Ako vybrať farbu na drevo?

Drevo je krásny a stále veľmi žiadaný prírodný materiál, ale keďže opakovane vstrebáva vlhkosť a opäť vysychá, neobíde sa bez pravidelných náterov nanášaných vo viacerých vrstvách.

Moderné farby sú však na takej úrovni, že natieranie pre Vás bude radosťou. Poďme si ich priblížiť. Na trhu sú buď vodou riediteľné (akrylátové) farby, ekologické a rýchloschnúce, alebo syntetické farby (so živicou a rozpúšťadlami), ktoré schnú približne 5 hodín, majú lepšiu priľnavosť, ale práca s nimi je náročnejšia.

Miesto niekdajších lakov môžete použiť k náteru plotov, záhradných stavieb, nábytku, dverí, okien a ďalších drevených plôch moderné lazúry (lazúrovacie laky). Nadchnú Vás priedušnosťou, pružnosťou a dlhou životnosťou. Lazúry sa dajú kúpiť ako tenkovrstvé alebo hrubovrstvé. Pri každom výrobku je podrobne popísané jeho určenie – môžete si vybrať univerzálny náter alebo aj silnovrstvú lazúru určenú na náter vonkajších podláh.

Na staršie drevo so šedým nádychom je však lepšie aplikovať krycie farby, ktoré sa ponúkajú v mnohých odtieňoch. Základnou orientáciou je vzorkovnica, ale počítajte s tým, že výslednú farbu môže ovplyvniť tvrdosť dreva, jeho štruktúra, skoršie sfarbenie a počet náterov.

Všeobecný postup pri nátere dreva

Nové drevené výrobky napusťte fungicídnym prostriedkom, ktorý ich ochráni proti plesniam a drevokaznému hmyzu. Akonáhle napúšťadlo vyschne (zhruba za 24 hodín), jemne ho obrúste a postupne naneste minimálne 2 vrstvy vrchnej farby.

Dôkladnejšie natierajte vodorovné plochy, napríklad pieskovisko, pretože sú omnoho viac namáhané než zvislé plochy. Každá ďalšia vrstva farby tu bude na úžitok. Ak sa chcete vyhnúť obnovovaniu náterov dreva každý rok, zvoľte tmavšie farby, ktorých hustejší pigment lepšie odoláva pôsobeniu slnečných lúčov. Vďaka tomu môžete obdobie medzi nátermi predĺžiť až na 5 rokov.

Uľahčite si prácu využitím lazúry a napúšťadla 3v1

Náter dreva Vám uľahčí unikátna lazúra & napúšťadlo 3v1, ktorá zvýrazní kresbu dreva a zároveň ho ochráni pred omodrením, hubami a drevokazným hmyzom. Samozrejmosťou je zaistenie odolnosti drevených povrchov voči vode a poveternostným vplyvom vrátane UV žiarenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *