Amarylis – pestovanie a starostlivosť aj po odkvitnutí

Rastlinu Amarylis si často mýlime so Zornicou, mylne a ľudovo označovanou ako Amarylka. Jedná sa však o dve odlišné rastliny, ktoré sa odlišujú niekoľkými znakmi. V prvom rade Amarylis kvitne v neskorom lete a na jeseň, jej stonka je v čase kvitnutia bez listov a čo sa týka súkvetia, tvoria ho 6 až 12 omnoho menších kvetov. K zámene dochádza kvôli cibuľke, z ktorej vyrastá podobne dlhá stonka a kvety.

Pri jej výbere sa zameriavame hlavne na veľkosť spomínanej cibuľky, od ktorej závisí počet kvetných stoniek. Na trhu sa stretneme aj s jej ďalšími odrodami so snehobielymi, romantickými ružovými alebo krvavo červenými kvetmi. Nájdeme aj dvojfarebné druhy. Hovoríme o nemrazuvzdornej rastlinke, ktorá sa môže stať pri správnej starostlivosti viacročnou.

 

amarylis

 

Výsadba Amarylis

Rastlina vykvitne na jar, za cca. 1 – 3 mesiace od vysadenia. Cibuľky nakupujeme na jeseň a v období zimy. Uskladňujeme ich v chladnejšej miestnosti, až dokým z cibule nevykukne prvý náznak stonky. Vsádzame ju do kvetináča tak, aby bola jedna tretina jej cibuľky nad zeminou kyslejšieho charakteru. Na dno črepníka uložíme riečny piesok, aby sme predišli zahnitiu koreňov. Nezabudneme ani na drenážnu vrstvu.

Kam ju umiestniť?

Vyberáme pre ňu svetlé miesto s ideálnou teplotou od 15 – 23 °C. Nemá príliš zvláštne nároky na svetlo, avšak odporúča sa dopriať jej priame, avšak nie príliš ostré, svetlo. Pokiaľ počas leta teploty nedosahujú menšie hodnoty ako 10°C, môžeme ju letniť a dopriať jej trochu „bronzu“. Akonáhle rastlina odkvitne, presúvame ju na chladnejšie miesto, čím sa snažíme o čo najdlhšie zachovanie jej kvetov.

 

amarylis-hippeastrum

 

Ako zalievať Amarylis?

Nezalievame špičku cibuľky, ale hlinu okolo. Dôležité je zaistiť stálu miernu vlhkosť substrátu, netreba ho však premokriť, inak by nám hrozil vznik hniloby. Zo začiatku zvolíme striedme polievanie, neskôr v období rastu vody pridávame viac.

Vysoké teploty nezaháňame stojatou vodou v miske pod črepníkom, pretože by sa mohlo rozšíriť hubové ochorenie. Keď sa schyľuje k vegetačnému pokoju, zálievku opäť obmedzíme. Amarylis zvykneme kropiť listy vo veľkom období sucha. Kvetom sa však vyhýbame, inak by mohli zahynúť.

Vegetačný kľud

September predstavuje čas odkvitnutia. Staré listy žltnú a postupne opadávajú alebo ich postupne odstraňujeme. Zálievku znížime na minimum (raz za mesiac), uložíme ju do suchej, chladnejšej miestnosti s priemernou teplotou nad 10°C.

Doprajeme jej trojmesačný oddych a na konci januára/začiatku februára začíname so nanovo so starostlivosťou. Po tomto zimnom spánku sa môže stať, že sa rastlinka nevie rozhýbať. Prenesieme ju preto do teplejšej miestnosti a začneme s pravidelnejšou zálievkou.

Ako presádzať Amarylis?

Rastlinu nepresádzame často, stačí ju presunúť do črepníka, s o niečo väčším priemerom ako je priemer cibuľky, a novej zeminy každé 2-3 roky. Tradične kupujeme keramický črepník, prípadne plastový kvetináč. Určite sa vyhnite ťažkej pôde a zamerajte sa na ľahkú, priepustnú pôdu s dobrou drenážou. Nezabúdajte na cibuľku, ktorá musí z jednej tretiny vytŕčať zo zeminy.

Pred presádzaním skontrolujeme korene, ktoré by mohli byť napadnuté parazitmi alebo hnilobou. Choré korene odlíšime od tých zdravých rýchlo, pretože silné a zdravé korene sú biele. Všetky napadnuté korienky sa odstránia.

Rozmnožovanie a prekvapenie na koniec

Rozmnožovanie prebieha prostredníctvom oddelených bočných cibuliek, ktoré vznikli na hlavnej cibuľke. Existujú aj alternatíva množenia semienkami, ale tento proces je naozaj zdĺhavý a nie vždy efektívny. Cibuľka je toxická, jedovatosť sa každým rokom zvyšuje, preto treba dávať zvýšený pozor hlavne pri domácich zvieratkách a deťoch. Hlavnými prejavmi intoxikácie je bolenie hlavy a brucho, neskôr dávenie.

 

Comments (6)

  1. Ľubomír

    Neviem kde robím chybu, všetko som dodržal ako sa tu píše ale amarylis mi nechce už asi 6-7 rok po sebe vykvitnúť, len vypustí 2-3 listy a nič viac.

  2. Mária Paľová

    Už tri roky má množstvo bujných listov a žiaden kvet. Mám cibule vybrať z kvetináča a dopriať im vegetačný kľud. Ďakujem

  3. Alexander

    Nechápem či to písal dajaký Tatár, vraj po odkvitnutí dáme na chladnejšie miesto, aby dlhšie vydržali kvety, robí niekto recenziu?

    • Pavol

      tak keď nabytkar sa stará do kvetov… asi ani nábytku nerozumir

  4. Zita

    Tak, už neviem, kedy vlastne kvitne amarylis, na jar či na jeseň? Raz píšete tak a vzápätí inak.

  5. Katarína

    Celý tento článok písal niekto, kto evidentne zornice nepestuje. Je to rastlina, ktorá u nás kvitne zhruba od decembra do marca. Cibule treba v septembri vybrať zo zeme, odstrihnúť zelené listy, očistiť korene od zeme, odstrihnúť korene a cibuľu zabaliť do papiera a dať do tmy. Približne v druhej olovici novembra ich treba plytko zasadiť do kompostu s rašelinou tak, aby minimálne 1/3 rastliny trčala nad zemou, dať ich do svetla a primerane zalievať. Do Vianoc budú mať listy a začnú kvitnúť. Po odkvitnutí v marci apríli ostrihajte len zelené listy a rastlinu v črepníku nechajte vonku zase až do septembra. Nesmie sa prelievať, má rada suchšiu zem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *