Ako zariadiť domácu pracovňu ?

Máte možnosť pracovať z domu? Potom potrebujete účelnú pracovňu, v ktorej vám práca pôjde priamo od ruky. Kam ju ale umiestniť a čo by v nej určite nemalo chýbať? Je jasné, že inak bude vyzerať domáca pracovňa v malom byte a inak vo veľkom dome, pretože priestor je tým hlavným kritériom, ktorý diktuje, ako domáca pracovňa bude vyzerať. V malej garsónke sú možnosti veľmi obmedzené, dom s piatimi rozľahlými miestnosťami dáva oveľa väčší priestor na improvizáciu.

Ideálne je samozrejme na pracovňu myslieť už pri robení nehnuteľnosti. Pri kúpe domu či bytu je dobré počítať s miestnosťou navyše pre pracovňu. Jedine v pracovni, v ktorej sa môžete zatvoriť a obmedziť tak všetky rušivé elementy, sa môžete maximálne sústrediť a odviesť najlepšiu prácu. V prípade pracovne v dome by som sa dokonca prihovárala za malé štúdio mimo samotný dom čoby útočisko, do ktorého budete mať prístup len vy sami. Ak táto možnosť nie je realizovateľná, neobávajte sa použiť ceduľku na dverách “nerušiť “. Nie každý ale býva vo veľkom dome. Aké sú teda možnosti v tých menších obydliach?

Pracovňa v malom byte

Predovšetkým je nutné si uvedomiť, aké vaša pracovňa bude mať nároky. Teda aká činnosť v nej bude vykonávaná. Ak náplňou práce je “ťukanie” do počítača, pracovňu možno vytvoriť aj v panelákovej komore 2×2 metre, do ktorej sa vojde stôl s počítačom aj police na potrebné dokumenty. V pracovni sa však nemusí len písať na počítači, je mnoho ďalších profesií, ktoré môžeme vykonávať doma. Z domu môžu pracovať krajčírky, stolári aj fotografi. Ich nároky na priestor sú už ale väčšie.

Vedľa komory môžeme pre pracovňu zvoliť i napríklad výklenok v predsieni alebo spálni, ktorý docielime napríklad odstránením starej skrine. Stačí hĺbka dlhšia ako pol metra, do ktorej sa bez problémov umiestni písací stôl. Nad pracovnú plochu umiestnite police alebo policové dosky. Ak pri práci potrebujete súkromie, je na mieste uvažovať o posuvných dverách či inej forme zásteny (záves, japonské posuvné steny, paraván). Dobre vyzerá aj knižnica bez zadnej časti, ktorá je ale plná kníh, dokumentov, kvetov, kancelárskych pomôcok a dekorácií.

Prestavte si spálňu či obývačku

Ste ochotní si pracovňu v byte či dome priamo pristaviť? Alebo niektorú z obytných miestností rozdeliť na časť pracovnú a oddychovú? Ideálnym riešením je napríklad v spálni vybudovať úplne novú priečku alebo aspoň jej časť. Posledným trendom sú posuvné steny, ktoré vyhovujú súčasnému trendu na mobilitu a variabilitu. Miestnosť tak môže meniť tvar kedykoľvek je to potrebné.

Veľmi dôležitým bodom pracovne je dobré osvetlenie. Vhodné preto nie sú miesta príliš zatienené, ideálny je maximálny prístup denného svetla. Ak však nemáte možnosť umiestniť pracovný kútik k oknu, myslite na osvetlenie s bielym svetlom a na polohovateľnú lampičku. Pracovný kútik, ktorý nehodláte používať každodenne, je možné zakomponovať aj do obývacej zostavy, napr .ho skryť za dvierka skrinky.

Pracovňa v rodinnom dome

Všeobecne platí, že čím väčší dom, tým väčšie možnosti pri zariaďovaní pracovne. Ideálne sú priestrannej vstupnej haly, miesta pod schodiskom či trebárs v šatni (pokiaľ však máte možnosť svoje zvršky odložiť inam). Inak je ideálne vyhradiť jednu konkrétnu miestnosť len pre pracovňu . Častou variantom sú hosťovské izby, v ktorých je pracovňa.

Štýl pracovne

Ak už viete, kde si svoju pracovňu zariadite, je na mieste zamyslieť sa nad jej štýlom. Ten môže byť vyložene funkčný, štylizovaný alebo naopak veľmi štýlový. Tu záleží len na vkuse. Rozhodne nezabúdajte dizajnovú stránku veci. Vo svojej pracovni budete tráviť dosť času, tak nech sa v nej cítite príjemne! Ak ste milovníkmi anglického štýlu, prečo si do svojej pracovne nekúpiť klasický nábytok s koženým sedákom? Ak máte radšej jednoduché čisté línie, dajte prednosť funkčnosti a skromnému nábytku bez ozdôb.

Farby a materiály

Dôležitý je aj výber doplnkov, materiálov a farieb. To, že isté farby v človeku vzbudzujú konkrétne emócie, je už všeobecne známe. A terapia farbami má svoje miesto v liečebných terapiách. Podľa základnej farebnoterapie určité farby uvoľňujú stres a vytvárajú príjemnú pracovnú atmosféru. Medzi tieto farby patria farby prírody. Podľa psychológov napríklad veľmi pozitívne v pracovnom prostredí pôsobí farba čokoládová v kombinácii s farbou krémovou. Nebojte sa preto svetlú stenu pomaľovať hnedými vzormi. Najideálnejšia pracovňa podľa odborníkov by mala mať drevo. Aj ja mám tú česť v takej domácej pracovni tvoriť. A musím potvrdiť , že niečo na tejto teórii skutočne je. Za studenú oceľovú by som ju rozhodne nevymenila. Podľa psychológov to je tým, že chladné kovové odtiene unavujú oči, čím klesá pracovný výkon.

Kam s počítačom?

Nezanedbateľne mnohokrát hlavné miesto v pracovni máva počítač, bez ktorého sa v súčasnej dobe nezaobíde takmer žiadna profesia. Aj taká krajčírka musí byť v kontakte so svojimi klientmi. Najdôležitejšie je pri počítači umiestnenie monitora. Aby sme sa vyhli mnohým zdravotným problémom, nesmie sa nachádzať ani príliš vysoko, ani príliš nízko. Vzdialenosť monitora s pätnásťpalcovou obrazovkou má byť minimálne 40 cm od očí. Od obrazovky monitora sa tiež nesmie odrážať svetlo z okna, ani zo svietidla, čo veľmi dobre vedia tí, ktorí pracujú s fotografiami. Vo výške očí má byť horná časť obrazovky. Ak je náš monitor umiestnený príliš vysoko, hrozí nám napätie krčných svalov s následnými bolesťami hlavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *