Ako vybrať matrac pre novorodenca – matrace do postieľky

detsky matrac ako vybrat

Dnes sa pozrieme na otázku, ktorá trápi skoro každú nastávajúcu mamičku, chystajúcu postieľku pre svoje dieťatko. Reč bude o výbere matraca a o možnostiach, ktoré dnešný trh ponúka. Tak poďme na to.

Prečo je výber matraca dôležitý

Dieťatko v prvých mesiacoch po narodení prespí skoro celý deň. V postieľke trávi dlhé hodiny. Leží, spinká, hrá sa. Zároveň sa aj vyvíja a rastie. A práve matrac zohráva pri správnom vývoji dieťaťa veľkú úlohu. Poskytuje oporu chrbtici a zabraňuje jej deformáciám.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Tvrdý alebo mäkký matrac

Rovnako ako pre dospelých, aj pre deti existuje viacero druhov tvrdosti matracu. Nie je to ale pre to, že by rôzne deti uprednostňovali rôzne tvrdosti. Tvrdosť závisí najme od druhu použitého materiálu a od konečného spracovania.

Odborníci tvrdia, že pre novorodencov a malé deti sú vhodnejšie tvrdšie matrace. Netreba sa báť, aj keď vyzerajú nepohodlne. Dieťatku tvrdosť matracu, vzhľadom na jeho hmotnosť, vôbec neprekáža. Takéto tvrdšie matrace zabezpečia lepšiu oporu pre chrbticu dieťaťa.

Ak by sme zvolili príliš mäkký matrac, dieťatko by sa do neho zabáralo. Zaborenie do matracu by mohlo spôsobiť prehrievanie a v prípade zaborenia tváričky aj zadusenie.

Materiál hrá dôležitú úlohu

Ak vyberáte matrac do postieľky, vyberajte hlavne podľa jeho zloženia. Materiálov vhodných na výrobu matraca je veľa, najčastejšie sa ale stretávame s molitanom, kokosovým vláknom a latexom.

Ja by som vám určite odporučil spomínané kokosové vlákno alebo latexovú penu, poprípade ich kombináciu. Ide totiž o vynikajúce materiály, ktoré sú antialergické. Ich zloženie nedovoľuje množeniu a prežívaniu roztočov a plesní.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Pozrite sa, ako môže vyzerať kombinácia kokosového vlákna a latexovej peny v praxi.

matrac pre novorodenca

Špeciálne druhy matracov

Ak ste mamička, alebo sa ňou už čoskoro stanete, určite ste už počuli o syndróme náhleho úmrtia novorodencov (SIDS). Aby sa riziko SIDS minimalizovalo, vyvinuli v USA špeciálny druh matracu. Ten má v sebe veľké póry, ktoré robia matrac úplne priedušným. Ak napríklad dieťatko do neho zaborí hlavu, nezadusí sa ale môže pokojne dýchať. Pri bežnom matraci to nie je možné a môže prísť k zaduseniu.

Takéto matrace u nás nie je možné jednoducho zohnať, ľudia ich objednávajú zo zahraničia. Odmenou za vyššiu cenu je im potom pocit, že ich dieťa je v maximálnom bezpečí.

Dajte nám svoj tip

Dúfam, že sme vám týmto článkom pomohli pri výbere matracu pre vaše dieťatko. Ak máte otázku, použite prosím komentáre pod článkom. Ak sa podelíte o vaše skúsenosti, bude vám patriť nie len naša veľká vďaka. Privítame aj tipy na konkrétne miesta, kde matrac možno kúpiť.

Comments (1)

  1. Lívia

    Môj tip je že ak sa rozhodnete kúpiť svojmu dieťaťu nový matrac, vyberajte v špecializovaných predajniach, kde sa matrace dajú vyskúšať. Deti môžete vziať so sebou, staršie už spoznajú, ktorý matrac je im pohodlný, každému totiž vyhovuje niečo iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *