Nainštalujte si bodové svietidlá do podhľadu

bodove svetla

Plánujete inštaláciu bodových svetiel do podhľadu? Postačí vám na to niekoľko „stavebných pomocníkov“ a návod ako na to.

Inštalácie svietidiel, či už sa jedná o lampy v interiéry, alebo exteriérové svietidlá, si vyžadujú určitý postup, ale tiež dodržiavanie bezpečnostných pravidiel. Predsa len, pracujeme s elektrinou.

Bodové svietidlá sú dnes veľmi populárnym svietidlom so širokou škálou využitia, od kúpeľne cez kuchyňu až po obývačku. Najčastejšie sa inštalujú do podhľadov, pokiaľ teda už nie sú súčasťou nejakej lampy. Bodové osvetlenie umožňuje zamerať svetlo na vybrané plochy tak, aby pôsobilo efektívne a štýlovo ako napríklad za pomoci LED pásu.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Pripravte si podhľadovú časť

Základom je vyvŕtanie dostatočne veľkých dier pre bodové svietidlá. Umiestnenie týchto dier je dané normou, ktorá býva nakreslená na obale svietidiel. Líšia sa podľa výkonu jednotlivého svetla a typu svetla.
Ak už máte dieru nameranú, môžete začať s vŕtaním. Dávajte pritom pozor, aby nad bodovými svetlami bol dostatok miesta pre chladenie žiaroviek. Nezabudnite z ich blízkosti odstrániť všetky horľavé materiály.

Inštalácia svetiel

Do vyvŕtanej diery vložte zospodu telo svietidla. Zhora ho potom zaistite dvojicou pružín, ktoré sa dodávajú spoločne so svetlom. Keď už máte svetlo v diere pevne zasadené, začnite s inštaláciou kabeláže.
Najprv zospodu nasuňte vlastnú žiarovku a poistite ju proti telu pružinou. Väčšina bodoviek má prívod elektriny urobený na tzv. bajonetový závit v keramickom tele. Tento závit nasadíte neskôr. Rozveďte káble (podľa počtu bodoviek a podľa zamýšľaného spôsobu zapojenie k spínačom) a pripojte ich na vývody spomínaného keramického tela bajonetu. Na polarite pritom nezáleží.

Aké bodové svietidlá máte?

Ak ste si zakúpili bodovky na 12V, musíte pripojiť trafo, ktoré zníži napätí zo sieťových 230V na požadovaných 12V. Toto trafo sa počas pôsobenia veľmi zahrieva, preto radšej odstráňte z jeho okolia horľavé predmety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *