Zateplenie plochej strechy: aký materiál použiť?

Najskôr sa na zateplenie plochej strechy používala najčastejšie škvara alebo keramzit, dnes už sa stretnete skôr s vytláčaným polystyrénom, expandovaným perlitom alebo napríklad PUR penou. Aký materiál pre vás bude najlepší a prečo? Zhodnotili sme ho pre vás podľa troch kľúčových kritérií.

zateplenie-strechy

Hmotnosť: vedie polystyrén

Ploché strechy sa dnes často dimenzujú tak, aby sa dalo po nich chodiť, dôležité kritérium izolačného materiálu je preto jeho hmotnosť. Najskôr používané materiály ako škvara alebo keramzit váži niekoľko stoviek kg/m3 (keramzit 1260, škvara 750) a strešnú konštrukciu neúmerne zaťažujú. I preto sa postupom času prechádza k mnoho ľahším materiálom.

Najčastejšie sa dnes na plochých strechách stretnete s vytláčaným polystyrénom, expandovaným perlitom alebo PUR penou. Polystyrén je z nich najľahší, váži asi 30-40 kg/m3. Perlit a PUR pena sú trošku ťažšie, ale aj napriek tomu s hmotnosťou okolo 60 kg/m3 strešnú konštrukciu praktický nezaťažujú a sú tak k zatepleniu plochej strechy nanajvýš vhodné.

Tepelná vodivosť: víťazí PUR pena

Ďalším (a najskôr i najdôležitejším) kritériom izolačného materiálu je jeho tepelná vodivosť. Meria sa súčiniteľom tepelnej vodivosti a platí, že čím je tento nižší, tým lepšie materiál izoluje. V oblasti tepelnej vodivosti dominuje PUR pena – napr. nemecká izolačná pena od dodávateľa Chytrá pena má súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,027 W.m-1.k-1. Vytláčaný polystyrén je na tom o trochu horšie (0,034 W.m-1.k-1), perlit potom stráca ešte viac (0,040 W.m-1.k-1).

Hoci sa súčiniteľ tepelnej vodivosti u spomenutých materiálov líši iba v tisícinách a stotinách, rozdiel medzi nimi je znateľný a po zateplení ho (najmä v zime) skutočne pocítite.

Faktor difúzneho odporu: PUR pena víťazí po druhýkrát

Faktor difúzneho odporu určuje, ako dobre izolačný materiál prepúšťa vodnú paru. U izolácii plochej strechy je žiaduce, aby bol tento faktor čo najvyšší. PUR pena v tomto smere znovu víťazí – s faktorom 110 μ poráža polystyrén (100 μ) i perlit (cca 5 μ). U expandovaného perlitu sa kvôli nízkemu difúznemu odporu musí použiť aj parozábrana.

Kritérií pre výber izolačného materiálu pre zateplenie plochej strechy samozrejme existuje viac, ale snažili sme sa pre vás nájsť tie najdôležitejšie. Z celého radu miniduelov vychádza ako víťaz PUR pena, ktoré sa v zahraničí používa už úplné bežne niekoľko desiatok rokov. Na Slovensku ešte na vrchol obľúbenosti nevystúpila, ale pomaly a isto sa k nemu blíži. Úplne právom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *