Ako sa zbaviť krtka v záhrade ?

Krtko v záhrade môže byť pre niektorých záhradkárov hotová katastrofa. Avšak nezabúdajme, že je to najmä živý tvor. Tak ako sa to našej záhrady zatúlal rovnako odíde. Ak nie ste dostatočne trpezliví, môžete využiť niektorý z viacerých overených záhradkárskych tipov.

Najjednoduchšie je zakúpiť elektronickú plašičku na krtkov. Tento prístroj je poháňaný nabíjateľnými batériami alebo solárnym pohonom. Ak si zakúpite typ na solárny pohon stačí ako ho zapichnete do zeme a máte po starostiach. Tieto prístroje vytvárajú jemné vibrácie, ktoré plašia krtkov. Zvyčajne sa dajú tieto prístroje zakúpiť aj na odplašenie hadov a iných škodcov.

ako sa zbavit krta v zahrade

Niektorí záhradkári používajú na vytváranie vibrácií osadenie kovových tyčí, ktoré siahajú do väčšej hĺbky. Na povrchu uviažu nejaký predmet, ktorý pri vetre naráža o tyč a vytvára vibrácie. Môžu to byť rôzne pliešky, kamienky, staré plechovky a PET fľaše.

Obľúbeným tipom je aj použitie sklenených fliaš. Princíp je jednoduchý, po ploche záhrady je potrebné osadiť viacero fliaš, tak aby ich hrdlo bolo otočené smerom hore. Fúkanie vetru spôsobí, že fľaše vytvárajú zvuky, ktoré odplašia nevítaných návštevníkov.

Pri výsadbe trávniku môžete použiť aj zábrany, ktoré uložíte po obvode záhrady. Môže to byť husté plastové pletivo, ktoré mechanicky zabráni krtovi prístup na vašu záhradu. Pri výsadbe trávniku alebo záhonu môžete ešte pred vložením rastlín natiahnuť sieťovinu, ktorá pokryje celú plochu určenú sa sadenie. Ak využijete tento spôsob dbajte na dostatočnú pevnosť materiálu sieťky. Taktiež zvážte aké rastliny nad sieťku bude osádzať. Pri sadení trávy pri sieťka nemala prekážať, ale keď sadíte rastliny s dlhšími koreňmi sieťka môže spôsobovať problémy.

ako sa zbavit krtka v zahrade

Bojovať s krtmi sa dá aj veľmi jednoducho. Ihneď ako objavíte nový krtinec hlinu preneste na iné miesto a dieru nezakrývajte. Všeobecne nedoporučujeme rôzne chemické otravy, lovenie krtov na pasce a vytápanie. V prvom rade by sme mali myslieť na to, že je to užitočný živý tvor.

Kadiaľ krtko kope?

Presne nebudete nikdy vedieť, kadiaľ krtko kopal a kadiaľ ide, no vždy musíte vedieť, že má jednu hlavnú cestu, po ktorej chodí skoro neustále a vracia sa cez ňu. Ďalšie jeho cestičky, ktoré sú menšie, tie postranné, môžu byť práve tie, ktoré ničia vašu záhradu a plodiny, ktoré ste tam zasiali. Rastlinám krtko často poškodzuje korene a tým pádom sa vám zničia aj kvety či iné plodiny, ktoré ste si zasadili. Ani len trávnik nevyzerá veľmi dobre, keď na ňom máte krtince.

Čím určite odstránime krtkov?

Na krtka určite nenájdete nikdy žiadne riešenie, ktoré ho odstráni na 100%. Môžete však spraviť opatrenia, vďaka ktorým sa ho zbavíte aspoň čiastočne.

Prvým spôsobom, ako sa zbaviť krtka aspoň spolovice je ten, že budete vysádzať rastliny, ktoré mu nevoňajú. Spravíte to veľmi jednoducho. Stavte určite na cesnak, afrikány či aksamitník, ktoré krtkovi smrdia a bude sa im vyhýbať. Určite ich saďte medzi ostatné rastliny. Určite môžete staviť aj na citrónovú kôru, ktorá im je veľmi nepríjemná a radi sa jej vyhýbajú.

Viete, kde má krtko chodbičky? Strčte do nich nejakú handru alebo inú vec, ktorá mu zabráni v priechode. Takto si budete istí, že sa nedostane k vašej obľúbenej rastline či kvetine, ktorá by mohla byť ohrozená.

V špecializovaných obchodoch nájdete aj guličky, ktoré sú vytvorené presne pre krtkov. Tie mu budú smrdieť a určite tam už nikdy nepríde. Starou a veľmi obľúbenou metódou sú napríklad orechy, ktoré sú pre krtka nevhodné.

Presne tak isto ako pasce na myši, rovnako existujú aj pasce na krtkov, ktoré sú veľmi efektívne a dobre fungujú. Keď ich nestražíte, máte veľkú možnosť, že sa krtko na ne chytí.

Vyhýbajte sa však vyplavovaniu vodou, pretože to krtka určite nezničí. Krtko je veľmi dobrý plavec. Nebezpečné nástroje takisto nechajte doma, nevyplatí sa vám to.

Pri zneškodňovaní krtka nemyslite na to, že by mal byť nejakým veľkým nepriateľom pre vás. Je to úplne jednoduchý tvor, ktorý sa len snaží prežiť.

Comments (1)

  1. Martinka Veselá

    S krtom je to naozaj veľmi ťažké. Síce patrí medzi zvieratá, ktoré sú veľmi užitočné, pretože prekyprujú zem, nechávajú ju dýchať a vďaka tomu môžete mať aj vy doma naozaj skvelú pôdu, na ktorej vám bude rásť všetko, čo potrebujete. Krtko má však aj negatívnu stránku, pretože “krtince”, ktoré za sebou zanecháva vám môžu spraviť rôzne problémy.
    Keď sa krtko rozhodne kopať cestičku presne pod vašimi rastlinkami, ktoré ste tam veľmi ťažko sadili, asi vás to veľmi nahnevá. Niet sa čomu čudovať. Síce má krtko veľmi dôležitú úlohu, no niekedy sú negatíva väčšie, ako tie pozitíva, ktoré získavame z jeho práce. Ako sa zbaviť aspoň čiastočne krtkov a mať konečne záhradku bez zbytočných kopcov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *