Starostlivosť o muškáty na jar, jeseň ale aj zimu

Muškáty sú rastliny, ktoré nám pri správnej starostlivosti kvitnú od jari do jesene. Muškát pochádza z južnej Afriky. Poznáme mnoho druhov muškátov. Ťahavé muškáty sú vhodné na balkóny a do závesných kvetináčov. Muškáty, ktoré rastú do tvaru kríčka ľahšie prezimujú.

 

Muškáty obľubujú slnečné balkóny a okná. Najvhodnejšou svetovou stranou na umiestnenie muškátov je juh. Môžu sa ťahať a vďaka dostatočnej vlahe sa nám odvďačia nádhernou kvetovou sústavou. Muškáty si môžeme vyberať vo viacerých farbách. Najznámejšie sú biele muškáty, pomarančové, červené, ružové, či fialové.

ako-pestovat-muskaty

Sadenie

 

Muškáty môžeme vypestovať aj zo semienok. Je to dlhší proces, ale zvyčajne veľmi úspešný. Rastlina sa po čase odvďačí nádhernými kvetmi. S výsadbou semienok začíname v zimných mesiacoch. Ak vysadíme semienka v januári, približne v máji nám budú rastlinky kvitnúť. Pri pestovaní by sme mali byť opatrní. Muškáty nie sú odolné voči mrazu. Ak sa z jari obávate výskytu nočného mrazu, radšej ich na noc schovajte. Zdravá rastlinka by mala mať množstvo zdravých, tmavo zelených listov.

 

TIP

Chystáte sa presádzať muškáty? Tu nájdete potrebné náradie v zľave

Akciové náradie

Zimovanie

 

Niektorí záhradkári si kupujú nové sadenice každý rok. Vyhadzovanie starých rastlín po sezónne je zbytočné. Rastlinky môžeme pokojne pestovať aj tri roky, a stále budú mať dostatočné množstvo krásnych kvetov. Muškát môže prezimovať na chladnejšom okne alebo chladnejšej chodbe. V zimných mesiacoch je potrebné obmedziť zalievanie. Ak nemáte v domácnosti miesto, kde by ste mohli muškáty umiestniť, existuje riešenie. Stačí ak máte suchú pivnicu. Koreňovú sústavu muškátu poriadne zabalíme do novinového papiera a zavesíme. Ak máte možnosť, môžete tieto balíky muškátov zavesiť na šnúru v suchej pivnici. Pôda okolo koreňov by nemala byť príliš vlhká. Počas zazimovania v novinách by mohli vzniknúť plesne. Druhá možnosť je naukladať ich vedľa seba do debničky. Takto zazimované muškáty pred jarným vysadením namočíme na jeden deň do vody, aby získali dostatočnú vlhkosť. V zime rastlinky nehnojíme.

starostlivost-o-muskaty

Rozmnožovanie

 

Muškáty sa ľahko rozmnožujú. Staršiu rastlinu môžeme až po drevnatú stonku ostrihať a nové výhonky zakoreniť do črepníkov. Zo starej drevnatej stonky vyrastú nové výhonky. Počas kvitnutia by sme mali dbať na pravidelné odstraňovanie usušených spodných listov. Taktiež by sme mali odstraňovať odkvitnuté časti rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *