Ako si vybrať rolety, ktoré budú aj po rokoch moderné a stále funkčné?

details,of,white,fabric,roller,blinds,on,the,plastic,window

Patria k nadčasovej klasike interiérového dizajnu. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a disponujú jednoduchým systémom inštalácie i obsluhy. Nič iné nedokáže tak dobre, efektívne, jednoducho a rýchlo ozdobiť vaše okná, filtrovať svetlo a chrániť súkromie ako vždy štýlové  rolety.

Nie je to ale také jednoduché, ako sa na prvý pohľad javí. Aj v tomto prípade je základom úspechu správny výber, s ktorým majú mnohí ľudia problémy. Aby ste preto nikde neurobili chybu a aj vám táto tieniaca technika poskytovala na dlhé roky v interiéri potrebný komfort a pohodlie, máme pre vás niekoľko rád, ako sa pri výbere novej rolety správne rozhodnúť.

dsc 5108
Predokenná roleta Plasterax RAL 9006, Isotra

Rozhodujúce slovo má okno a typ miestnosti

Vyberať si roletu na základe toho, že sa vám páči a vyhovuje vášmu štýlu, nie je správny krok. Rozhodujúce slovo o vhodne zvolenom doplnku akéhokoľvek tienenia majú vaše okná a typ miestnosti, v ktorej sa bude daný systém používať.

Nové rolety na okná by ste si preto mali vyberať na základe veľkosti okien, intenzity priepustnosti svetla rolety a veľkosti miestnosti, ako aj jej orientácie či účelu. Niektoré lepšie chránia pred slnkom a teplom a zároveň do interiéru prepúšťajú potrebný jas. Iné dokážu okolie okna izolovať a chrániť pred rôznymi negatívnymi vplyvmi.

Nepodceňujte spôsob inštalácie

Nielen pre ženy v domácnosti sú mnohé typy roliet výhodné pre ich jednoduchú inštaláciu na okenný profil alebo stenu. Aj páni a skúsení domáci majstri ocenia ich nenáročné umiestnenie na okno bez potreby špeciálneho náradia a návodu – s pomocou klipov.

Ani tradičný spôsob vo forme vŕtania a skrutkovania si však nevyžaduje žiadne veľké úsilie a odborné zručnosti. Výhodou je, že dnes týmto moderným systémom tienenia okien dodáva pevnosť nielen spôsob inštalácie, ale aj charakter konštrukcie, ktorej kvalitu a používanie zvyšujú vodiace lišty (v závislosti od modelu). V nich je roleta pevne uchytená a dokonale izoluje časť sklenenej plochy okna pred mnohými vonkajšími vplyvmi okolitého prostredia.

Zvoľte si ten najlepší materiál?

Aj v tomto prípade závisí od vyššie spomenutých faktorov. Nielen veľkosť okna, ale aj typ miestnosti a jej účel by mali byť preto pri výbere vhodného materiálu rolety smerodajné. V minulosti to boli najmä prírodné materiály ako bambus, trstina alebo plátno, dnes si vďaka technologickému pokroku môžete vybrať rolety z materiálov, ktoré sú odolné proti poškodeniu, neškodia životnému prostrediu a zároveň sú dokonalým štýlovým doplnkom vašej nehnuteľnosti.

Prírodné aj syntetické materiály veľmi dobre prepúšťajú svetlo a sú odolné voči vlhkosti. Ak je materiál tienidla doplnený o polyester a hliníkový povlak, zvyšujú sa aj tepelno izolačné vlastnosti rolety, ktoré oceníte po celý rok.

Závisí od vás, do ktorého typu rolety investujete svoj čas aj peniaze. Veľmi rýchlo sa však v praxi presvedčíte, že ide o nadčasovú klasiku, ktorá vám bude spríjemňovať pobyt v interiéri veľmi dlho a bez náročnej údržby. Tak to vyskúšajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *