Najčastejšie chyby pri presádzaní paradajok

Radi presádzate paradajky, no stane sa vám, že jednoducho nevyrastú alebo sa z nich nič nestane? Možno robíte niektoré z podstatných chýb, ktorým by ste sa ako správni záhradkári určite mali vyvarovať. Ak sa im vyhnete, nebudete sa musieť báť, že ste spravili prácu navyše, ktorá sa vám nevyplatila a budete musieť všetko robiť odznova.

Pri presádzaní paradajok sa dá spraviť niekoľko závažných, až “smrteľných” chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť, ak nechcete prísť o svoju úrodu. Mnohí sa už určite niekoľkokrát poučili z týchto chýb, ktoré budeme spomínať a dajú nám za pravdu, že niekedy jednoduché chyby, ktoré urobíte môžu mať fatálny následok.

Najčastejšie chyby

Nevhodný substrát

Medzi najčastejšie chyby, ktorí mnohí záhradkári robia je, že zvolia nevhodný substrát. Pri nakupovaní hnojív a rôznych iných vitamínov, ktoré by mali pomôcť vašej rastline, by ste mali vždy staviť na ten substrát, ktorý je na ne vhodný. Predtým, ako začnete vôbec nakupovať hnojivá, určite si prečítajte viac o paradajkách, ktoré idete sadiť. Určite veľmi dobre viete, že ich existuje niekoľko druhov, a preto nie pre všetky sú vhodné substráty, ktoré máte doma. Následok môže byť taký, že vám rastlina síce vyklíči, no hneď na to sa stane, že vám jednoducho zhnije alebo odumrie. V mnohých prípadoch rastliny ani nevyklíčia a vy sa čudujete, čo sa stalo. Substráty vhodné na hnojenie paradajok by mali obsahovať hubu, ktorá je pre ne veľmi výživná. Tá pomáha proti padaniu a odumieraniu klíčiacich rastlín.

Premokrenie pôdy

Druhou veľkou chybou, ktorej sa dopúšťajú mnohí z nás je premokrenie pôdy. V lete je síce teplo a sucho, no netreba to vodou preháňať. Určite by ste mali dbať na dobrú zálievku, ktorá by mala byť aspoň raz do dňa, no niektorí to naozaj preháňajú. Tejto chyby sa najčastejšie dopúšťajú začiatočníci, ktorí o rastlinách a najmä paradajkách nevedia ešte veľa informácií. Môže sa vám to zdať až vtipné, no aj rastliny ako paradajky sú na výsadbu niekedy trochu náročnejšie, ako si mnohí myslia. Ak príliš veľa rastliny zalievate, odhnijú im korene, ktoré sú veľmi dôležité, pre každú jednu rastlinu či strom. Jednoducho sa niečo takéto môže stať napríklad keď zvolíte ťažší a hustejší substrát. Ten vypije príliš mnoho vody a nepustí ju len tak ďalej. Rastlina má neustále vlhko a začne hniť až plesnivieť.

Zlé umiestnenie

Poslednou, veľmi známou chybou, ktorá sa stáva nielen začiatočníkom, ale aj starším záhradkárom je výber zlého miesta a teploty. Ročné obdobie a čas výsadby možno dobre poznáte, no niekedy len to nestačí. Dávate paradajky vždy na to isté miesto niekoľko rokov? Vždy ste mali skvelú úrodu, no tento rok už nie? Môže sa stať, že zem je “unavená” a nemá toľko živín, ako mala niekedy. Nemusíte sa potom jednoducho čudovať, že už ste nemali takú perfektnú úrodu alebo doslova žiadnu. Rovnako na tom je aj teplota. Príliš veľké teplo môže spáliť listy a niekedy vysušiť úplne celú úrodu, ktorú by ste očakávali. Presný opak je pri zime, ktorá vám zničí úrodu napríklad zamrznutím alebo tým, že rastlina nemá žiadne plodiny.

Pri posledných faktoroch mnohí naozaj nič nezmôžeme, no prvé dve závažné chyby by sa nikdy nemali opakovať, ak chcete mať tú najlepšiu úrodu, ktorá na vás bude doma čakať. Ak teda plánujete mať aj vy tento rok paradajky, určite si prečítajte aspoň pár informácií predtým, ako s nimi začnete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *