Podlahy sú téma na jednu samostatnú kapitolu. Vzhľadom na množstvo riešení a neustále sa množiacemu sortimentu podlahových krytín, bude dobré túto problematiku nechať na odborných firmách. Iba vás zorientovať v súčasnom sortimente, aby bolo zrejmé, z čoho vyberať a na čo sa prípadne pýtať.
Drevená podlaha
Je fundamentálna záležitosť a vychádza z predchádzajúcich materiálových možností. Hovoríme o rozumnej cene, dostupnosti aj životnosti . Je to prírodný materiál, pevný, pružný a odolný, izolačný a čo hlavne, krásny na pohľad. Nepreberné množstvo štruktúr a farieb je zárukou, že si vyberie prakticky každý.
Drevo je potrebné v poslednej fáze upraviť lakmi alebo olejmi. Existuje v metráži, v parketách, parketových dielcoch a ďalších variantoch. Moderné technológie umožňujú drevo upraviť tak, aby bolo rozmerovo stálejšie a nepodliehalo ľahko zmenám teplôt a vlhkosti. Palubovky možno tvoriť z viacerých vrstiev kolmých na seba, a tým dodržať ich stálosť. Rovnako tak možno drevo lisovať pod veľkým tlakom a docieliť aj iných vlastností.
Podlahy môžu byť jedno a viacvrstvové, plávajúce, spojené so zámkami alebo na pero a drážku. Dlhšiu dobu je moderná priemyselná mozaika zložená z množstva nalepených drevených klátikov. Vyznačuje sa stálosťou, odolnosťou a tvrdosťou. Plávajúce drevené podlahy sú vhodné aj pre podlahové vykurovanie. Drevo je jednoducho tradícia.
Korková podlaha
Podlahy z kôry korkového duba sú rovnako ako drevo izolačné, pružné a teplé. Korok je možné lepiť priamo na podklad alebo pokladať ako plávajúcu podlahu spájanú zámkami. Bolo obdobie, kedy korkové podlahy boli veľmi rozšírené, teraz je trochu zbytočne tento materiál opomínaný.
Prírodné linoleum
Takzvané marmoleum je vyrobené z juty a drevitej múčky, ľanových olejov, živice, vápenca a pigmentov. Vyrába sa v roliach alebo opäť ako plávajúce. Možno tu dosiahnuť všemožných farebných odtieňov, všemožných kombinácií. Tieto podlahy možno použiť do obyčajných domácich pomerov, ale aj ako vysoko záťažové.
Laminátová podlaha
Nepreberné množstvo vzorov, farieb, dezénov. Od dreva, korku, kameňa, až po dlažby. Väčšinou sa vyrába ako plávajúca podlaha so zámkami, v rôznych triedach odolnosti. Vhodná aj pre podlahové vykurovanie.
Vinylová podlaha
Patrí medzi syntetické podlahy. Čo do farieb a dezénov – zabudnite na obmedzený výber skoršej éry. V súčasnosti je tento sortiment neskutočne pestrý a kvalitný. Podlahy môžu vyzerať ako palubovky či hrubé dosky, korok, kameň, mramor, dlažba a mnoho ďalších materiálov.
Hocikedy si musíte siahnuť na povrch, presvedčiť sa, či to, na čom stojíme je „lino“ alebo naozaj daný materiál, ktorý len simuluje. Tieto podlahy rovnako ako predošlé sú na výber v roliach (metráži) alebo ako plávajúce podlahy z dielcov.
Dlažby
Môžu byť z prírodného kameňa, keramické alebo betónové. Je však na zváženie, či v kuchyni používať dlažbu keramickú. V súčasnosti nájdeme opäť nepreberné množstvo farieb, vzorov, tvarov. Za povšimnutie stojí napríklad dlažba simulujúca drevenú podlahu. Opäť na nerozoznanie od originálu, pevná, stála, ľahká údržba. Pri kvalitnom položení a slušnom zaobchádzaní je aj táto podlaha „dlhoveká“.
Ak zvolíte drevo, pozor na vodu!
U drevených, plávajúcich aj ostatných podlahách z dielcov so zámkami je potrebné dbať na pokyny výrobcov, dodržiavať technologický postup a prípadnú povrchovú úpravu. Rešpektujte, prosím, istú „zraniteľnosť“ v spojitosti s možnosťou zatečenia a znehodnotenia tejto podlahy mokrým procesom v kuchyni.
Pochopiteľne hovoríme o vyliatí vody, vytečenej chladničke, rozliatom pití a ďalších podobných domácich nehodách. Pred prípadným „vyplavením“ (vlastným alebo za spolupráce susedov) z prasknutej inštalácie vás však neochráni podlaha žiadna.