Tyristory – konštrukcia, použitie a princíp činnosti

tyristor

Pre mnohých z nás znie pojem tyristor rovnako cudzo ako slová zvolania “Pan Tadeusz” pre rodeného Číňana. Ukázalo sa však, že táto malá zložka je prítomná v mnohých predmetoch okolo nás, ktoré používame každý deň. Čo je tyristor, na akom princípe funguje a kde sa používa? Pokúsme sa na tieto otázky odpovedať.

Tyristor – čo to je?

Tyristor (niekedy nazývaný aj riadená kremíková dióda) je štvorvrstvový polovodičový prvok (p-n-p-n prechod) s tromi elektródami. Dve z týchto elektród sa pripájajú k najvzdialenejším vrstvám, zatiaľ čo tretia sa pripája k jednej zo stredných vrstiev. Elektródy pripojené k dvom vonkajším vrstvám prvku sú katóda (K) a anóda (A). Brána alebo hradlo (G) je pripojené k strednej vrstve. Tyristory majú dva stavy – vodivý a blokovací.

Princíp činnosti tyristora

Smer vedenia tyristora je od anódy (A) ku katóde (K). Polarizácia najvzdialenejších spojov je v smere vedenia, zatiaľ čo centrálne spoje sú v opačnom smere za predpokladu, že anóda má kladný potenciál vo vzťahu ku katóde.

Tyristor začne viesť napätie len vtedy, keď sa na hradlo (G) privedie prúd. Keď sa na hradlo privedie napätie s kladným potenciálom (vzhľadom na katódu), nastane jav toku prúdu hradlom, ktorý spustí diódu. Tento moment je takzvaným zapaľovaním tyristora. Treba poznamenať, že tyristor vedie elektrický prúd aj vtedy, keď riadiaci signál prestane prichádzať na hradlo.

Typy tyristorov a ich použitie

Široký sortiment výrobkov ponúkaných veľkoobchodom Micros dokazuje, že tyristory nemožno obmedziť len na jednu skupinu výrobkov. Tyristory by sa mali rozdeliť na komponenty:

  • obojsmerné,
  • asymetrické,
  • riadené,
  • elektrostatické,
  • reverzné blokovanie,
  • retrográdne vodivé,
  • vybavené integrovaným komunikačným obvodom brány,
  • citlivé na prúd brány.

K dispozícii sú aj tyristory, ktoré na spúšťanie využívajú elektromagnetické žiarenie. Tieto sú známe ako fototristory.

Tyristory sa bežne používajú ako regulátory striedavého a jednosmerného prúdu. V prvom prípade sa používajú v osvetlení (napr. v stmievačoch svetla) a v automatizácii na riadenie indukčných motorov. V druhom prípade ich môžeme nájsť v automatizácii riadenia jednosmerných motorov a v systémoch stabilizácie napätia. Tyristor je tiež súčasťou bezpečnostných zariadení. V tomto prípade funguje ako spínač a ako prerušovač jednosmerného a striedavého prúdu. Ponuku tyristorov si môžete pozrieť na Tme.eu

Zdroj foto: Oasishifi / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *