Varenie v pare? Parné hrnce si zamilujete

Jedným zo základných pilierov zdravého života je príjem zdravej stravy. Dalo by sa povedať, že varením, pečením, grilovaním a podobne sa strava znehodnocuje. Tepelnými úpravami sa likvidujú výživné látky, ktoré obsahuje nielen zelenina, ale aj mäso, ryža a podobne. Existuje spôsob, ako tomu zamedziť. Je to takzvané varenie v pare. Čítajte ďalej a dozviete sa, či je jedlo v pare bez chuti, ako fungujú parné hrnce a veľa ďalších zaujímavostí. Problematikou nás prevedie Martinka Široká z portálu TopByvanie.sk.

Strata chuti je len mýtus

Existuje mylný názor, že jedlo, pripravené v parnom kúpeli nemá chuť. Nie je to pravda. V skutočnosti sú chuť, aróma, vzhľad aj farba všetkých ingrediencií uchované v oveľa väčšej miere, ako pri bežnom varení vo vode. Je to preto, že variaca sa voda v parnom hrnci neprichádza do styku s pripravovanou potravinou. Para počas prípravy prechádza jemne potravinou a neagresívne ju tak tepelne upravuje s dôrazom na jej štruktúru, aj aromatickú kompozíciu.

Varenie v pare je oveľa zdravšie, ako akákoľvek iná tepelná úprava. Jedlo, pripravované na pare si uchováva výživné látky (vitamíny) a minerálne soli. Existujú napríklad potraviny, pri ktorých sa varenie v pare rovno odporúča. Príkladom je hnedá ryža. Pri varení v horúcej vode stráca kompletný obsah vitamínu B1 – pri príprave v pare ostáva táto hodnotná látka uchovaná. To isté platí aj pri ostatných vitamínoch v mäse, rybách, zelenine a ovocí. Varenie v pare je jednoducho zdravé. Pokrmy sú ľahko stráviteľné, netreba ich dodatočne ochucovať, ani pridávať tuk, nepôsobia škodlivo na náš kardiovaskulárny systém.

Ako fungujú parné hrnce?

Parný hrniec je kuchynský spotrebič, vyvinutý na prípravu takýchto jedál. Skladá sa z troch základných častí – tela, nádob na suroviny a pokrievky. Telo parného hrnca obsahuje takzvanú základňu s vykurovacím telesom. Ďalej je v ňom umiestnená vanička na vodu a elektronická časť, čiže časovač. Teplota sa samozrejme nenastavuje, pretože voda vždy vrie pri 100°C.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=WBo8zWJlt7s”]

Nádoby na suroviny sú vlastne varné nádoby s mriežkami na dne, cez ktoré cirkuluje para a varí tak suroviny zo všetkých strán. Pokrievka zaisťuje cirkuláciu pary vo vnútri hrnca a zamedzuje jej úniku von. Samotné varenie prebieha tak, že najprv nalejeme do zbernej nádoby (vaničky)vodu. Potom rozmiestnime do varných nádob suroviny, z ktorých sa chystáme variť pokrm. Výhodou je, že môžeme variť viac potravín súčasne. Nezabúdajme, že v spodných vrstvách sa jedlo pripraví skôr, ako vo vrchných. Ideálne je teda dať do spodnej varnej nádoby mäso, do druhej ryžu, alebo zemiaky a do vrchnej napríklad zeleninu. Tak môžeme v priebehu polhodinky uvariť kompletný obed. Po rozložení surovín prikryjeme hrniec pokrievkou, nastavíme časovač a to je všetko. O nič iné sa nemusíme starať. Varené potraviny nám neprihoria, ani z hrnca nič nevykypí. Po uvarení nás upozorní časovač na ukončenie procesu.

Varenie v pare – detail parného hrnca

Počas naparovania budeme možno musieť priliať ďalšiu vodu do vaničky. K tomu nám slúžia postranné lieviky. Voda sa nesmie dotýkať potravín. Môžeme ju okoreniť a ochutiť, alebo nahradiť napríklad vínom. Varené mäso tak dostane úplne nový chuťový rozmer. Hrniec sa dá jednoducho umývať teplou vodou a spodná časť utrieť papierovou utierkou. Spotreba energie pri varení je nízka. Všetky suroviny budú uvarené rýchlejšie, ako pri klasickom varení, pretože para na ne pôsobí zo všetkých strán naraz. Cestoviny a ryža, varené v pare sa nelepia, zemiaky sa nedrobia. Toto sú len niektoré výhody varenia v pare. Na ostatné prídete určite sami, ak si parný hrniec vyskúšate. Podľa testmagazínu si môžete zakúpiť aj lacnejšie parné hrnce, ktoré splnia rovnako dobre svoj účel, ako ich drahší pomocníci. Výrazný rozdiel sa v testoch nepotvrdil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *