Pokladanie dlažby je pri novom dome veľmi dôležitá časť, ktorú by mal robiť niekto zručný. Aj tá najmenšia nedokonalosť dokáže totižto pokaziť vzhľad nejakej miestnosti, do ktorej dlažbu dávate. Rozhoduje totižto rovnosť pokladanej plochy a precízny rez. Najviac však zavážia pravidelné špáry medzi dlaždicami. Ako ich docieliť a ako sa dostať k tej najkrajšej dlažbe? Existuje na to niekoľko dôležitých krokov.
Dlažbu dávajte len na dokonale rovný povrch
Mnohí ľudia robia chybu v tom, že pokladajú dlažbu na krivú podlahu alebo nesprávne nanášajú lepidlo. Toto sú dve najväčšie chyby, ktoré sa stávajú a od dokonalej dlažby vás len odsúvajú preč. Pokladanie dlažby na nerovnomerný povrch sa vo výsledku preukáže opticky, no neskôr aj mechanickým poškodením dlaždíc. Tie sa zničia a namáhaná dlažba položená na krivej podlahe sa začne lámať a praskať.
Ak vaša podlaha nie je príliš krivá a máte v nej len menšie nezrovnalosti, môžete ich vyriešiť nanesením vhodného množstva lepidla. Pre väčšie odchýlky by ste však mali staviť napríklad na nivelačnú stierku alebo špeciálny anhydridový poter. Pokiaľ sú rozdiely naozaj veľmi veľké, krivú podlahu by ste mali vyrovnať novou vrstvou betónu. Inak to totižto nepôjde.
Presné špáry
Špáry sú takisto veľmi dôležité. Výškové rozdiely medzi jednotlivými dlaždicami spoznáte nielen hmatom, ale takisto aj zrakom. Problém s nepravidelnými špárami je niečo, čo rieši mnoho ľudí, hlavne tých, ktorí nie sú profesionáli. Tento problém sa však dá vyriešiť aj rektifikovanou alebo kalibrovanou dlažbou. Ide o to, že kalibrované dlaždice, ktorých hrany sú zbrúsené sú vďaka tomu aj rovné.
Ak si však nepotrpíte na minimálne špáry, pravidelné medzery medzi dlaždicami môžete mať aj pri bežne dostupnej dlažbe. V súčasnosti totižto existujú efektívne pomôcky na rovnomerné pokladanie podlahy.
Ide o to, že dištančné spony a kliny, pracujú tak, že je s nimi pokládka omnoho jednoduchšia, rýchlejšia a takisto aj bezchybne rovná. Výhodou tohtých systémov je aj vysoká efektivita.
Presnejšie rezy
Pokiaľ sa nezdržíte vyrovnávaním pokladanej plochy, lepenie dlaždíc vám nezaberie veľmi veľa času. Je to totižto jednoduchšia časť. Tá najhoršia je jednotlivé rezanie dlaždíc. Potrebnú veľkosť je potrebné poriadne odmerať a neskôr aj rovnomerne odrezať. Krivé dlaždice sú tým najhorším, čo môžete mať doma a aj tie najdrahšie a najluxusnejšie dlažby vyzerajú v tomto prípade zle. Ostré hrany môžu byť pri nesprávnom rezaní nebezpečné. Väčšina ľudí, ktorí pracujú s dlaždicami už dnes namiesto ručnej rezačky používajú elektrickú pílu. Tá je omnoho presnejšia a efektívnejšia. Jej výhody pocítite najmä v prípadoch, keď vás čaká rozsiahla pokládka podlahy. V prípade rezania keramickej dlažby je ideálnou voľbou píla s diamantovým kotúčom. Najlepšiu kvalitu rezu dosahujú celoobvodové kotúče.
Vyrezávanie otvorov
Veľkým problémom je aj vysekávanie otvorov pre odtok a vodovodné rúrky. Tie sú omnoho potrebnejšie, ako si myslíte. Na to kedysi slúžili štiepiace kliešte. Pri štiepení do dlaždíc sa môže stať, že sa dlažba odlomí na inom mieste, kde to v skutočnosti potrebujete, čo je naozaj problém, ktorý určite nechcete.
Menej namáhavým a omnoho lepším spôsobom je vyrezávanie otvorov do dlaždíc pomocou špeciálnych vrtákov. Takéto diamantové vrtáky a korunky je možné umiestniť na uhlovú brúsku a s použitím vhodného nadstavca sa s nimi dá vŕtať aj pomocou klasickej vŕtačky. S takýmito nástrojmi je možné robiť aj rovnomerné a takisto aj atypické otvory do keramickej a dresovej dlažby.
Sokel
Celkový a dobrý dojem z dlažby ovplyvňuje aj sokel a zakončovacie profily. Tento krok sa robí až vtedy, keď je pokládka podlahy hotová. Obklad chráni stenu, ktorá by sa počas zmývania vodou zašpinila. Sokel takisto zakrýva nepekné medzery medzi dlažbou a stenou. Pri jeho pokladaní je veľmi dôležité myslieť na to, že odrezaná hrana dlaždice musí byť nasmerované smerom nadol. Inak by okraj vašej podlahy nemusel vyzerať vôbec dobre.
Špárovacia hmota
Položili ste pekne dlažbu a myslíte si, že je už všetko hotové? Nie je to pravda. Nevhodnou špárovacou hmotou môžete pokaziť pokladanie v úplnom závere. Vo všeobecnosti platí, že špárovacia hmota sivej alebo béžovej farby je omnoho lepšia ako biela. Na tej totižto vidno všetky nečistoty.
Pri výbere tejto hmoty sa neorientujte na najnižšiu cenu. Investícia do nej je veľmi dôležitá a preto by ste mali investovať aj v tomto ohľade. Do rozhodovania by ste mali zahrnúť aj šírku špár a zaťaženie podlahy, ktorému bude okrem dlaždíc vystavená aj samotná špárovka. Menej kvalitná špárovacia hmota môže po čase vyblednúť a biela zvykne zožltnúť. Ak sa stane, že stratí pôvodný odtieň, podlaha pôsobí neesteticky.