Ako vybrať vonkajšie osvetlenie, na čo sa zamerať pri kúpe – Ktoré je najlepšie?

Bývanie v dome má svoje výhody aj nevýhody. Kým na začiatku je potrebné do jeho zveľaďovania investovať o niečo viac, o to príjemnejšie býva potom samotné bývanie v ňom. Súčasťou domu býva častokrát aj záhrada, a preto je veľmi pravdepodobné, že skôr či neskôr budete riešiť aj vonkajšie osvetlenie. Dnes je možností veľmi veľa a v konečnom dôsledku si môžete vyberať z množstva prevedení aj samotných funkcionalít samotného osvetlenia.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Ako si vonkajšie osvetlenie vybrať tak, aby ste s ním boli spokojný na čo najdlhšie obdobie? Pri výbere zvážte viacero kritérií.

Na začiatku zvážte nasledujúce detaily:

  • osvetlenie do určitej miery ovplyvní výzor celého domu, preto si na jeho výbere dajte záležať;
  • ako prvé vidí každý okoloidúci osvetlenie chodníka, fasády, ale aj príjazdovej cesty, preto je dobré, ak aj týmto častiam venujete dostatok pozornosti;
  • na rozdiel od interiéru sa do exteriéru hodí radšej viac svetelných zdrojov (faktom je to, že v exteriéri sa nemá od čoho svetlo odrážať);
  • silnejšie svietidlo neosvetlí väčšiu čas a niekedy robí skôr opačnú službu – to znamená, že oslepuje;
  • ak bývate v oblasti so silným vetrom, myslite aj na krytie osvietenia, najmä v častiach, kde je otvorený priestor a prší.

Výber vonkajšieho osvetlenia rozhodne nepodceňujte. Ak by muselo dojsť ku prípadnej výmene, je to pomerne finančne náročné, preto sa vám v tomto prípade rozhodne oplatí dvakrát merať a raz strihať.

Pred akýmkoľvek nákupom si odpovedte na tieto tri základné otázky:

  1. Čo chcete osvetliť?
  2. Kde chcete osvetlenie nainštalovať?
  3. Ako chcete, aby bolo osvetlenie ovládané?

Keď budete poznať odpovede na tieto základné otázky, veľmi pravdepodobne to uľahčí váš konečný výber.

Pri výbere osvetlenia máte tieto možnosti:

Elektrické svetlo

Elektrické osvetlenie sa napája elektrickým prúdom. Elektrické rozvody však musia byť pripravené už pri stavbe domu, inak riskujete rozsiahle úpravy, ktoré nakoniec ani nemusia byť realizovateľné. Pri výstavbe sa však v takomto prípade počíta s osvetlením vchodu a záhrady. V samotnej záhrade už býva skôr výnimočne. Štandardne sa využíva napätie 240 V, prípadne 12-24 V.

Solárne svietidlá

Sú ideálnym riešením na osvetlenie chodníkov, prípadne kríkov a záhonov, ktoré slúžia hlavne ako dekorácia. Veľmi ľahko sa s nimi manipuluje, čo je ich veľká výhoda. Nie sú potrebné žiadne káble, pretože toto osvetlenie stačí umiestniť tam, kde chcete. V neposlednom rade tu nevznikajú žiadne náklady na energiu, keďže solárna lampa využíva slnečné žiarenie. Majú však menší svietiaci výkon.

LED osvetlenie

Jeho výhodou je to, že má dlhšiu životnosť a zároveň malú spotrebu energie. Svietivosť je lepšia ako pri solárnych svietidlách. LED osvetlenia sú zároveň šetrnejšie k životnému prostrediu. Nevýhodou je, že sú o niečo drahšie, ale v konečnom dôsledku sa vám táto investícia oplatí.

Ideálne je, aby ste si vybrali také osvetlenie, ktoré nebudete musieť príliš často meniť. Určite chcete mať vo svojej záhrade predovšetkým kľud a nie riešiť príliš často výmenu žiarovky. V každom prípade je toto osvetlenie veľmi dôležité, okrem toho, že má bezpečnostnú funkciu, slúži tiež ako dekorácia a má orientačnú a úžitkovú funkciu.

Typy osvetlení:

  • Orientačné osvetlenie – umiestňujú sa k stenám, vchodovým dverám alebo ku garáži. Tiež sú vhodné ku príjazdovej ceste alebo ku chodníkom;
  • Dekoratívne osvetlenie – toto osvetlenie má výhradne dekoratívnu funkciu. Na dotvorenie záhrady môžete použiť rôzne lampáše, reťaze a rôzne iné svetielka. Takéto osvetlenie krásne doplní atmosféru záhrady.
  • Úžitkové osvetlenie – toto osvetlenie by malo predovšetkým zaručiť dostatok svetla na rôzne činnosti.

Bezpečnosť osvetlenia

To je dôležité predovšetkým v prípade, že budete používať elektrické osvetlenie. Zamerajte sa na spoľahlivú prevádzku a zamedzenie prieniku prípadnej vlhkosti, ktoré by mohli ovplyvniť hlavne vnútorné časti osvetlenia. Vďaka takýmto úpravám aj jednoducho predĺžite životnosť. Preto určite nepoužívajte do vonkajšieho priestoru interiérové svetlá. Práve vonkajšie svetlá majú špeciálne úpravy proti vniknutiu prachu a rôznych iných cudzích telies. Tiež je pre ne bezpečná zmena teplôt.

Stupeň krytia sa označuje skratkou IP.

Umiestnenie svetla

Vonkajšie svetlo sa umiestňuje na rôzne miesta podľa potreby. Môže to byť:

  • Osvetlenie chodníka – je dôležité pre orientáciu a bezproblémový prístup ku schodom či bráne. Zároveň tiež pôsobí veľmi esteticky. Veľmi pohodlné je v tomto prípade zapínanie na automatický senzor.
  • Osvetlenie fasády – je to dekoratívne a bezpečnostné osvetlenie. Pri výbere dbajte na to, aby nebolo príliš výrazné, ale skôr tlmené tak, aby ste neosvetľovali celú ulicu.
  • Osvetlenie príjazdovej cesty – v tomto prípade je veľmi pohodlnené zapínanie na senzor, ktoré vám umožní bezproblémový prístup k domu.

Moderné svetlá v našom katalógu

V neposlednom rade zvážte aj ovládanie. Dnes je možností naozaj veľa a môžete si vybrať zapínanie senzorové, solárne, diaľkové ovládanie či mobilnú aplikáciu. Výber vonkajšieho osvetlenia je veľmi dôležitý a je isté, že ak si dáte záležať na detailoch, budete s vaším výberom spokojný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *