Ako sa zbaviť kuny?

Kuna patrí medzi veľmi rozšírených škodcov, o ktorých sa hovorí omnoho menej, ako by sa malo. Mnohí majitelia stavieb, ktorí sú bezradní, sa snažia nájsť riešenie, ako proti tomuto živočíchovi, ktorý sa dokáže usadiť vo vašej stavbe či na vašom pozemku na veľmi dlho a len tak ľahko ho odtiaľ nedostanete. Existuje však niekoľko dobrých riešení, ktoré vám určite poradia.

Kuna sklaná

Kuna sklaná je tvor, ktorý príbytky ľudí veľmi rád navštevuje. Nebojí sa len tak vniknúť na váš pozemok, spraviť vám tam škodu a potom znova odísť. Na niektorých miestach sa nachádza kún viac, niekde ich je menej. Je to normálny jav, ktorému by ste sa však nemali prispôsobiť a proti kunám poriadne zabojovať. Keďže kuny patria k tvorom, ktoré sa radi k niekomu vždy “votrú”, niet sa čomu čudovať, že sa chcú nejako dostať do pozornosti aj ku vám. Keďže váš dom je vždy zárukou tepla a možno aj nejakého toho jedla v kontajneroch, kuny to vždy veľmi láka.

Kuna so sebou prináša nielen špinu, ale aj smrad a mnohokrát choroby, ktoré v sebe má. Preto, ak nechcete, aby nakazila vás či vášho domáceho maznáčika, určite by ste sa mali vyvarovať jej dlhšiemu pobytu u vás. Sú to väčšinou nočné tvory, ktoré cez deň spia a v noci sa poriadne vždy vybláznia. Kuna v dome je jednoducho nevítaným a nežiadúcim hosťom, ktorý vám môže váš dom naozaj zničiť. Ak nechcete prísť o svoj majetok, poradíme vám!

Základné rady

Mnohé rady, ktoré sa dočítate na skoro všetkých internetových stránkach či v článkoch sú nejaké osvedčené rady, ktoré sa tradujú z pokolenia na pokolenie. Niekedy vyjdú, niekedy nie, no určite by ste ich mali vyskúšať ešte predtým, ako sa dáte na lov.

Určite vyskúšajte mať v dome napríklad výrazný parfém, čo by mohlo kunu odradiť. Rovnako na tom je aj trus nejakej mačkovitej šelmy, ktorú máte doma. Nevýhodou týchto dvoch rád je to, že nie vždy môžete mať dom celý zavoňaný od nejakej voňavky alebo presný opak, zasmradený od nejakého trusu. Kune však nie sú po vôli aj žiadne chlpy od psa či nejakej dravej šelmy, ktorá by mohla pre ňu predstavovať nebezpečenstvo. Vhodné sú aj lesklé predmety zavesené v okolí domu. Nevýhodou je zas neestetickosť, ktorá sa vám nemusí páčiť. Tento zver sa mnohokrát zľakne aj veľkého hluku, ktorý by mohol ísť z prehrávača, počítača, rádia alebo z hlučnej vravy.

Špeciálne výrobky

Neradi staviate na takéto “babské rady” a radšej si kúpite nejaký špeciálny prípravok, ktorý by mal na 100% pomôcť? Ak áno, v obchodoch nájdete niekoľko druhov odpudzovačov, ktoré nie sú príliš drahé a svoju prácu si odvedú. Tieto odpudzovače vysielajú akustické a ultrazvukové vlny, ktoré kunu okamžite odoženú.

Iným, veľmi vychvaľovaným spôsobom je napríklad pasca na kuny. Odchyt tohto zvieraťa je niekedy možno úplne najlepším spôsobom, ako sa ho zbaviť. Jednoducho ju prichytíte pri čine a odveziete ju ďaleko od domova, aby sa ku vám viac nevrátila. K tomuto účelu slúžia pasce na kuny, ktoré jednoducho nájdete v rôznych obchodoch. Sú to klietky alebo niečo podobné, ako na myši. Jednoducho sa do nich kuny chytia a vy máte po probléme. Do takejto pasci je však kunu veľmi ťažké mnohokrát chytiť preto sa pohybuje skokmi. Niekedy to však vyjde a vy sa môžete tešiť z toho, že sa kuny zbavíte.

Kuna v aute?

Ak sa pýtate, či sa kuna môže nachádzať aj v aute, odpoveďou je áno, môže. Keďže počas zimy býva vonku veľmi zima, kuna sa občas uchýli aj do áut, kde býva mnohokrát teplo. Môžete ju však objaviť aj v okolí motor, kde je jej prítomnosť veľmi nebezpečná. Kuna hryzie rôzne hadičky a preto sa môže stať, že by vám zničila motor alebo nejaké súčiastky, ktoré sú dôležité k tomu, aby vám auto išlo.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *