4 mýty o tepelných čerpadlách vzduch / vzduch

 

Tepelné čerpadlá prechádzajú rýchlym vývojom a zároveň sú obrovské rozdiely v kvalite medzi tými z hobby marketov a tými od špecializovaných predajcov. Hoci, aj firma “vydávajúca sa” za profesionálneho predajcu vám môže odporučiť čerpadlo, ktoré nie je schopné splniť vaše požiadavky.

Nemožno ich používať v priebehu celého roka

Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch je možné používať v priebehu celého roka. Avšak, v prípade hlbokých mrazov sa môže stať, že tepelné čerpadlo nie je schopné dodať požadovaný objem tepla a je nutné mu vypomôcť elektro-kotlom. Nutnosť prikurovania okrem teplôt ovplyvňujú aj dispozície nehnuteľnosti (objem požadovaného tepla), výkon tepelného čerpadla a starostlivosť o vonkajšiu jednotku.

Ich prevádzka je drahá

 

Áno, tepelné čerpadlá vzduch / vzduch majú drahšiu prevádzku, než tepelné čerpadlá zem / voda. Avšak, stále sa jedná o lacnejší zdroj tepla v porovnaní s uhlím, drevom či zemným plynom. Tepelné čerpadlá prechádzajú rýchlym vývojom, rovnako ako počítače či mobilné telefóny. Zariadenia s dátumom výroby 2016-2017 sú o cca 20% – 30% výkonnejší ako zariadenia z roku 2012. Tomu zodpovedá aj schopnosť doručiť požadovaný objem tepla s výraznou úsporou na účte za kúrenie.

Sú nekvalitné – nič nevydržia

Záleží na predajcovia a odbornosti inštalácie. Lacné tepelné čerpadlá pôvodom z Ázie nemôžu byť zhotovené z rovnako kvalitných materiálov ako čerpadlá s vyššou obstarávacou cenou pôvodom zo Škandinávie. Rovnako ako je rozdiel medzi kvalitou zeleniny zo supermarketu a od záhradkárov, sú rozdiely v kvalite tepelných čerpadiel predávaných v hobby marketoch a špecializovaných firmách.

Samozrejme, predajca čerpadiel vyrobených z kvalitných materiálov si môže dovoliť ponúknuť dlhšiu záručnú lehotu než predajca nekvalitných zariadení. Zároveň, profesionálny predajca čerpadiel je schopný vám ponúknuť aj odbornú montáž a následné servisné prehliadky tak, aby tepelné čerpadlo podávalo vysoký výkon po dlhú dobu.

Sú hlučné!

Opäť záleží na kvalite čerpadla. Kým tepelné čerpadlo pôvodom zo Škandinávie stlačí akustický hluk prevádzky pod 45 dB, nekvalitné tepelné čerpadlo môže fungovať pri prevádzkovom hluku okolo 55-65 dB. Len pre Vašu predstavu, 40 dB je hluk vydávaný chladničkou, 65 dB je hluk vydávaný stredne silným dažďom. Spalo by sa Vám lepšie pri otvorenom okne v prípade, že by niekoľko metrov od neho stála chladnička, alebo v prípade stredne silného dažďa?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *