Záhradný skleník – ako vybrať ten správny

Uvažujete nad tým, že by ste si do svojej záhrady zaobstarali skleník? Ak áno, určite tak spravte. Vďaka skleníku totižto budete mať okrem chutnej zeleniny, kvetín či dokonca ovocia, niečo omnoho viac. Spraví vám aj estetickú stránku záhrady, ktorá sa bude páčiť nielen vám, ale aj ostatným návštevníkom vašej záhrady.

Skleník je jednou z vecí, ktorú majú mnohí v záhradách. Bol obľúbený už v minulosti, kedy zastával najmä tú praktickú stránku. Každý, kto chcel mať dobrú úrodu naň vždy s radosťou stavil. Bolo to najmä z toho dôvodu, že ste v ňom mohli vždy mať omnoho dlhšie zeleninu či ovocie, aj keď vonku bolo už chladnejšie.

Základ

Na začiatok by ste však mali vedieť, kde vôbec postaviť váš nový skleník a či naň máte dostatok miesta. Ak máte malú záhradu, na skleník možno nebudete mať ani len miesto, a preto by bolo zbytočné, aby ste nad ním vôbec uvažovali.

Na trhu nájdete mnoho skleníkov, medzi ktorými si môžete vybrať.  Rozhodovať sa môžete medzi cenou, kvalitou alebo materiálom použitým na výrobu skleníka. Dôležité je však to, aby ste si zistila pred kúpou rozmery. Tie sú dôležité, pretože skleník nemusí byť presne taký, aký je na fotke či obrázku. Sledujte však aj príslušenstvo, ktoré sa dá k nemu dokúpiť, pretože aj to môžete niekedy využiť.

Vybrať si však musíte aj podľa toho, v akej sezóne chcete skleník využívať. Ak ho plánujete využiť iba na jarnú a letnú sezónu, stavte na skleníky, ktoré sú na to určené. Ak však chcete miesto, ktoré budete môcť využívať celý rok, určite stavte na kvalitnejší materiál a možno aj drahšiu cenovú kategóriu. Drahšie skleníky sú omnoho kvalitnejšie, a preto ak chcete mať taký, ktorý vám vydrží dlho, radšej doň investuje viac peňazí.

Okrem toho je veľmi dôležité zistiť aj to, kam by ste svoj nový skleník mali umiestniť. Niektorí ho majú ako samostatnú stavbu, ktorá stojí niekde na začiatku, na konci alebo len v strede záhrady. Možno sa vám to bude zdať čudné, ale aj v strede záhrady môže byť skleník skvelý a pekne by sa vám tam mohol vynímať. Niektoré skleníky sú však skvelé, keď ich len tak jednoducho pristavíte k vášmu prístrešku, ktorý vonku máte. Mnohokrát tak pôsobí stavba ešte krajšie a lepšie.

Veľmi dobre zvážte aj to, odkiaľ doň budete vchádzať. Ak sa rozhodnete, že skleník bude súčasťou prístrešku, môžete doň vchádzať cez prístrešok. Vhodné je však ak bude mať skleník vlastný vchod cez ktorý budete vchádzať a vychádzať.

Ako vybrať ten najlepší?

Vybrať ten najlepší je však niekedy naozaj veľmi ťažké. Na trhu môžete nájsť niekoľko druhov, medzi ktorými si jednoducho budete musieť vybrať. Ak chcete pestovať malú časť zeleniny, kvetov či ovocia, zaobstarať si môžete menší skleník, ktorý zaberie aj menej miesta. Ak však plánujete sadiť toho naozaj veľa a chcete všetky druhy okrasných kvetov a zeleniny, vyberte si veľký, ktorý vám bude stačiť na úplne všetko a zmestí sa do neho každý jeden druh.

Pri okrasných kvetinách by ste mali vyberať dokonca ešte väčší skleník, pretože kvety v nádobách a kvetináčoch jednoducho potrebujú omnoho viac miesta, akoby ste si mohli myslieť. Okrem dĺžky či šírky je dôležitá aj výška. Najlepšia výška je taká, aby ste sa v ňom nemuseli skŕčať a nad sebou mali ešte nejaké miesto.

Materiál skleníka

Viete, z čoho by mal byť váš skleník vyrobený? Najčastejším materiálom na vytvorenie skleníka je hliník. Tento materiál je ľahký, a preto sa hodí na úplne každý skleník, ktorý je potom ľahký, no aj pevný. Okrem tohto materiálu so vhodné aj napríklad skleníky z ocele či plechu.

Nezabúdajte ani na výplň medzi konštrukciou. Mnohí stavia na sklo, no sú aj také skleníky, ktoré sú z plastu. Výber je na vás, no skleníkové sklo sa používa už niekoľko desiatok rokov a je omnoho obľúbenejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *