Stavebný zákon – stavba plota

Mnohí si myslia, že oplotenie či stavba plota je niečo, čo môžu urobiť hocikedy bez zbytočných papierov či povolení. Skutočnosť je však taká, že aj pri oplotení toho potrebujete viac.

Najčastejšie otázky, ktoré si kladú ľudia, ktorí idú postaviť oplotenie znejú:

  • Stačí ohlásenie stavby alebo je potrebné kompletné povolenie od stavebného úradu?
  • Čo sa stane, keď postavím plot na čierno?
  • Aké všetky dokumenty musím vybaviť, aby som si plot mohol postaviť?

A je toho omnoho viac. Ľudí si jednoducho pletú mnohé veci, ktoré sa musia vybavovať pri iných stavebných činnostiach, a preto občas nechajú stavbu plota okolo svojej nehnuteľnosti na dobu neurčitú. Dnes však máme pre vás informácie, ktoré vám určite pri stavbe pomôžu.

Renovácia plota

Treba si uvedomiť, že každý zásah sa mierne odlišuje, a preto pri každom budete potrebovať aj niečo iné. Renovácia alebo len výmena plota, pri ktorej bude zachovaná pôvodná línia, je zásah, pri ktorom nie je potrebné nič oznamovať ani príslušnému stavebnému úradu. Samozrejme, plot by mal byť podobný tomu, aký tam predtým bol alebo iba mierne odlišný. Nemal by byť príliš veľký.

Mali by ste si však zistiť informácie od známych, ktorí žijú v rovnakej obci ako vy, pretože mnohokrát sa stáva, že niektoré stavebné úrady v obci renováciu neriešia a nezaujímajú sa o ňu, no iné majú presný opak a vyžadujú aspoň to, aby ste renováciu ohlásili ako drobnú stavbu. Najlepšie tak urobíte, keď sa spýtate niekoho, kto má informácie alebo rovno navštívite príslušný mestský či obecný úrad. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam.

Podľa zákonov sa za drobné stavby síce považuje aj oplotenie a patria sem aj:

  • Opravy fasády
  • Opravy a výmena strešnej krytiny
  • Oprava povrchu plochých striech
  • Výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov
  • Opravy oplotenia a výmena jeho častí ak sa tým nemení jeho trasa, opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí, maliarske a natieračské prá

No mnohé úrady jednoduchú rekonštrukciu neriešia.

Stavba nového plota

Pri stavbe nového oplotenia takisto nie je potrebné, aby ste mali stavebné povolenie. Jediné, čo potrebujete je, aby ste stavbu vopred ohlásili stavebnému úradu. Pri stavbe betónového oplotenia si musíte splniť ohlasovaciu povinnosť a ohlásiť drobnú stavbu. Je to veľmi podobné, ako stavebné povolenie, no omnoho jednoduchšie. Tiež je potrebné požiadať príslušný stavebný úrad o písomný súhlas.

stavba nového plota

Ak však chcete stavať betónové oplotenie na pozemku, na ktorom nestojí žiadna budova, potrebujete na to stavebné povolenie, ktorého vybavovanie je o niečo náročnejšie ako pri ohlásení drobnej stavby.

Nepríjemný sused

Susedské vzťahy nie sú v mnohých prípadoch to najlepšie a neustále odťahovanie sa či nedobré vzťahy sú mnohokrát problémom. Susedia vám môžu robiť problémy aj vtedy, keď chcete robiť niečo so svojim oplotením.

Ak ste si istí, že staviate na svojom pozemku, jeho súhlas s tým, že potrebujete niečo postaviť, nemusíte mať vôbec. Nemusíte ho k ničomu prizývať a takisto ho nepotrebujete žiadať o jeho súhlas. Pri ohlásení sa nevyžaduje žiaden súhlas susedov, no stavebný úrad by mal posúdiť, či navrhovaná stavba nebude nijak ovplyvňovať susedne stavby.

Mali by ste mať aj certifikovaný plot. Ak by ste ho totižto postavili “len tak”, bez splnenia normy STN EN 12839, na žiadosť vášho suseda vám ho môžu jednoducho zbúrať. Týka sa to však len betónového plota.

Geodet

geodet

Plánujete stavať betónové oplotenie, ktoré bude mať pevné základy a jeho životnosť bude trvať viac ako desaťročia? Potom by ste mali pozvať geodeta, ktorý určí presné hranice pozemku. Pri tomto meraní by mal byť aj sused, aby ste sa vyhli problémom v budúcnosti.

Certifikovaný plot

Vráťme sa ešte k spomínanému certifikovanému plotu a norme STN EN 12839, ktorá je strašiakom mnohých ľudí. Táto európska norma platí pre betónové prefabrikáty zo železobetónu alebo predpätého betónu, ktoré sa používajú samotné alebo v kombinácií s ďalšími prvkami na výstavbu plotov. Betónový plot tak v tomto prípade musí mať Vyhlásenie zhody a certifikát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *