Centrálne vysávanie v byte i dome

Nie len vykurovanie, vetranie, osvetlenie alebo ohrev môže byť centrálne. Rovnako môžu byť v dome stenami či podlahou vedené potrubia tzv. centrálneho vysávania. Potrubie spájajú sacie zásuvky, rozmiestnené po dome tak, aby boli podlahové plochy v dosahu hadice. Pripojené je na centrálnu jednotku, ktorá sa inštaluje mimo obytnej časti domu, najčastejšie v garáži, pivnici a pod.

 

centralny-vysavac

 

Rozdiel medzi prenosným a centrálnym vysávačom

Alergici, astmatici ale aj zdraví ľudia denne nechcene dýchajú nežiadúce mikročastice, ktoré v nás vyvolávajú dýchavičné stavy a záchvaty kašľa. Čím to je?

Klasické vysávače odstraňujú prach a nečistoty do vymeniteľných vriec, no v miestnosti rozvíria prachové častice a niektoré čiastočky vracajú spätne do vzduchu. Baktérie a prach tak zostávajú v miestnosti, naďalej cirkulujú a nedostatočne prefiltrovaný vzduch zostáva rovnako plný špiny.

Centrálny vysávač pomocou podtlaku nasaje sacou hadicou všetok prach a s nimi aj alergény, roztoče či ďalšie organizmy z miestnosti a odvedie ich potrubným rozvodom do spomínanej centrálnej jednotky, kde sa finálne vzduch zhromažďuje a prefiltruje cez filter. Vzduch je následne vyfukovaný mimo domu výfukovou klapkou so zvukovým tlmičom. Hygienické výhody sú podčiarknuté tlmením hlučnosti pri nasávaní vzduchu a výkonom, niekoľkokrát vyšším ako pri prenosnom vysávači, vzhľadom na väčší motor a výkonnejší motor v centrálnej jednotke.

Nenáročnosť údržby sa týka hlavne zberného vreca v centrálnej jednotke, ktoré netreba vymieňať niekoľkokrát do roka, stačí ho vyprázdniť približne 3-krát do roka. Manipulácia s centrálnym vysávačom je ľahká, vďaka dlhej hadici a kontroliek na prístroji, ktoré nás vopred informujú o potrebnom úkone, ako je napríklad kontrola filtru, vyprázdnenie prachovej nádoby a pod.

 

Ďalšie možnosti využitia

Niektoré modely centrálnych vysávačov, s rozšírenou separačnou nádobou, dokážu okrem bežných nečistôt povysávať aj takú vodu. Prostredníctvom sacej zásuvky je separačná nádoba spojená s centrálnych systémom. Voda sa tak nedostane do potrubného rozvodu. Povysávanú vodu neskôr jednoducho zo separačnej nádoby vylejeme. Podobne si vedia poradiť aj s vodou, vytekajúcou z umývadla alebo práčky.

 

Konštrukcia centrálneho vysávania

Prvoradá je montáž potrubného rozvodu ešte pred zhotovením omietok a montážou rozvodov, t.j. kúrenie, elektrika a pod. Potrubie vedieme v stenách alebo podlahe, podobne ako vodovodné. Základom systému je inštalácia centrálnej jednotky, druhoradé sú zásuvky a ďalšie príslušenstvo. Ako už bolo spomenuté, centrálna jednotka je umiestnená mimo obytnú zónu, čo najnižšie v objekte na obvodovú stenu.

Nemôže chýbať ani vetranie centrálnej jednotky a chladenie turbíny, či ochranný filter z robustnej priemyselnej textílie a filtračný vak. Centrálna jednotka je spojená so zásuvkami potrubným systémom s antistatickou úpravou. Znamená to, že čistenie v potrubí kvôli vysokej rýchlosti prúdiaceho vzduchu, nie je nutné. Vysávacie a štrbinové zásuvky sú vmontované na určené miesta v priestore. Spustenie systému prebieha zasunutím vysávacej hadice do vysávacej zásuvky. Táto sacia zásuvka obsahuje bezpečnostnú mriežku, brániacu vniknutiu nevhodným predmetom do potrubia a nasledujúcemu upchatiu vysávacej jednotky. Po ukončení vysávania je systém uzatvorený a utesnený. Preto sa nemusíme obávať vniknutiu myší alebo hmyzu do potrubia.

Ak si myslíte, že centrálny vysávač je vhodný len do domu, mýlite sa. Agregát môžete nainštalovať po kuchynskú linku, na balkón, pretože veľkosť celej jednotky a vysávača určujeme podľa obytnej plochy a povrchu.

 

Agregáty a výbava

V základnej súprave príslušenstva nájdeme klasické kefy na parkety a nástavce podobné tým z prenosného vysávača. Výbava súpravy sa líši podľa individuálnych požiadaviek potencionálneho zákazníka. Niektoré nástavce slúžia napríklad na účely podobné vysávaniu prachu zo žalúzií, nábytku či sedacích súprav. Medzi inými patrí do príslušenstva aj samonavíjacia hadica, zabudovaná v stene alebo podlahová štrbina, spĺňajúca funkciu automatickej lopaty.

Do úvahy sa berie aj sacie výkony príslušenstva centrálnych vysávačov. Výber modelu je veľmi dôležitý, pretože modely sú smerodajne uspôsobené na daný vysávaný povrch. Nezáleží len na sacom výkone, ale aj na kvalite prebiehajúcej filtrácie a samotnej dĺžke životnosti príslušenstva.

 

Fotogaléria na Facebooku

 

 

Koľko za to?

Odborníci tvrdia, že zabudovaním centrálneho vysávania sa navýši hodnota nehnuteľnosti a zabezpečí sa trváci a odolný komfort voči nečistotám. Investícia do centrálnych vysávačov je vysoká a niekedy sa zdá, že až príliš, preto cenu mnohí považujú za podstatnú nevýhodu. Názory ohľadom tejto témy sa ale líšia. Cena, za ktorú si centrálny vysávač zaobstaráte sa pohybuje od 1 200 do 2 000 €. V sume sú zarátané zákaznícke služby, inštalácia aj príslušenstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *