Ako vybrať správny koberec?

Aj napriek tomu, že časy, kedy bývali domy plné kobercov sú preč, patria koberce medzi celkom obľúbené doplnky do domov. Ich výber však musí byť dostatočne premyslený na to, aby sa vám koberec hodil do interiéru nielen svojím dizajnom a farbou, ale takisto aj materiálom.

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí ešte nikdy nenakupovali koberce a uvažujete, ako z celej tejto situácie vykľučkovať a vybrať si ten správny, radi vám hneď na začiatok poradíme. Koberce sa delia podľa viacerých kategórií. Medzi tie základné patria rozmery, farba, dizajn a takisto aj materiál.

Vyberáme obľúbené koberce v našom katalógu

Materiál je jednou z najdôležitejších kategórií, pri ktorej by ste sa mali zastaviť a popremýšľať, aký je ten najlepší. Kým syntetické vlákna sú najlepšie pre ocenia alergici, bavlnu ocenia tí, ktorým prach nevadí. Dôvod je najmä ten, že bavlna veľmi efektívne chytá prach. Ako si teda materiál vybrať? Máme pre vás menší návod.

Typy kobercov podľa materiálu

Na začiatok si hneď povedzme to, že existujú tri druhy kobercov podľa materiálu a to:

  • Syntetické koberce
  • Koberce z prírodných vlákien
  • Kombinované

Tak ako aj minca má dve strany, tak aj každý z týchto kobercov má svoje výhody a nevýhody. O každej kategórií si povieme niečo zvlášť, vďaka čomu sa možno rozhodnete, aký typ koberca je pre vás ten najlepší.

Syntetické koberce

Začnime teda syntetickými kobercami, ktoré sú v dnešnej dobe celkom obľúbené. Ich vlákna sú vyrobené zo syntetiky, čo znamená, že sú umelé. Tieto koberce sú tak omnoho lacnejšie a môže si ich dovoliť omnoho viac ľudí.

Na trhu nájdete niekoľko druhov syntetických vlákien, z ktorých môžu byť koberce vyrobené.

  1. Polyamidové vlákna – ak máte doma farebný syntetický koberec, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o koberec, ktorý je vytvorený z polyamidových vlákien. Dôvod používania týchto vlákien je najmä ten, že sa jednoducho zafarbujú, a preto môžu výrobcovia vyrobiť rôzne farebné odtiene týchto kobercov. Vlákna dobre izolujú teplo aj zvuk, a preto sú vhodné do domov a aj na verejné priestranstvá.
  2. Polyesterové vlákna – koberce z týchto vlákien sú najlepšie do domov, kde nie sú tak namáhané. Okrem toho sa sem hodia aj vďaka tomu, že majú vysokú odolnosť voči rôznym škvrnám. A ak sa snažíte pomôcť našej planéte, určite oceníte to, že tieto koberce sa vyrábajú predovšetkým z PET fliaš, vďaka čomu sa tento odpad produktívne recykluje.
  3. Polypropylenové vlákna – cenovo najnižšie koberce sú práve tie, ktoré sú vytvorené z polypropylenových vlákien. Tieto koberce sa využívajú najmä na dekoratívne účely. Nie sú totižto tak odolné.
  4. Polyakrylové vlákna – tieto koberce sú zo všetkých vyššie spomenutých najpríjemnejšie a krásne hrejú. Sú veľmi podobné kobercom z prírodných vlákien a svoju farebnosť si dlho držia.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Výhodami syntetických kobercov sú najmä:

  • Nižšia cena vďaka nízkym výrobným nákladom
  • Dobre odolávajú roztočom
  • Vďaka tomu, že sú vlákna o niečo tvrdšie, sú tvarovo dlho rovnaké
  • Koberce si vedia udržať krásnu sýtu farbu

Synetické koberce však majú aj svoje nevýhody, ktorými sú:

  • Nižšia životnosť
  • Nižšia kvalita oproti kobercom z prírodných vlákien
  • Vlákna sa ľahko poškodia

Koberce z prírodných vlákien

Druhou skupinou sú koberce z prírodných materiálov, ktoré sa radia medzi omnoho drahšie. Ich cena je v porovnaní so syntetickými kobercami naozaj vysoká. Stoja však za to, pretože sú kvalitné a dobre vyzerajú.

Tak ako aj pri syntetických, tak aj pri kobercoch z prírodných vlákien ide o niekoľko typov vlákien, ktoré sa na ich výrobu používajú.

  1. Bavlnatento materiál je veľmi odolný a koberce z neho veľmi dlho vydržia. Taktiež sú vodeodolné.
  2. Prírodný hodváb – hodváb sa krásne leskne, a preto sa tieto koberce na podlahe krásne vynímajú. Sú taktiež hebké na dotyk a dobre odolávajú voči opotrebovaniu.
  3. Vlna – vlna skvelo tlmí náraz a dokáže pohlcovať prach. Rovnako skvelo izoluje. Kvôli pohlcovaniu prachu sa neodporúča pre alergikov.
  4. Morská tráva a sisal – tento materiál nájdete predovšetkým pri kusových kobercoch. Životnosťou je morská tráva na tom najhoršie, rýchlo sa zošľape, a preto je najlepšie, ak máte takýto koberec len ako dekoráciu. Sisal je síce odolnejší voči zošľapaniu, no jeho cena je výrazne vyššia.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Najväčšie výhody týchto kobercov sú:

  • Vysoká izolácia
  • Odolnosť proti znečisteniu
  • Sú veľmi príjemné na dotyk, a preto po nich pokojne môžete chodiť aj bosí
  • Celoplošné koberce dokážu regulovať vlhkosť v miestnosti

Existuje však aj pár nevýhod:

  • Tou prvou je cena. Tá je podstatne vyššia od syntetických kobercov
  • Sú náročnejšie na údržbu

Kombinované koberce

No a nakoniec je kategória kombinovaných kobercov, ktorá je zlatou strednou cestou medzi dvomi vyššie spomenutými typmi kobercov. Tieto kombinované koberca obsahujú pomery oboch typov materiálov, vďaka čomu kombinujú mnohé pozitívne vlastnosti. Treba si však uvedomiť, že aj tieto koberce majú svoje negatívne vlastnosti a vyberať si ich treba s rozvahou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *