Matrace do postele – ktorý model najlepšie vyhovuje alergikom?

materacedolozek jakimodeljestnajlepszydlaalergikow

Výber posteľného matraca nie je len otázkou pohodlia, ale aj zdravia. Správne vybraný model môže ovplyvniť nielen kvalitu spánku, ale aj kvalitu života a každodennú pohodu. Aký matrac si vybrať, aby sme mali nielen blažený spánok, ale aj radostné rána a dni plné energie – najmä ak bojujeme s alergiami?

Aké vlastnosti majú hypoalergénne matrace?

Základom kvalitného nočného spánku je dobre zvolený matrac. Avšak pri pohľade na niekoľko stoviek podobných výrobkov počas návštevy nábytkového salónu, môže byť rozhodovanie dosť náročné. Medzi najobľúbenejšie patria penové modely: pre mládež sa dobre hodí rozmer 120 alebo 140×200, zatiaľ čo väčšie matrace 160×200, sú určené skôr pre dospelých. Túžiš po priam kráľovskom spaní? Vyber si matrace 180×200, alebo ešte väčšie – 200×200.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Za obľúbenosťou penových modelov je nielen pohodlie, ale aj zdravotné vlastnosti a často aj lepšia cena. Sú mimoriadne pružné, ľahké a odolné voči deformácii. Dokonale sa prispôsobia tvaru tela. Okamžite reagujú na tlak a vracajú sa do pôvodného tvaru. Niektoré sú vybavené profilovanou penou, ktorá poskytuje stabilnú oporu tela v niekoľkých rôznych zónach. To, čo ich robí hypoalergénnymi, je špeciálny poťah. Ak ti záleží na zdraviu prospešných vlastnostiach, hľadaj modely vyrobené z látky s pridanými iónmi striebra. Tie zabraňujú, aby sa na poťahu rozmnožovali mikroorganizmy, roztoče a plesne. Okrem toho, poťah je snímateľný a možno ho prať pri 60°C.

Matrace z prírodných materiálov: sú bezpečné pre alergikov?

Prírodné materiály v prípade matracov sú také, ktoré sa čiastočne získavajú z rastlinných alebo živočíšnych surovín. Často sa spájajú s vyššou kvalitou, zdravím a komfortom spánku, ale sú vždy bezpečné aj pre alergikov?

Vhodnou voľbou pre alergikov sú matrace latexové. Latex je materiál prírodného pôvodu, ktorý sa často kombinuje s ďalšou látkou – kaučukovým mliekom. Spoločne vytvárajú vzdušnú, priedušnú zmes, ktorá pomáha odvádzať pot a zabraňuje hromadeniu vlhkosti. Jej štruktúra otvorených buniek umožňuje vo vnútri takéhoto matraca voľné prúdenie vzduchu.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Tým sa zabraňuje tvorbe patogénnych baktérií, roztočov, plesní a húb. Treba však mať na pamäti, že latexové matrace patria do kategórie mäkkých matracov – tvrdosťou sa trochu podobajú matracom z termoelastickej peny.

Pri výrobe antialergických matracov sa často používa aj kokosové vlákno, ktoré slúži ako výplň a má vplyv na väčšiu tvrdosť matraca. Treba však spomenúť, že má aj silné antibakteriálne vlastnosti a umožňuje lepšie vetranie, ktoré možno ešte posilniť poťahom s klimatizačnými, antistresovými a voči pokožke priaznivými vlastnosťami. Túto úlohu výborne splní napríklad prírodná viskóza alebo merino vlna podporená vôňou harmančeka. Preto sa oplatí venovať osobitnú pozornosť hypoalergénnym poťahom, ktoré sú k dispozícii v rôznych rozmeroch – na matrace 200×200, až po poťahy na jednolôžkové postele a dokonca aj detské postieľky. Ak si chceš prezrieť všetky dostupné možnosti matracov a poťahov, navštív stránku agatanabytok.sk.

Rady odborníkov: ako vyberať matrace pre alergikov?

Je dôležité dávať prednosť matracom s certifikátmi potvrdzujúcimi, že neobsahujú škodlivé látky a potenciálne alergény. Certifikáty ako Oeko-Tex alebo CertiPUR poskytujú istotu, že matrac neobsahuje škodlivé chemické látky, ktoré by mohli vyvolať alergickú reakciu. Používaj hypoalergénne poťahy a chrániče. Tie sú navrhnuté tak, aby minimalizovali množstvo alergénov, ktoré sa môžu dostať do matraca, a zároveň umožňujú jednoduché pranie a čistenie. Nezabudni, že aj v tom najlepšom matraci sa môžu nahromadiť alergény, ak sa nesprávne čistí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *