Húževnato bojujete so slimákmi, ktoré v noci spustošia záhony kvetov a hriadky zeleniny vo Vašej záhrade, no stále sa Vám nedarí zbaviť sa ich? Napriek tomu, že slimáky patria do ekosystému, v prirodzenom prostredí musia bojovať proti mnohým nepriateľom. Neuvedomujúc si následky prílišnej chemizácie záhrady, vyháňame ježkov, ropuchy, jašterice, následkom čoho je narušenie ekologickej rovnováhy a vytvorenie vhodných podmienok pre škodcov, ako je slimák a ďalší.
Slimákom vyhovuje vlhko, teplo a tma
Najčastejšie sa s nimi stretávame na jar a najideálnejší čas na boj s nimi je máj až júl, pretože v auguste tieto hermafrodity (obojpohlavné živočíchy) kladú početné vajíčka (jeden slimák 200-400 vajíčok), ktorá znášajú do dier, na dosky, pod kamene, na steny a pod. Udržiavanie vlhkého prostredia a dostatočný príjem potravy jednoznačne zrýchľuje množenie slimákov. Desiatky ich požiera listovú zeleninu, semienka či korienky v noci, hlavne po daždi. Láka ich totiž vlhko, teploty medzi 13 – 18 °C a tienisté, až tmavé prostredie.
Dávajte si pozor na tieto slimáky!
V našich podmienkach nájdeme niekoľko druhov slimákov, z ktorých najhoršie a najagresívnejšie sú slimáky bez ulity tzv. slizniaky (napr. invázny druh slizovec iberský zo Španielska, ktorý k nám doputoval prednedávnom). Nemálo záhradkárov si mýlia slizniaka so slimákom záhradným, ktorý naopak požiera vajíčka slizniaka a tým nám nevedomky robí službu. Nevyhadzujte a nezbierajte preto slimáka záhradného, pretože by sa Vám ešte mohol zísť. Pokiaľ počas najbližšej prechádzky po záhrade spozorujete stopy slizu na úrode, buďte ostražití a vedzte, že práve telo slizniaka je zložené z vody a preto produkujú nadmerné množstvo hlienu, ktorý neskôr vylučujú.
V tomto článku sa dozviete viac o funkčných a nápaditých metódach, ako sa zbaviť týchto nežiadaných živočíchov a opäť si užívať „ovocie tvrdej práce“ vo Vašej záhradke.
Kedy najlepšie polievať?
Jeden z esenciálnych návykov ostrieľaného záhradkára je dodržiavať zálievku v skorých ranných hodinách. Povrch pôdy nasiaknutý vodou je následne vysušený páľavami slnka ešte pred poludním. Keďže slimáky priťahuje predovšetkým vlhko, zemina by sa mala udržiavať relatívne suchá, čím pre slimáky nie je taká vábivá.
Zapojte hydinu a iné zvieratá!
Dovoľte hydine voľne sa pohybovať po záhrade aspoň v období zamorenia slimákmi. Samozrejme ju nenechávajte na záhrade dlho a bez dozoru, inak by sa po „slimáčich jednohubkách“ rozhodli pustiť do úrody. Najlepšou voľbou sú sliepky a kačky, pre ktoré sú slimáky veľmi výživné. Hovoríme predovšetkým o dvoch druhov kačice: Indický bežec a kačica pižmová, ktorá je výborným pomocníkom.
Nebojte sa pozvať do záhrady ježkov, ropuchy, skokanov alebo korytnačky, dokonca aj salamandre. Prítomnosť vtáčika čerienky obyčajnej, pre ktorú sú slimáky pochúťkou, Vám tiež môže zdvihnúť náladu.
Ako slimáky vylákame na povrch?
Slimáky vylezú zo zeme v momente, ako na zem umiestnime dosky, ktoré použijú na kladenie vajíčok alebo ako svoju skrýšu. Po nadvihnutí dosiek, prípadne fólií zistíme, že sa slimáky uchytili na vnútornej strane. Nazbierané si s nimi môžeme poradiť rôznym spôsobom. Neskôr nezabudnite drevo, dosky a fólie pozbierať zo zeme a skryť na nedostupné miesto.
Iní sa rozhodli zamerať na skrýše. Zničia či obmedzia prístup na miestach, kde sa slimáky môžu ľahko skryť.
Vysaďte po okrajoch záhonov odpudivé rastliny
Intenzívna vôňa levandule, cesnaku, cibule, pažitky, hortenzie, petržlenu slimákom veľkú radosť nerobia. Nechutí im aj pivonka, kosatec, šalvia, žerucha, tymián, rozmarín, kôpor a iné okrasné, či aromatické byliny, traviny. Vymenované rastliny slimákov plne odpudzujú. Ich zasadením sa zbavíme nevítaných slimákov a pritom si obohatíme záhradku.
Fyzicky namáhavejšia alternatíva
Medzi „najjednoduchšie“ metódy patrí aj zber slimákov. Usilovný zber pomocou rukavíc a vedra môže človeka ale veľmi rýchlo omrzieť. Niektorí záhradkári sa rozhodnú do tejto roboty zapojiť aj deti formou hry/súťaže. Tie sa totiž vedia vyhrať pri akejkoľvek činnosti a nadchnúť sa pre každého živočícha.
Slimáky sa obvykle „lovia“ pri návnade (hnilé ovocie, zelenina a pod.) za mesačného svitu, či zapadajúcim slnkom, v čase, keď opúšťajú svoje úkryty. Keď ich pochytáte, máte niekoľko možností. Môžete ich odniesť niekam veľmi ďaleko (nie za plot) a dúfať, že ich na svojej záhradke už nikdy neuvidíte alebo ich následne posypte kuchynskou soľou.
Kuchynská soľ funguje?
Zdĺhavejšia procedúra, pri ktorej musíte posypať každého nájdeného slimáka kuchynskou soľou, sa niekomu môže zdať skutočne únavná. Na druhej strane je stopercentne účinná, rovnako ako drastická a nemilosrdná. Slimák posypaný kuchynskou soľou sa doslova rozleptá, respektíve rozpadá kvôli kontaktu tela s chloridom sodným. Ďalšou variantou použitia kuchynskej soli je aj obsýpanie okolia záhonov tak, aby sa nedostala do pôdy (napríklad na čiernu fóliu) alebo namiešanie koncentrovaného roztoku vody a soli. Ak nemáte na niečo podobné žalúdok, odporúčame využiť vriacu vodu.
Nasypte štrk a iné ostré predmety
Slimáky sa vyhýbajú objektom s ostrými hranami, preto sa zvykne okolo záhonov roztrúsiť sypané pásy štrku alebo rozdrvené škrupiny vajíčok. Škrupiny vajíčok považujú slimáky sa vskutku veľkú nepríjemnosť. Slimáky tým neusmrtíte, ale im len efektívne pohrozíte. Aplikovať sa dajú aj piliny, cementom, či popol, ktorým obsypeme celý obvod hriadky. Síran meďnatý, nazývaný aj modrá skalica sa používa rozpustená vo vode. Vzniknutým roztokom striekame plodiny, ktoré lákajú slimáky každý večer.
Záhradkári s väčšou fantáziou sa vynájdu aj s barikádami z piesku alebo vápna, avšak akákoľvek snaha s posýpaním je márna, ak sa spustí lejak.
Pivom a kávou k zdravšej záhrade
Osvedčené pivové pasce utopia cez noc množstvo zblúdilých slimákov, ktorých priťahujú pivné kvasinky. Zakopte do záhrady najmenej dve odrezané spodky plastovej fľaše (prípadne téglik z jogurtu) s výškou cca. 10 cm a dohliadnite na to, aby bol okraj pohára zarovno so zemou tak, aby nepretŕčal. Nalejte do zahrabaných nádobiek pivo (zriedené víno) a ráno nájdete v pasci utopených a otrávených slimákov.
Pohľad na zátarasu z kávovej usadeniny (turecká káva, kofeínový nápoj, rozpustná káva) je pre slimákov rovnako tragický, ako vajcové škrupiny. Kofeín na slimákov pôsobí ako smrteľný nervový jed.
Granule pre slimákov
Železný fosfát použitý v granulách pre slimákov sa vyskytuje aj v pôde. Posýpaním čerstvo poliatej pôdy granulami získavame záruku, že slimáky zomrú v priebehu týždňa, v dôsledku zastavenia organizmu. Granule v tráviacom trakte slimákov zväčšia svoj objem a slizniaky zahynú bez trpenia, pričom nedochádza k zamoreniu pôdy chemikáliami. V prípade, že vlastníte domáceho miláčika si použitie granúl vopred rozmyslite, pretože preň môžu byť nebezpečné.