Hoya, čiže Voskovka! Rozmnožovanie, polievanie, pestovanie

Porcelánový kvet známy aj ako voskovka pochádza z ďalekej Číny a Indie. Rozlišujeme viac ako 200 druhov (u nás najznámejšie Voskovka mäsová a Hoja pekná a kráľovská), rozšírených v teplých oblastiach trópov a subtrópov. Dorastá do výšky až 3 metrov, preto sa pre ňu vytvárajú podperné konštrukcie, na ktoré sa neskôr upínajú. Mäsité, zelené listy s voskovým povrchom obklopujú samostatne vyrastajúce kvety s malými hviezdicovitými kalichmi zoskupenými v tzv. okolíkoch. Vídame ich v bielej, krémovej, ružovej či krvavo červenej farbe s výraznou škvrnou v prostriedku kvetu. Kvety voskovky prenikavo rozvoniavajú a vylučujú kvapky tekutiny, ktorú mnohí nesprávne považujú za jedovatú. Jedná sa o sladký, neškodný nektár.

 

hoya-voskovka-2

 

Teplota, ktorá sa voskovke páči

Voskovka predstavuje bytovú rastlinu, ktorá znesie pokojovú teplotu 20°C (V prípade vyššej teploty sa zvlhčuje rosením), v zime upadá do vegetatívneho pokoja v teplotách nižších ako je 12°C. Vyberáme pre ňu dostatočne vzdušné, osvetlené miesto, bez prudkého kontaktu so slnkom. Nedostatok svetla ovplyvní kvitnutie, rovnako ako výzor voskovky, ktorá nadobudne žltkastý alebo červený nádych. Umiestnenie voskovky je veľmi dôležité aj z toho dôvodu, že pri častom premiestňovaní reaguje na zmeny zhadzovaním listov a kvetov. Voskovku celoročne udržiavame vo vnútri, keďže je citlivá na prievan.

S príchodom jari zvyšujeme teplotu na optimálnu teplotu a zároveň zintenzívnime polievanie. Voskovka by však nemala byť okamžite vystavená vysokej izbovej teplote, preto sa prechodne umiestňuje do izby s tzv. prechodnou teplotou, aby si zvykla.

 

Mierna zálievka a malá starostlivosť

Nie len zmena prostredia škodí voskovke, ale aj presádzanie, preto jej meníme priepustnú, stredne ťažkú zeminu z kompostu a piesku každé 1 – 4 roky na jar. Pridaním dreveného uhlia určite nič nepokazíte, práve naopak, zabezpečíte prevenciu pred plesnivením. Staršie voskovky v tomto období omladíme rezom a preriedením konárov. Vo všeobecnosti sme spozorovali úbytok kvitnutia pri zvýšenej starostlivosti, ako je časté polievanie a hnojenie. Považujeme ju preto za nenáročnú rastlinu, ktorej sa darí aj pri menšej nedbanlivosti.

Kontrola stojatej vody v črepníku je prvoradá, mali by ste ju priebežne odstraňovať. Voskovka obľubuje miernu, no pravidelnú zálievku v momente, keď substrát vyschne, najlepšie mäkkou vodou.

 

Hnojenie a kvitnutie

Nadmerné hnojenie voskovky prebieha na úkor jej kvetov, preto dbáme na jeho správne množstvo a intenzitu. Hnojíme ju približne každé 1-2 týždne, do úplného zakvitnutia. Kvitnúce alebo odkvitnuté kvety nemôžete odrezať ani odlamovať, lebo voskovka kvitne aj z krátkych výhonkov starej rastliny, aj z nových púčikov. Snažte sa kvetov čo najmenej dotýkať, pretože sú veľmi krehké a mohli by opadať. Toto obdobie kvitnutia trvá približne od mája do jesene.

 

Množenie odrezkami

Ideálne obdobie na rozmnožovanie vosokvky je máj/jún. Oddelíme list, najlepšie s ďalším listovým púčikom, ktorý odrežeme pod listovým uzlom. Zasadíme ich do substrátu, prikryjeme ich sklom alebo ich vložíme pod umelohmotné vrecko pri teplote nad 20°C. Za 3 – 4 týždne môžeme spozorovať prvé známky zakorenenia.

foto:„Hoya carnosa1HUNDA“ od Hunda – http://www.flickr.com/photos/hunda/18977592/. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hoya_carnosa1HUNDA.jpg#mediaviewer/File:Hoya_carnosa1HUNDA.jpg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *