Zariaďujeme kúpeľňu – poradíme Vám ako na to

luxury gray bathroom interior

Ponuka kúpeľného sortimentu je v dnešnej dobe skutočne pestrá. Treba si ale vybrať taký, ktorý svojim vzhľadom aj funkciou vydrží aj desiatky rokov. Okrem toho je veľmi dôležité kúpeľňový nábytok a zariadenie vhodne umiestniť. Pozrite sa ako nato.

Umývadlo a vodovodné batérie

Najdôležitejším prvkom kúpeľne je snáď práve umývadlo. Používame ho dennodenne, práve preto je lepšie ho umiestniť blízko ku dverám – aby bolo na dosah. Umývadlo býva zavesené na stene alebo upevnené na skrinke, či pulte. V oboch prípadoch je dobré si vybrať také materiály, ktoré budú dostatočne odolné voči tečúcej vode a bude sa jednoducho udržiavať. Pred umývadlom je vhodné nechať aspoň 70 centimetrov, aby ste mali dostatok priestoru na voľný pohyb. V blízkosti umývadla nezabudnite umiestniť držiak na zavesenie uteráku.


Batérie bývajú buď vsadené priamo do umývadla alebo pripevnené na stene. Keďže ich používame veľmi často, vyberte si kvalitnú značku, ktorá to hravo vydrží. V obchode nájdete hneď niekoľko druhov batérií, môžete si vybrať klasické pákové alebo moderné termostatické, či dokonca bezdotykové.

Pákové sa ovládajú veľmi jednoducho a jednoduché je tiež regulovanie vody, ktorá nimi vychádza. O niečo šetrnejšie sú však termostatické batérie, ktoré zmiešajú teplú a studenú vodu automaticky, podľa teploty, ktorú si sami nastavíte. Sú tak aj o polovicu úspornejšie. Bezdotykové batérie sú ovládané pomocou senzora, ktorý je v nich zabudovaný. Ten zaistí, aby sa spustila voda pri zaznamenaní pohybu. Táto vodovodná batéria rovnako automaticky aj vodu zastaví.

Vaňa & Sprcha

Milovníci relaxu v horúcom kúpeli a rodiny s malými deťmi si kúpeľňu bez vane ani nevedia predstaviť. Môžete ju zabudovať priamo k stene alebo umiestniť elegantne do stredu kúpeľne, kde k nej budete mať prístup z oboch strán. Nezabudnite nato, že by mala byť ľahko prístupná na čistenie a údržbu.

Sprcha je rovnako ako umývadlo nevyhnutnou súčasťou každej kúpeľne. Výnimkou sú len kúpeľne s vaňou, ktorá je doplnená závesom, v ktorej sa môžete sprchovať tiež. Súčasťou spŕch sú sprchové zásteny, ktoré môžu byť posuvné, pevné a môžu byť z rôznych materiálov. Najčastejšie sú sklenené alebo akrylátové zásteny.

Toaleta

Kým niekto uprednostňuje samostatnú miestnosť s toaletou, iným viac vyhovuje toaleta priamo v kúpeľni. Samotné WC môže byť buď závesné na stene alebo samostatne stojace. Pre šetrenie vody je nevyhnutné duálne splachovanie, z ktorých jedno tlačidlo použije viac vody a druhé menej.

Osvetlenie a doplnky

Niektoré kúpeľne a hlavne samostatné toalety ešte dnes nedisponujú žiadnym oknom. Je preto potrebné zabezpečiť dostatočnú náhradu prírodného svetla, umelým. Ideálne sú moderné a úsporné LED svietidlá. Okrem prvotnej funkcie, ktorou je svietenie však svietidlá môžu poslúžiť aj ako doplnok, či dekorácia. Závisí to od toho, aký druh a dizajn svetiel si vyberiete. Na trhu nájdete rôzne dekoračné lustre a lamy, ktoré môžu vzhľad kúpeľne pekne dopĺňať.

Kúpeľňu je dobré doplniť nejakými skrinkami a poličkami, do ktorých si môžete uložiť všetko bez čoho sa v kúpeľni nezaobídete. Klasikou je tiež väčšie zrkadlo a nebojte sa doplniť kúpeľňu živými kvetmi.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Obklady a dlažba

Obklady sú v kúpeľni, ktorá čelí vode a vlhkosti úplne nevyhnutné. Okrem toho, niektoré sú skutočne krásne, kúpeľňa môže vďaka vhodným obkladom vyzerať elegantne, moderne alebo luxusne, podľa toho, aké si vyberiete. Po kvalitnej hydroizolácii môžete začať lepiť dlažbu a obklady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *