Ako správne položiť koberec?

Sťahujete sa a plánujete si dať na podlahu koberec? Alebo skôr meníte trochu štýl bytu alebo domu a chcete zmenu pomocou koberca? Koberce, ktoré sú po dĺžke celej podlahy je niekedy veľmi ťažké položiť, a preto by ste mali vedieť, ako správne na to.

Pokladanie koberca raz čaká každého majiteľa bytu, ktorý má rád koberce a chce ich mať doma určite. Buď stavíte na odborníkov, ktorí sú v tom profíci a položia vám koberce za naozaj malú chvíľku, alebo ušetríte a vyskúšate to sami. Nie je to vôbec zložité a uvidíte, že to pôjde aj vám.

Čo urobiť pred pokladaním koberca?

Ešte predtým, ako budete pokladať svoj koberec je dôležité, aby ste vedeli, čo máte urobiť s podlahou a ako ju pripraviť na koberec. Ak máte doma starý koberec, ktorý je už položený, treba ho poriadne odstrániť. Z miestnosti odstráňte všetok nábytok a úplne všetko, čo by vám mohlo zavadzať pri pokladaní alebo odstraňovaní. Starý koberec jednoducho zrolujte alebo opatrne vytrhajte a dajte preč. Ak patríte k ľuďom, ktorí ešte koberec nemajú, máte o jednu činnosť menej.

Pred kúpou koberca si poriadne zistite rozmery izby, do ktorej koberec pôjde, aby sa náhodou nestalo, že bude o niekoľko metrov menší alebo väčší. Oba prípady by vám mohli skomplikovať celé pokladanie.

Ako na pokladanie?

koberec-cisteniePodlahu si pred pokladaním poriadne umyte, počkajte kým vyschne a zistite, či na nej nie je ešte nejaká špina alebo niečo, čo by mohlo novému kobercu vadiť. Akonáhle je podlaha čistá a najmä rovná, rozbaľte si koberec a začnite ho od steny rolovať na podlahu. Ak máte väčšiu miestnosť, do ktorej idete koberec dávať, postupne si ho aj lepte, aby sa vám náhodou neposúval. V menších miestnostiach si ho len podlepte napríklad pomocou obojstrannej pásky pri stenách.

Keď už máte koberec rozložený, skontrolujte či je súbežný so stenami a najmä, či sa vám niekde nekrčí, nevlní alebo nemá nejaké vzduchové bubliny, ktoré by mohli prekážať. Vezmite si nožík alebo nožnice, ktoré sú poriadne ostré a zrežte koberec tak, aby nezasahoval do stien. Režte presne, aby nebol koberec pri krajoch krivý, nebolo by to veľmi pekné. Keď máte koberec zrezaný a je úplne podľa vašich predstáv, môžete lepiace pásky, ktorými bol podlepený odstrániť.

Položiť koberec nie je vôbec ťažké a zaberie to necelú hodinu. Dĺžka sa však môže líšiť od veľkosti izby. Nikdy sa však zbytočne neponáhľajte, aby ste mali svoj koberec položený vždy správne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *