Tipy ako šetriť energiu v domácnosti ? Ušetrite desiatky eur vo vašom dome alebo byte

usetriz energiu

Mnoho ľudí je znechutených z pravidelného zvyšovania energií a vysokých účtov, ktoré musia pravidelne platiť. No nie každý, sa zaujíma o to, ako efektívne ušetriť desiatky EUR ročne. Stačí pár opatrení a vaše účty môžu byť nižšie.

Pri varení používajte pokrievku

Pri varení by sme mali používať na hrncoch pokrievky. Potrava sa rýchlejšie uvarí, a zároveň spotrebujete menej energie.

Veľkým pomocníkom pri úspore energie v kuchyni je aj tlakový hrniec. Prvotné náklady na jeho kúpu nie sú najnižšie. Avšak pri pravidelnom používaní sa vám rýchlo vrátia. Pri varení jedál v tlakovom hrnci sa čas varenie skracuje o niekoľko hodín. Ak napríklad varíme divinu, hovädzie mäso a podobne. Taktiež pri varení strukovín je tlakový hrniec neoceniteľným pomocníkom.

setrenie-energie

Umývačka riadu využíva vodu efektívnejšie

Pri umývaní riadu veľkú úsporu vody umožňuje umývačka riadu. Výber tej najúspornejšej vám uľahčí tento test umývačiek riadu.

Ak nie ste fanúšikom umývačky, alebo ju nemáte kam umiestniť máme pre vás malý trik. Stačí ak do umývadla umiestnite malú vaničku. Počas oplachovania riadov sa odmočí zaschnutý riad a vy ušetríte množstvo vody. Samozrejmosťou je dbať na to, aby vodovodné batérie boli dobre utesnené a nekvapkali.

Vodovodný zmiešavač vie ušetriť až 50%

Dobrou voľbou je v kuchyni i kúpeľni namontovať vodovodné zmiešavacie batérie. Zmiešavacie batérie ušetria množstvo teplej vody. Pri používaní zmiešavacích batérií sa predchádza plytvaniu vody a dokážeme ušetriť až 50 % vody.

Tipy ako správne kúriť radiátormi

Pri úspore energií vynaložených na vykurovanie existuje mnoho praktických tipov. Je dôležité, aby tesne pri vykurovacích telesách neboli postavené kusy nábytku.

Sedacie súpravy by mali byť umiestnené aspoň 50 cm od radiátora.

Počas vykurovacej sezóny by nemali záclony zbytočne zakrývať plochu radiátorov. Veľkú úsporu predstavuje aj zateplenie domu, či bytu.

Nie každý má dostatok finančných prostriedkov na zateplenie celého domu. V takom prípade pomôže aspoň výmena okien a dobrá izolácia strechy.

ako-setrit-energiu

Plastové okná lepšie izolujú

V súčasnosti sú veľmi obľúbené plastové okná. Ich osadenie narobilo mnohým domácnostiam problémy. Plastové okná utesnia miestnosti a vzduch necirkuluje. Pri nedostatočnom vetraní hrozí výskyt nebezpečných plesní. Ak pravidelne dvakrát denne vetráme a miestnosti dostatočne vykurujeme, nemali by sme sa obávať plesní. Vetranie by malo byť nárazové a trvať aspoň 10 – 15 minút. Pri takomto postupe sa vzduch efektívne vymení a steny nestihnú ochladnúť.

Staré spotrebiče majú násobne vyššiu spotrebu energií

Ak v domácnosti používame staré spotrebiče zbytočne platíme vyššie účty za elektrinu. Síce nás môže tešiť, že naše spotrebiče stále fungujú, avšak oproti novým typom, spotrebovávajú veľké množstvo elektrickej energie.

TIP ako ušetriť: ak chcete ušetriť pri kúpe nového spotrebuiča využite na hej.sk zlavový kód alebo si pozrite zľavy na alza.sk

Prikurujte si krbom

Ak máte v dome alebo byte krb, môžete príležitostne počas nižších teplôt prikurovať drevom. Vytvoríte si príjemnú atmosféru a zároveň ušetríte energie za vykurovanie. V niektorých domácnostiach sa vracajú ku kachliam. Pieckovými kachľami sa dostatočne vykuruje priestor a zároveň na nich môžete variť.

LED osvetlenie s nižšou spotrebou

Pri osvetlení domu, či bytu je vhodné využívať LED osvetlenie. Obyčajné žiarovky môžeme využívať tam, kde potrebujeme okamžite ostré svetlo. Jedinou nevýhodou LED svetiel môže byť dlhšie rozsvecovanie. LED svetlá majú dlhú životnosť, dokážu ušetriť až 85 % energie oproti obyčajným žiarovkám. Ak máte záhradu, praktickým riešením osvetlenia je využívať solárne svietidlá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *