Spálňa je trochu zanedbávaná miestnosť v byte, či v dome. Ak sa pozrieme do histórie, tak nie je divu. Obydlia a s ním aj funkcie spální je odrazom ľudských potrieb a potrieb spoločnosti, v ktorej sa človek nachádza v priebehu času.
Spálňa patrí medzi obytné miestnosti, ktoré slúžia pre nočný a prípadný denný odpočinok. Spálňa patrí medzi intímne miestnosti v byte. Je to taká naša súkromná zóna. Spálňa nepatrí medzi miestnosti, kde by sme volali našu návštevu. Nedopustíme sa určite faux pasu, keď v novo zariadenom byte, či dome zavedieme svojich priateľov aj do spálne, aby sme sa pochválili, ako ju máme krásne zariadenú. Samozrejme, že manželka predtým starostlivo vyluxovala a ustlala. Celú exkurziu určite sprevádzame slovami: “Moc sa tu nepozerajte, nestihli sme poupratovať.” Na to demoralizovaná návšteva, ktorá defiluje hlavou, že či toto je neporiadok, tak čo majú potom oni doma, odvetí: “Máte to tu moc pekné, no my Vám tu pozerať nebudeme. ”
Riaďte sa inštinktom
Táto miestnosť je určitým spôsobom špecifická a preto si vyžaduje určité atribúty. Predpokladajme, že máte určité predstavy, ako by mala Vaša spálňa vypadať. My Vám poradíme podľa skúseností a hlavne časom overené prípady, kde a ako rozmiestniť nábytok v spálni. Zbytočne budete tápať a hľadať riešenia v odborných literatúrach, keď môžete využiť skúseností profesionálov. Či už je to dizajnér, architekt, stavbár alebo obchodník v predajniach s nábytkom určeným pre spálne. Vždy starostlivo zvážte hľadiska, o ktorých s Vami títo ľudia budú hovoriť. Hovorte spolu s partnerom , s deťmi, či s tým, kto túto miestnosť bude obývať. Posledné slovo bude aj tak na Vás. Je to Vaše bývanie, Vaše rozhodnutie a v neposlednom rade Vaša peňaženka. Nenechajte sa hlúpo natlačiť do predražených riešení, ktoré Vám ziskuchtivý obchodník vždy verbálne ošetrí tak, že vo Vás vyvolá pocit, že v inom riešení si neodpočiniete a tento matrac Vám do rána dobije baterky na 120%.
Rovnako tak ale zvážte, že spálňu zariaďujete na mnoho rokov a tiež aj matrace do posteli. Riešenie sa nachádza niekde uprostred. Pochopiteľne niekoho uspokojí spálňa s vodným lôžkom a so zlatou drapériou, iného posteľ z masívu, niekoho drevotrieskový nábytok a iného len rohož v prázdnej miestnosti. Buďme tolerantní , ohľaduplní a každému želajme to s čím je spokojný. Avšak alfa a omega tejto obytnej miestnosti je v prvom rade zdravý oddych, podporený všetkým ostatným.
Normy a odporúčania
Pokúsme sa spoločne tento motto trochu vylepšiť. Pozrime sa, ako hovorí norma. Plocha spálne má byť pre dve osoby min. 12 m2 (najlepšie však 14 m2), pre jednu osobu 8 m2. Menej ako 8 m2 sa nepovažuje za obytnú miestnosť. Šírka spálne s manželskou posteľou by nemala klesnúť pod 2650 mm, ak je v dome spální viac, ostatné môžu mať pre dve osoby šírku 2400 mm. Pre jednu osobu 2150 mm. Hĺbka sa odporúča väčšia ako dvojnásobok svetlej výšky. Svetlá výška pre spálne je rovnaká, ako pre ostatné obytné miestnosti. Je stanovená na:
- 2600 mm pre obytné miestnosti bytových domov,
- 2500 mm pre obytné miestnosti rodinných domov,
- 2300 mm pre obytné miestnosti v podkroví.
Odporúča sa u novostavieb orientovať spálňu na východ, alebo severovýchod. U bytov, či už postavených domov je vhodné si vybrať pre spálňu chladnejšiu miestnosť( ak je to možné). Umiestnenie by malo byť v oddychovej časti bytu, čo najmenej rušenou spoločenskou časťou. Nesmie byť priechodná do iných miestností, okrem šatne a sociálneho zariadenia, určených pre túto spálňu. Postele by mali byť umiestnené s rozvahou. Najlepšie je manželskú posteľ umiestniť tak, aby bola priechodná z troch strán. Vstupné dvere do miestnosti, by mali byť v zornom uhle ležiaceho človeka. Výška postele 400 – 450 mm, u seniorov nepatrne vyššia. Odporúča sa jednu stranu postele (najlepšie dlhší rozmer) “ukotviť” k stene.
My sa skúsime zamyslieť nad kritériami, ktoré robia zo spálne “dobrú” spálňu. Je pravdepodobné, že sa netrafíme do vkusu úplne každého. Pre tých, ktoré naše rozprávanie neuspokojilo, môžeme poslúžiť ako odrazový mostík k získaniu názoru, ako to napríklad nechcú. Aj to je predsa názor! Ale predpokladajme, že naše námety a odporúčania oslovia bežného človeka, ktorý si chce zariadiť spálňu vkusne a pohodlne podľa svojich predstáv i možností.
Čo by nás pri zariaďovaní spálne malo zaujímať?
Inými slovami, ak chceme byť akčný a dosiahnuť výsledok, musíme mať myšlienku či nápad. Jedno bez druhého nemá zmysle. Preto, aby Vás v noci nesprevádzali vo Vašej vysnívanej “novej” spálni zmieňované mory, pomôžeme Vám s Vašou víziou. Tým však nevylučujeme, že aj spomínaná akcia je s nami možná. Naša rada Vám môže pomôcť v rozhodovaní, ale rovnako tak dokážeme pomôcť zrealizovať Vašu predstavu.
Pokúsme sa pozrieť na spálňu z viacerých pohľadov. Asi najdôležitejšie bude hľadisko Vašich predstáv o tejto časti Vašej domácnosti. Dobrý architekt sa Vás určite spýta na to, ako fungujete ako rodina, ako jednotlivec, aké sú Vaše predstavy teraz, ale aj napr. za desať rokov. Aké máte v obľube materiály, farby, tvary, čo sú Vám blízke a tešia Vás, určite to povedzte architektovi. Možností je veľa a je dobré tejto analýze venovať dostatok času. Podriaďovať sa potom niečomu, čo sme nemali pôvodne v úmysle len preto, že sme niečo zabudli spomenúť, je zbytočné. Zbytočné rovnako tak, ako prípadné neskoršie úpravy.
- Dispozície bytu a umiestnenie spálne v ňom, podľa typu bývania. Inak asi budeme k tomuto riešeniu pristupovať v novostavbe bytu či domu, inak v byte, ktorý už svoje funkcie plní. Inak si budeme počínať u podkrovia, strešnej vstavby, inak u loftového bývania. Inak u dedinskej chalupy a inak u panelákového riešenie. Poňatie môže byť maximalistické, umiernené, ale aj napr. veľmi minimalistické.
- Začneme stavebnými úpravami. Okná a dvere sú hlavnými atribútmi tejto miestnosti. Ich riešenie sa môže meniť podľa typu dispozície, funkčnosti, potreby osvetlenia, presvetlenia, vetrania a podružný nie je ani estetický a harmonický výsledok. Je potrebné sa zamyslieť nad rozvodom elektriny, vypínačom (vr. regulátora osvetlenie) a dostatkom zásuviek pre prípadné lampičky, LED osvetlenie, rádio, CD prehrávač. To isté platí o zasieťovaní počítača, TV a pripojenie rôznych periférií podľa potreby.
-
Drevo, kov, plasty, sklo a iné materiály sú možným riešením, ale prírodné materiály určite prevažujú. Posteľ môže byť kovová, ale naproti nej posteľ z masívneho dreva má určite svoju hodnotu a to nielen estetickú. Riešenie postelí je veľké množstvo, rovnako tak roštov, matracov ad. Podobne je to aj s komodou, skriňou, šatníkom, nočnými stolíkmi, stolom, stoličkami aj kresielkami. Ďalšou možnou alternatívou je vstavaný nábytok, od skríň až po vstavaná lôžka. V rámci funkčnosti, ale aj napr. princípov feng shuej alebo geopatogénnych zón je potrebné rozmiestnenie nábytku venovať dostatočnú pozornosť. Ak je možné s nábytkom manipulovať podľa týchto princípov, docielime určite čistého, vkusného, harmonického a hlavne zdravého riešenia. Vzhľadom k tomu, že prespíme približne 1/3 života, je vytvorenie energetickej rovnováhy v tejto miestnosti jednou z priorít. Ak nám to dispozícia neumožňuje, existujú riešenia, ako nevhodné vplyvy eliminova
- Materiálové a farebné poňatie spálne. Textílie, steny a nábytok svojou štruktúrou a farebnosťou dávajú miestnosti hĺbku, výšku, perspektívu, statiku či dynamiku riešenia. Vyvolávajú v nás harmóniu, teplo, ale niekedy bohužiaľ aj podráždenie, nepokoj, pocit chladu a únavy. Rovnakou mierou sa na kvalite riešení podieľa aj podlaha. Studená, teplá, dlažba, drevená podlaha alebo koberec, to všetko je potrebné riešiť. Je na nás a našom pocite, akú cestu zvolíme. Živá zeleň, PC a televízia niesu moc vhodné do spálne. Preto s týmito doplnkami veľmi opatrne.
- Miestnosť, ale aj nábytok musia mať potrebné rozmery a proporcie zodpovedajúce telesným mieram osôb, ktoré tu žijú. Zvažujte výšku nábytku, kam chcete dosiahnuť. Rovnako tak, ako vysoko a ďaleko dosiahnete, ak napr. sedíte alebo stojíte. Iné riešenie si žiada spálňu u ľudí s menším vzrastom a iné budeme vyžadovať pre dvojmetrového človeka. Iné riešenie si zase bude žiadať spálňa potrebná pre chorého človeka. To všetko je potrebné vziať pri návrhu spálni do úvahy.
- Osvetlenie, kúrenie a vetranie. Neoddeliteľnou súčasťou riešenia celkovej pohody je klíma miestnosti. Dostatok svetla musíme kombinovať s tlmením svetla, prípadne možnosťou úplnej tmy. To isté platí aj o osvetlení umelom. Rovnako tak je potreba mať možnosť korigovať prísun čerstvého vzduchu a tepla. Napríklad klimatizácia už dnes nie je žiadnou vzácnosťou rovnako tak, ako rekuperačné jednotky alebo sálavé panely.
Vybavenie
Ďalším kritériom pri posudzovaní by mala byť celková prevádzka bytu. Užívateľsky sa byt delí na verejnú a súkromnú časť. Každému je určite jasné, ktoré miestnosti kam zaradíme. Spálne pochopiteľne patria do časti súkromnej. Prakticky sa jedná o dispozičné rozdelenie bytu na zóny, v ktorých sa ich užívatelia nebudú navzájom rušiť a prípadný návštevníci nebudú mať prístup do súkromnej časti. Hoci si môžeme povedať, že návštevníka do spálne jednoducho nepustím, realita je trochu iná. Predstavte si, že ležíte s chrípkou v posteli a potrebujete použiť jediné WC v byte, do ktorého sa vstupuje z rovnakej predsiene ako do spálne, kde ležíte a do obývacej izby, kde má niekto z rodiny návštevu. Už týmto vznikne kolízia verejnej a súkromnej zóny bytu. V súčasnosti sa v snahe znížiť ceny bytov pochopiteľne, znižuje ich podlahová plocha a tak je také delenie takmer nemožné. Ale ak pri hľadaní nového bývania narazíte na bytové domy investované osvieteným developerom, ktorý architektovi umožnil byt takto usporiadať, neváhajte.
Neexistuje žiadne pravidlo, ako nábytok do spálne umiestniť, pretože sa jedná o individuálnu záležitosť, kde hrá rolu budúca prevádzka, vkus každého užívateľa a podobne. Niekoľko nasledujúcich poznatkov Vám, ale môže pri rozhodovaní pomôcť.
Farby
Miestnosť odpočinkového charakteru by mala mať nerušivé farby, skôr neutrálne a upokojujúce. Spoliehajte sa na svoj cit, ale viac než kde inde v byte sa snažte zladiť farebné odtiene podlahy, stien, dverí a vybavenia. Do menších priestorov je lepšie neumiestňovať vybavenie príliš tmavé, ktoré opticky zmenšuje izbu, ale aj matné povrchy, ktoré pohlcujú svetlo a dosiahne sa tak podobného efektu. Pravdepodobne bude priestoru dominovať jedna drevina, ku ktorej vyberiete ako dominantnú jednu farbu. Prípadné ďalšie farebné a materiálové variácie držte buď v neutrálnych odtieňoch alebo svetlých odtieňoch vybranej dominantnej farby. Ideálnymi farbami do spálne sú modrá, ktorá pôsobí chladivo, alebo odtiene fialovej bližšie modrej časti spektra. Upokojujúcim dojmom pôsobí tiež zelená, ale opäť jej tlmenejšie varianty. Napr. jarná zeleň je už príliš živá. Všeobecne sa dá povedať, že je vhodné použiť akýkoľvek odtieň farby kombinovanej so šedou – olivovou až šedozelenou farbou, šedomodrá, šedofialová a tiež svetlé pastelové alebo naopak odtiene tmavé. Za neutrálne považujeme šedú škálovú skupinu – biela, čierna a odtiene šedej, ale tiež napr. tlmené okrové, béžové, krémové odtiene a varianty “bielej” – šampanská, slonovinová a podobné. Do týchto farieb môžme ladiť aj doplnky ako bytový textil, nočné stolíky, komody.
Nevhodné sú teplé, aktívne sýte odtiene žltej, oranžovej a červenej. Tiež veľké plochy sýtej tyrkysovej, azúrovej, zelenej alebo ružovej sa neodporúčajú. Na obrázku nižšie sa môžete inšpirovať výberom farieb v kombinácii s konkrétnym typom dreva.
Posteľ
Zásadným prvkom spálne je pochopiteľne posteľ. V tomto článku máme na mysli dvojlôžkovú posteľ. Ak sa chcete naozaj dobre vyspať, mali by ste pri výbere postele zohľadniť nasledujúce faktory. Aj keď sa nachádzate vo vlastnom byte, umiestnite posteľ tak, aby ste z nej videli na dvere do spálne, prispeje to k pocitu bezpečia. Tiež sa zamyslite, ako je spálňa orientovaná k svetovým stranám, aby Vám slnko ráno nesvietilo priamo do očí. Aj v minimálnej spálni sa snažte zabezpečiť prístup k posteli z troch strán (aj keď to bude len 50-60 cm ako na obrázkoch vyššie). Ak Vám nezostáva nič iné než umiestniť skrine vedľa postele, myslite na dostatok miesta pre priechod. Hlavne vtedy ak majú skrine dvierka otváracie, nie posuvné. Štandardným rozmerom dvojlôžkovej postele by dnes už malo byť 200 cm dĺžky na 180 cm šírky. Všeobecne platí, že by posteľ mala byť o 25 cm dlhšia ako užívateľ. Ak meriate cez 180 cm, neváhajte si zaobstarať predĺžený rozmer. Dôležitá je aj výška postele. Štandardné je cca 40 – 45 cm, ale pre skôr narodených alebo menej pohyblivých užívateľov je vhodné výšku pre ľahšie vstávanie optimálne zvýšiť. Najdôležitejšou časťou je ale samostatná spacia plocha – teda rošt a matrac. Rošty sa dnes ponúkajú v početných variantoch od fixných po polohovateľné, ktoré sú manuálne alebo elektronické. Tiež matrace môžete vyberať z veľkého množstva. Vďaka kvalitnému roštu a matraca by ste mali v polohe na boku dosiahnuť to, že Vaša chrbtica bude v priamke. Tomu napomôžu napríklad aj ergonomické vankúše.
Žiadna posteľ by nemala byť univerzálna, ale prispôsobená pre konkrétneho spáča. U matracov a roštov sa teda dívajte na všetky údaje – vrátane hmotnosti. U dvojlôžkovej posteli tiež určite oceníte, keď budete mať vedľa seba dva matrace a nie jednu veľkú. To preto, aby Vás nebudilo každé otočenie partnera. V malom byte, kde je každý centimeter úložného priestoru vzácny, sa tak dá využiť miesto pod posteľou. Z hygienických dôvodov by mala byť riešená tak, aby bola umožnená pod posteľou cirkulácia vzduchu.
Úložné priestory pri posteli
Na lampičku, odkladanie kníh a iných drobností najviac oceníte nočný stolík vedľa postele. Nezáleží na jeho veľkosti či prevedení, ale mali by ste mať každý svoj. Niektoré zostavy ponúkajú, ako náhradu stolíkov police na stene nad hlavou lôžka, ale čoskoro zistíte, že to nie je najlepšie riešenie, pretože stojac na zemi sa musíte naťahovať a z lôžka ide o nepraktický telocvik.
Skrine
Čo sa skríň týka, pre väčšinu menších bytov sú to jedny z mála úložných priestorov v byte a neslúži len na ukladanie oblečenia užívateľov, ale tiež napríklad na vysávač, posteľnú bielizeň, uteráky a podobne. Mali by teda byť čo najkapacitnejšie. Ideálne sú teda vstavané skrine od podlahy k stropu s posuvnými dvierkami, ktoré na otvorenie nevyžadujú ďalší priestor. Vhodné je umiestniť na dvierka veľké zrkadlo, ak ho nemáte napríklad v predsieni. Vnútorné usporiadanie je možné dnes i u typových výrobkov vyrobiť na mieru podľa individuálnych potrieb užívateľa. Plné police, drôtené zásuvky, či ramienkové tyče si môžete poskladať na želanie. Pre umiestnenie skríň v rámci izby neplatí všeobecné pravidlo – len si zaistite pohodlný prístup a manipuláciu. Jediné diskutabilné miesto môže byť u obvodovej steny domu, obzvlášť vtedy, ak je dom starší, nezateplený a k tomu máte navyše plastové okná. Skriňa umiestnená u najchladnejšej a najvlhšej steny je totiž ideálnym miestom pre plesne.
Textil
Neodmysliteľnou súčasťou spálne sú textílie, či už ide o posteľnú bielizeň, závesy či koberce, práve textil urobí z izby to útulné miesto na spanie. Pozor by ale mali dávať alergici a astmatici, pretože práve textil predstavuje vhodné miesto pre roztoče a je tiež najväčším producentom prachu. Lôžkoviny z toho dôvodu môžete zaobstarať hypoalergénne a obliečky je potrebné optimálne meniť. Ak na alergie trpíte, rozmyslite si ďalšie textílie, ako ťažké závesy alebo koberce, aj keď je taký koberec po ranu pod nohami ďaleko príjemnejší ako laminátová podlaha. Dobrým kompromisom je kusový koberec (nie tzv. “od steny k stene”), ktorý sa dá čas od času okrem vysávania ľahko vyklepať alebo vyčistiť mokrou handrou.
Niečo z histórie spální
Praveká jaskyňa
Iné nároky na riešenie obydlia si žiadala jaskyňa pravekého jaskynného človeka, stredoveká poľnohospodárska usadlosť, feudálne panstvo so svojimi hrady a zámky, mestské prostredie industriálnych aglomerácií, bývanie vidieckeho alebo mestského typu. V stredoveku bývali ľudia v jednej miestnosti spolu. Pracovalo sa tu, varilo, učilo, spalo, milovalo, rodilo aj umieralo. Proste žilo. Kvôli teplu v zime bola obytná miestnosť spojená so stajňou, kvôli funkčnosti a praktičnosti. Posteľ často slúžila len ako odpočívadlo, kedy hospodár bol aj v noci pripravený, v polosede, brániť hospodárstvo i rodinu pred ničivým požiarom, alebo votrelcami.
Dedinská stavba
Dôvody pre nepochopiteľné a hlavne nepohodlné bývanie bolo úplne prozaické. Stavebného miesta i stavebného materiálu nebolo nazvyš. Všetko v vtedajšom živote bolo prispôsobené potrebám a funkciou daného typu domácnosti . Väčšinou u vidieckeho typu bývania v závislosti na pôde a hospodárskych zvieratách. No a pochopiteľne i finančným možnostiam. Všetko vychádzalo a vychádza z tradícií kultúrnych zvyklostí, hľadísk geopolitických, sociologických, materiálových a technologických možností. Tieto hľadiska nejakým spôsobom formovala a formujú postupne celú túto problematiku.