na silikón odstraňovať všetky časti.

Školská guma

Školskú gumu môžeme využiť vtedy, ak nálepka je po dôkladnom namočení vo vode ťažko odstrániteľná. Všetok papier, ktorý sa vám podaril odstrániť pomocou škrabky alebo tupej žiletky, dáme dole. Na predmete zvyčajne zostáva ťažko odstrániteľné lepidlo. Toto lepidlo ľahko odstránime použitím obyčajnej školskej gumy. Suchý povrch postupne centimeter po centimetri gumujeme a žmolky lepidla sa budú odlupovať samé.

Technický benzín

Ak máte doma technický benzín, odstránenie nálepok bude veľmi jednoduché. Stačí ak na väčší kus vaty aplikujeme technický benzín a nálepku potierame. Na tento účel môžeme použiť aj mäkkú handričku.

Umiestnenie do umývačky riadu

Ťažko odstrániteľných nálepok sa môžete zbaviť aj tak, že ich umiestnite pred začatím umývania do umývačky riadu. Vďaka silným prúdom horúcej vody by sa nálepky mali odstrániť.

Odlakovač na nechty

Odstraňovanie odolných etikiet a nálepiek je jednoduché aj pomocou acetónového odlakovača na nechty. Na vatu alebo mäkkú handru aplikujeme dostatočné množstvo acetónového odlakovača a šúchame, kým sa nezbavíme celej nálepky.

Fén a teplovzdušná pištoľ

Pri ťažko odstrániteľných nálepkách a etiketách je veľmi nápomocná aj teplovzdušná pištoľ a fén. S teplovzdušnou pištoľou je potrebné narábať veľmi opatrne. Manipulácia s teplovzdušnou pištoľou pri odstraňovaní neplatnej diaľničnej známky je len pre skúsených profesionálov. Ak by ste nevhodne manipulovali s teplovzdušnou pištoľou mohli by ste si poškodiť lak na vašom vozidle. Teplovzdušná pištoľ je veľmi nápomocná pri odstraňovaní etikiet zo zaváraninových fliaš a podobne.

Fén je veľmi dobrá pomôcka na odstraňovanie všetkých druhov etikiet a nálepiek. Stačí ak miesto dostatočne nahrejete a potom za stáleho prísunu teplého vzduchu pomaly a postupne odstraňujete vybrané etikety alebo nálepky z predmetov.

Comments (3)

 1. FILATELY

  a ako na samolepiace poštové znamky, ktore nechceme odfarbit ani inak nijako znicit ?

  • Domino

   Zdravím, ja som dal trochu jari, rozotrel a počkal cca 5 minút. Potom pod teplou vodou to išlo celkom dobre:)

   • Domino

    Tento postup je ku odliepaniu etikiet na víne, nie na poštové známky 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *