Počas teplých letných a jarných mesiacov nie je vôbec čudné, ak máme doma nejaké malé živočíchy, ako sú napríklad muchy, komáre či iný hmyz, ktorý vojde dnu najmä vo večerných hodinách. Láka ich svetlo, ktoré vyžaruje z lámp a žiaroviek, ktoré večer svietia. Niekedy sa však doma objavujú aj mravce, ktoré sú veľmi nepríjemnými spoločníkmi. Nevliezajú do bytov a domov kvôli svetlu, ale kvôli potrave, ktorú nájdu na zemi.
Určite to poznáte. Niekde sa vám niečo nechtiac rozsype a už je okolo niekoľko desiatok malých čiernych mravcov, ktoré sa nazhromaždia okolo padnutej omrvinky. Je to úplne normálne. Cez malé škáry vo dverách či počas otvorených dverí, keď vchádzate a vychádzate z domu sa mravce dostanú jednoducho k vám a niekde sú skryté. Keď vám niečo padne, príde ich chvíľa a okamžite ich je niekoľko. Ako sa týchto mravcov zbaviť, aby ste ich v dome nemali príliš veľa?
Ako na to?
Niekedy sa stáva, že je vo vašej domácnosti mravcov viac než dosť a vy neviete čo s tým. Niet sa ani čomu čudovať, pretože takéto mravce sú veľmi nepríjemné a sú skoro všade. Ak zistíte, že sa u vás doma usadili mravce, ktoré si z vášho domu pomaly robia jedno veľké mravenisko, máte problém, ktorý musíte čo najskôr riešiť. Mravec je veľmi múdry tvor, ktorý vie, čo chce urobiť a má jasný cieľ. Ich výhodou je najmä to, že zje prakticky všetko, a preto jednoducho prežije. Nie je vôbec výberavý a jednoducho si dá každú aj tú najstaršiu omrvinku.
Na začiatok by ste mali mat vždy poriadnu prevenciu. Aj keď práve teraz u vás nie je veľa mravcov, určite nepodceňujte prevenciu, ktorá je veľmi dôležitá. Svoje potraviny všetky poriadne zabaľte vždy do nejakej fólie, alobalu alebo vrecka, z ktorého omrvinky nebudú mať šancu vypadávať a nebudete zbytočne trúsiť. Potraviny, ktoré patria do tohto zoznamu sú napríklad múka, cukor, cestoviny či iné pochutiny, ktoré sú otvorené. Mravec sa vie jednoducho dostať aj cez papierový obal, pretože by ste mali dávať tieto potraviny do sklenených nádob. Všetky omrvinky po sebe vždy okamžite pozametajte a utrite, aby ste nedávali žiadne zbytočné návnady mravcom.
Vhodné je ako prevencia pri vstupe do dverí dať korenie alebo klinček, majoránku či trebuľku. Tieto aromatické vône mravcov odradia pred vchádzaním do domu.
Ak sa stalo, že sa už mravce zabývali u vás, nemusíte sa báť. Na trhu nájdete stovky postrekov proti mravcom, ktoré sú dostatočne silné. Rovnako nájdete aj rôzne granule či prášky, ktoré majú podobný účinok. Chemické prostriedky však nie sú vhodné používať vo vnútri a často sa zahubí len nejaká časť mravcov. Skúste staviť na postupy, ktoré poznali už ľudia v minulosti a používali ich veľmi radi.
V 500 ml vody rozpustite 1 lyžicu cukru a 2 lyžice droždia. Túto zmes nalejte do plochých nádob a rozmiestnite po byte. Vhodný je aj zeler posypaný škoricou. Škorica je veľmi aromatická. Takto posypaný zeler dajte na jedno miesto, kde sa mravce nachádzajú. Rovnako mravce neznášajú ani listy z paradajok či špongiu posypanú cukrom.
Niekedy však ani tieto postupy nestačia, a preto by ste mali pritvrdiť. Mali by ste nájsť cestičky, cez ktoré mravce chodia. Injekčnou striekačkou vstreknite do týchto ciest obyčajné SAVO a dieru zaslepte silikónom. Rovnaký účinok bude mať aj horúca slaná voda alebo zmes jedlej sódy a cukru. Tieto postupy sú už drastickejšie a mali by fungovať.