Ako vybrať pieskovisko, na čo sa zamerať pri kúpe – Najlepšie pieskoviská

Ak máte doma dieťa alebo viacero deti, pieskovisko je jedno z najlepších riešení, ako ich počas teplých mesiacov zabaviť. Pamätáte si, koľko času ste vy ako malé dieťa strávili na pieskovisku? Určite veľa. Je to nakoniec jedna z najobľúbenejších detských aktivít pre menšie aj väčšie deti. A tiež je to skvelý spôsob, akým budú vaše deti tráviť viac času vonku. Pri výbere pieskoviska však záleží na množstve detailov, ktoré vám v tomto článku predstavíme. Niektoré z nich totiž dokonca môžu ovplyvniť aj zdravie dieťaťa, preto je dôležité vybrať dobre.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Jedným z dôležitých kritérií, ktorú rodičia častokrát zvažujú pri voľbe, či mať alebo nemať pieskovisko, je samotný priestor, ktorý pieskovisko zaberá. Ak nie je vaša záhrada príliš veľká, je to určite na zváženie. Avšak práve pre takéto prípady existujú mobilné pieskoviská, ktoré môžete bez problémov presunúť presne tam, kam potrebujete. Preto sa takéto pieskoviská dajú pohodlne uskladniť v zime alebo podľa potreby presunúť na kraj záhrady.

Ďalšími kritériami pri výbere sú:

Zakrývanie piesku

Jeden z veľmi podstatných detailov, na ktoré treba myslieť je, že pokiaľ sa dieťa práve v pieskovisku nehrá, treba ho zakryť. Inak by ste v ňom veľmi skoro mohli nájsť niečo, čo nechcete. Častým prípadom sú záhradné hlodavce alebo rôzne nečistoty. Zvlášť nebezpečné môžu byť aj túlavé mačky, ktoré sú zdrojom častej nákazy, takzvanej toxoplazmózy.

Preto je lepšie sa takýmto hrozbám vyhýbať tým, že pieskovisko uzavriete. Môže mať zosúvací mechanizmus, ktorý býva aj súčasťou pieskoviska, prípadne striešku. Krajným riešením môže byť aj igelit, ktorým pieskovisko zakryjete.

Ochrana pred UV žiarením

Detská pokožka je oveľa citlivejšia než pokožka dospelého človeka. Preto je ďalšie dôležité kritérium to, aby bolo pieskovisko v ideálnom prípade zakryté. Pre dieťa to bude oveľa pohodlnejšie v porovnaní s tým, že by ste museli myslieť na to, aby bolo zatreté opaľovacím krémom či nosilo pokrývku hlavy. Strecha s UV filtrom dieťa pohodlne ochráni v akomkoľvek počasí.

Výber materiálu

Častou voľbou pri výbere pieskoviska je plastový materiál. Ten je síce zvyčajne lacnejšou alternatívou, avšak má aj svoje nevýhody. Medzi tieto nevýhody patrí, že je málo odolný, rýchlejšie sa láme a na slnku môže strácať farbu.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Z dlhodobého hľadiska je teda lepšie zvoliť si drevo, ktoré je pevné a dlhšie vydrží. Najlepšie je také, ktoré je už naimpregnované, a teda je vďaka tomu bezúdržbové. Pri výbere pieskoviska sa nepozerajte len na cenu. Lepšie je zvoliť kvalitnejšie pieskovisko od špecializovaných dodávateľov, ktoré zohľadňuje najdôležitejšiu kvalitu a kritériá.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Hneď po týchto troch dôležitých kritériách sa môžete zamerať na ďalšie detaily.

Tými sú:

  • kde presne bude pieskovisko umiestnené, pre koľko detí bude určené, a podobne;
  • je rozdiel, či potrebujete zmestiť pieskovisko na väčší balkón, alebo si ho chcete vziať na dovolenku, prípadne máte veľkú záhradu, do ktorej ho umiestnite;
  • v každom prípade, miesto by malo spĺňať minimálne bezpečnostné predpoklady a tiež by vám malo byť na očiach, aby ste mali nad deťmi dohľad.

Rozmery

V druhom rade je otázkou, pre koľko detí bude pieskovisko určené. To určite ovplyvní predovšetkým rozmer, ale aj výber materiálu. Nie vždy je pravidlom, že čím je pieskovisko väčšie, tým je aj lepšie. Deti si mnohokrát vystačia aj s menším rozmerom.

Čo sa týka samotných rozmerov, štandardná veľkosť je 1 dieťa 120 x 120 cm. Rozmer by sa mal priamoúmerne s počtom detí zvyšovať, ale pre 2 až 4 deti bude pohodlne stačiť rozmer 200 x 200 cm. Zároveň si tiež môžete vybrať rôzne atypické tvary, napríklad, mušle, kruhy, a podobne. Pri niektorých modeloch nájdete aj lavičku pre pohodlné sedenie dospelých, a tak sa z tejto aktivity môže stať skvelá interaktívna zábava pre rodičov a ich deti.

Niektoré pieskoviská nemajú dno, to znamená, že sú zabudované priamo na záhrade, prípadne umiestnené na inom povrchu. Ak však budete myslieť aj na spodnú časť pieskoviska, nestane sa vám, že bude cez piesok prerastať tráva, alebo, že sa bude tráva miešať s iným materiálom.

Aký piesok použiť?

Nezabudnite, že v neposlednom rade je dôležitý piesok, prípadne ďalšie hračky do pieskoviska, ktoré deťom spríjemnia túto skvelú aktivitu. Najlepšie je vyberať praný piesok, ktorý nájdete v záhradníckych centrách, alebo v špecializovaných predajniach s pieskom. Vždy si však overte jeho zdravotnú nezávadnosť.

Ak nechcete pieskovisko, môžete si ho aj vyrobiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *