Vzhľadom na to, že nikdy neviete, čo sa môže stať, je vždy lepšie mať vo svojom byte bezpečnostnú kameru. Okrem iného je takáto malá kamera aj skvelý spôsob, ako svoj majetok ochránite, a to napríklad, keď ste často preč.
Kameru môžete použiť napríklad vo svojom dome, ale tiež v byte, garáži, na firme alebo pri ochrane iného objektu. Dôležité je však povedať, že bezpečnostné kamery naozaj dnes nie sú už len prvkom ochrany bežných firiem, ale aj domácností. Keďže kamery, rovnako ako mnohé ďalšie technické vymoženosti prešli od ich vzniku dlhým vývojom, je potrebné si vysvetliť niekoľko dôležitých detailov.
Hlavný boom zažívajú v súčasnosti predovšetkým menšie kamery, ktoré sa vynikajúco hodia práve pre spomínané domácnosti. Tu sú ich hlavné výhody:
- Majú pekný dizajn, ktorý nijak nenarúša atmosféru vášho domova,
- Majú kompaktné rozmery a množstvo rôznych funkcií,
- Skvelou správou tiež je, že si ich môžete zaobstarať za priaznivú cenu,
- Takmer vždy sú vybavené aj Wi-Fi a ich ovládanie je možné pomocou jednoduchej aplikácie vo vašom telefóne.
Tieto kamery sa však zvyčajne delia podľa rôznych kritérií, a to napríklad podľa toho, či ich umiestnite do interiéru alebo do exteriéru, alebo aj podľa toho, akým spôsobom prenášania obrazu. Podľa toho sa kamery najčastejšie členia na analógové, IP kamery a Wi-Fi kamery.
Analógové kamery
Analógové kamery používajú na spôsob prenosu analógový signál, ktorý je veľmi podobný analógovému TV prenosu. Je to najstarší typ prenosu a práve preto sú tieto kamery už častokrát na nahrádzané IP kamerami.
Navyše, nevýhodou týchto kamier tiež je, že majú zvyčajne len nižšie rozlíšenie, prenos videa prebieha cez koaxiálny kábel a maximálna vzdialenosť, kedy budete stále vidieť obraz je 100 metrov. To je nevýhodné napríklad vo veľkých halách či výrobných priestoroch. Stále sú však tieto kamery vhodné do domu, kancelárie alebo menšej firmy.
IP kamery
Oproti tomu sú IP kamery modernejšou verziou a hlavne používajú digitálny prenos signálu. Vďaka tomu bude vaše video vždy vo vysokom rozlíšení. Na prenos sa v týchto kamerách používa UTP kábel, ktorý je schopný prenášať signál až na neobmedzenú vzdialenosť. Na ukladanie záznamu sa používa NVR box, pri analógových kamerách je to DVR box. Tieto kamery budú nenahraditeľné aj vo väčších objektoch, vo firmách, výrobných halách či skladoch. Svoje využitie však nájdu aj v rodinných domoch alebo menších firmách.
Wi-Fi kamery
Oproti tomu Wi-Fi kamery sa asi najčastejšie používajú na ochranu domácností. Ich výhodou je príjemná cena a tiež kvalitný záznam. Dôvod, prečo sa využívajú predovšetkým v dom alebo byte je ten, že na prenos potrebujú Wi-Fi signál. Mnohí majitelia domácich miláčikov ich tiež používajú na monitorovanie zvierat v čase svojej neprítomnosti či pre ich ratolesti, ak sa napríklad nachádzajú v inej miestnosti. Ich hlavnou výhodou je, že fungujú bez klasických káblov a budú tým pádom veľmi vhodné do spomínanej domácnosti.
Ďalšie dôležité parametre kamier
Pravdedobne ste si už na základe tohto popisu odpovedali na otázku, ktorý typ kamery by mohol byť pre vás najvhodnejší. Ďalej sa môžete zamerať tiež na niekoľko ďalších dôležitých parametrov, ako je kvalita prenosu, ktorá sa udáva v megapixeloch (Mpx). Pritom platí, že čím je táto hodnota vyššia, tým lepší prenos je. Veľmi často v súčasnosti nájdete kamery označené ako HD, Full HD alebo 4K. Kamera s HD rozlíšením má 2.0 Mpx (1080p), Full HD kamera má rozlíšenie obrazu 1920 x 1080 px a 4K kamera až 8.0 Mpx (3840 x 2160 px).
A čo ďalšie parametre? Zaujímavá je napríklad funkcia videnia v noci, objektív a uhol záberu či samotná konštrukcia kamery. Pri svojom rozhodovaní si najskôr vyberte základný druh a potom ďalšie dodatočné funkcie, ktoré sa presne na váš účel hodia.