Ako správne položiť koberec – čo treba urobiť pred pokládkou ?

Sťahujete sa a plánujete si dať na podlahu koberec? Alebo skôr meníte trochu štýl bytu alebo domu a chcete zmenu pomocou koberca? Koberce, ktoré sú po dĺžke celej podlahy je niekedy veľmi ťažké položiť, a preto by ste mali vedieť, ako správne na to.

Pokladanie koberca raz čaká každého majiteľa bytu, ktorý má rád koberce a chce ich mať doma určite. Buď stavíte na odborníkov, ktorí sú v tom profíci a položia vám koberce za naozaj malú chvíľku, alebo ušetríte a vyskúšate to sami. Nie je to vôbec zložité a uvidíte, že to pôjde aj vám.

Kvalitné bavlnené koberce v našom katalógu

Čo urobiť pred pokladaním koberca?

Ešte predtým, ako budete pokladať svoj koberec je dôležité, aby ste vedeli, čo máte urobiť s podlahou a ako ju pripraviť na koberec. Ak máte doma starý koberec, ktorý je už položený, treba ho poriadne odstrániť. Z miestnosti odstráňte všetok nábytok a úplne všetko, čo by vám mohlo zavadzať pri pokladaní alebo odstraňovaní. Starý koberec jednoducho zrolujte alebo opatrne vytrhajte a dajte preč. Ak patríte k ľuďom, ktorí ešte koberec nemajú, máte o jednu činnosť menej.

Pred kúpou koberca si poriadne zistite rozmery izby, do ktorej koberec pôjde, aby sa náhodou nestalo, že bude o niekoľko metrov menší alebo väčší. Oba prípady by vám mohli skomplikovať celé pokladanie.

Ako vybrať správny koberec?

Ako na pokladanie?

Podlahu si pred pokladaním poriadne umyte, počkajte kým vyschne a zistite, či na nej nie je ešte nejaká špina alebo niečo, čo by mohlo novému kobercu vadiť. Akonáhle je podlaha čistá a najmä rovná, rozbaľte si koberec a začnite ho od steny rolovať na podlahu. Ak máte väčšiu miestnosť, do ktorej idete koberec dávať, postupne si ho aj lepte, aby sa vám náhodou neposúval. V menších miestnostiach si ho len podlepte napríklad pomocou obojstrannej pásky pri stenách.

Keď už máte koberec rozložený, skontrolujte či je súbežný so stenami a najmä, či sa vám niekde nekrčí, nevlní alebo nemá nejaké vzduchové bubliny, ktoré by mohli prekážať. Vezmite si nožík alebo nožnice, ktoré sú poriadne ostré a zrežte koberec tak, aby nezasahoval do stien. Režte presne, aby nebol koberec pri krajoch krivý, nebolo by to veľmi pekné. Keď máte koberec zrezaný a je úplne podľa vašich predstáv, môžete lepiace pásky, ktorými bol podlepený odstrániť.

Položiť koberec nie je vôbec ťažké a zaberie to necelú hodinu. Dĺžka sa však môže líšiť od veľkosti izby. Nikdy sa však zbytočne neponáhľajte, aby ste mali svoj koberec položený vždy správne.

Video návod pokládky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *