S jarou pomaly prichádza nielen krásne počasie, ale aj sadenie, ktoré nás vyháňa von. Práca vonku na čerstvom vzduchu môže byť síce naozaj veľmi príjemná, no ak nemáte tie správne semená, ktoré by vám vyklíčili, celá práca môže vyjsť navnivoč a vy budete mať zlú náladu. Viete ako na krásne paradajky bez toho, aby ste sa zbytočne narobili?
Problémom mnohých záhradkárov býva najmä to, že sa vonku poriadne narobia, ale nespravia úplne všetko tak, ako by mali a nakoniec z ich úrody nie je nič. Ak sa nechcete zbytočne namáhať a radšej by ste videli úrodu čo najskôr, stavte na pár tipov, ktoré vám určite pomôžu pri paradajkách.
Najlepšia zelenina na pestovanie
Paradajky patria medzi tú najpestovanejšiu zeleninu, ktorú obľubujú naozaj mnohí. Často sa tak stáva, že ju nájdete v mnohých záhradkách rôznych rodín či záhradkárov, ktorí sa snažia vypestovať si svoju vlastnú a chutnú zeleninu. Ak aj vy chcete tie najlepšie paradajky, ktoré vám budú aj chutiť, určite na ne stavte aj vy.
Pestovanie paradajok vôbec nie je ťažké. Je to veľmi jednoduché, len by ste si mali dávať pozor na niektoré drobnosti, ktoré musíte dodržať, aby sa vám úroda vydarila. Ich výhodou je najmä to, že ich môžete pestovať aj v nádobkách na parapetnom okne v menších bytoch a nielen v záhradách ako je to pri iných druhoch zeleniny.
Mokrá handrička
Jedným z tých najlepších tipov je najmä mokrá handrička, ktorá sa používa už niekoľko rokov. Jediné čo vám bude treba je mokrá handrička alebo špongia, ktorá pomôže semienkam vyklíčiť a rásť.
Ako na to? Je to pomerne jednoduché. Na hubku alebo handru, ktorú ste si vopred namočili, nasypete semienka paradajok, ktoré chcete, aby vám vyklíčili a handričku zabalíte napríklad do mikroténového vrecúška. Handra tak nevyschne a semienka budú mať ideálnu vlhkosť, ktorú potrebujú, aby dobre vyklíčili. Za deň by už mali mať všetky semienka klíčky a pomaly by mali začať rásť. Určite však nenechávajte semienka v handričke viac ako dva dni, pretože by vám mohli splesnivieť alebo by boli klíčky moc dlhé a pri ich odmotávaní by ste ich poškodili.
Ako klíčky od seba oddeliť?
Niekedy sa však môže stať, že aj po jednom alebo dvoch dňoch v handričke sú klíčky dlhé a musíte ich od seba nejako oddeliť. Ako na to? Práve tu dostáva hlavnú úlohu pinzeta, ktorá dokáže klíčky perfektne oddeliť a pritom ich nepoškodiť. Naklíčené semienka vyberajte pomaly pinzetou.