Maximalizujte svoj úložný priestor: Ako vybrať komodu do spálne či detskej izby?

modern,open,chest,of,drawers,with,baby,clothes,and,accessories

Nedostatok úložného priestoru je problém, s ktorým sa stretáva každá druhá domácnosť. Ľudia hľadajú efektívne riešenia a praktické nábytkové jednotky, ktoré tento priestor maximalizujú. Viete, na čo sa zamerať pri výbere komody?

Rozmery komody

Veľkosť komody, teda jej rozmery závisia hlavne od požadovaného množstva úložného priestoru a priestorovej dispozície miestnosti.

Výška komody

Pri rozhodovaní sa o výške komody je potrebné prihliadať aj na faktor telesnej výšky používateľa – siahať by mala približne do úrovne hrudníka. Priemerná výška komody je 120 cm. Minimálna výška pre pohodlný prístup do jej zásuviek by mala byť 85 cm. Vyššie (vertikálne) komody sa hodia hlavne do malých izieb – zaberú menej podlahovej plochy. 

Výška a šírka zásuviek

Najbežnejšia šírka komody, resp. jej zásuviek sa pohybuje medzi 90 – 110 cm. Na trhu však nájdete aj užšie alebo širšie modely. Výška zásuviek by mala byť aspoň 40 cm, záleží však na tom, ako chcete úložný priestor využívať (na odkladanie oblečenia, posteľných obliečok, doplnkov atď.).

stylish,room,interior,with,modern,wooden,cabinet

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Spôsob zatvárania 

Najväčší význam z hľadiska praktickosti má delenie komôd podľa typu ich zatvárania – so zásuvkami, dvierkami alebo oboma variantmi. Okrem tohto rozdelenia ich môžeme klasifikovať aj podľa tvaru (rohové/priame), podľa nožičiek (s/bez) alebo podľa štýlu (retro, rustikálny, …).

Komody so zásuvkami

Najčastejšie nájdeme na trhu komody s 3 až 4 zásuvkami – tento minimalistický model sa hodí takmer do každej izby. Komoda s 5 a viac zásuvkami je vhodná do veľkých rodinných izieb. Nezabúdajte do úvahy vziať potrebný priestor na ich otvorenie. Medzi komodou a potenciálnymi prekážkami, napr. posteľou by malo byť min. 120 cm voľného miesta.

Komody so zásuvkami v našom katalógu

Komody s dvierkami

Komody s dvierkami poskytujú veľkorysý priestor na skladovanie väčších a objemnejších položiek, ktoré by sa do zásuviek jednoducho nezmestili. Na druhej strane, organizácia je o niečo menej praktická (dokúpiť si však môžete organizéry, boxy a rozdeľovače).

Komody s dvierkami a zásuvkami

Toto je dokonalý kompromis medzi predchádzajúcimi variantmi. Najčastejšími sú komody rozdelené na 2 časti, kde jednu stranu tvoria zásuvky a druhú dvierka, za ktorými sa skrýva plocha s väčším obsahom. Prípadne si môžete zvoliť model s 3 časťami (dvierka po bokoch, zásuvky v strede) a iné variácie.

modern,open,chest,of,drawers,with,baby,clothes,and,accessories

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Úchytky a rúčky

Úchytky môžu slúžiť ako pekný dekoratívny prvok, avšak treba zvážiť aj ich funkčnú stránku. Obľúbenými sa stávajú aj komody s bezúchytkovým systémom, tzv. push to open. Ich otváranie je pohodlné, stačí jemný dotyk alebo potlačenie. Dobre zapadnú do minimalistického interiéru a detských izieb – predstavujú menšie riziko poranenia.

Materiálové prevedenie

Materiál komody dotvorí atmosféru v miestnosti a predurčí jej odolnosť. Keďže spálne sa nevyznačujú žiadnymi špecifickými podmienkami (ako napr. vlhké kúpeľne alebo kuchyne), môžete si zvoliť takmer akýkoľvek materiál.

Komody z masívu

Najbežnejším materiálom pri výrobe komôd je tvrdé, kvalitné drevo, ktoré dobre funguje v tradičných, ale aj moderných interiéroch. Tento prírodný materiál je pevný, odolný a ľahko udržiavateľný.

Komody z masívu v našom katalógu

Komody z laminovanej drevotriesky

Cenovo výhodnejšou alternatívou súdrevotrieskové komody, vyrobené z drevených zvyškov (piliny, hobliny). Výhodou je aj široký výber farieb/textúr a odolnosť voči poškodeniu či vlhkosti. Vysoká tvrdosť materiálu však neumožňuje jemné spracovanie.

Kovové komody

A čo tak komody s odolnými kovovými konštrukciami a nohami? Korózie sa báť nemusíte.  Ich povrch je špeciálne upravený ochrannou vrstvou (práškový povlak z polyvinylchloridu). Materiál dvierok a poličiek môže byť následne zhotovený z iného materiálu, napr. dreva alebo preglejky, čím získate moderný sofistikovaný vzhľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *