Pohľadový betón je hit. Zistite, kde všade sa používa

Betón je často používaným stavebným materiálom. Mnoho architektov chce tento materiál zdôrazniť, a preto používajú pohľadový betón. Ten sa už nemusí omietať a vzniknú tak viditeľné betónové plochy. Tie sa pretrú iba bezfarebným náterom, ktorý zvýši ich odolnosť. Tam, kde nie je možné využiť betón, sa používajú jeho imitácie.

Veľa ľudí sa na pohľadový betón v interiéri sťažuje, pretože im pripadá chladný a neútulný a miestnosť pôsobí ako stavebne nedokončená. Z betónu môžu byť vyrobené tiež schody, podlahy, sanitárne zariadenia aj nábytok. Betón nie je len sivý, ale aj rôzne farebný. Môže byť hladký, ale aj všelijako textúrovaný. Betónovou stierkou nemusí byť dokončená celá stena, ale len jej časť.

Niečo málo o pohľadovom betóne

Betón tvorí 75% kameniva, 13,4% cementu, 7,7% vody, 3,4% prímesí a 0,1% prísad. Betón je pevný, trvanlivý, tvarovateľný a recyklovateľný materiál. Pokiaľ do zmesi nepridáte živice a iné podobné látky, zachová sa jeho prírodný charakter. Pri pohľadovom betóne je potrebné dopredu vedieť, kam bude použitý. Použitie totiž ovplyvňuje jeho zloženie.

Stavba je kvôli pohľadovému betónu náročnejšia na požiadavky kvality. Okrem vopred dohodnutého zloženia betónu sa musí dbať na čistotu prevozu a pri stavbe musí byť použité kvalitné debnenie, aby na konečnej ploche nevznikli nežiaduce odtlačky. Remeselníci potom musia dávať pri ďalších prácach pozor, aby pohľadové steny nepoškodili.

Obyčajný betón do seba ľahko nasáva tekutiny, takže sa rýchlo zašpiní. Preto sa musí ošetriť niekoľkými impregnačnými vrstvami. Tie zaručia odolnosť voči tekutinám aj chemickým látkam.

Plocha z pohľadového betónu je na dotyk veľmi príjemná, nepotrebuje náročnú údržbu a vydrží dlho pekná. Medzi najbežnejšie varianty dekorovania povrchu patrí brúsenie, leštenie, hladenie, škrabanie a vymývanie. Výsledný povrch môže byť hladký, hrubý aj plastický, matný aj vo vysokom lesku.

Kúpelna s pohladovým betónom

Do betónu je možné pomocou formy otlačiť rôzne vzory, trebárs povrch kopírujúci štruktúru dreva. Opakujúci sa vzor vytvoríte do mäkkého betónu hladením špeciálnym hubovým alebo oceľovým hladidlom, valčekom, škrabaním, vymývaním alebo poťukávaním. Pieskovaním odhalíte kamenné zrná a jednotlivé póry. Na stvrdnutý betón môžete použiť aj kamenárske techniky. Špecialitou je grafický betón.

Grafický betón sa vytvorí tak, že na povrch filmu s rastrovou formou odtlačí požadovaný vzor, ktorý potom príde do kontaktu s betónom. Namiesto tlačiarenskej farby sa však používa oneskorovač tuhnutia betónu. Vzor sa potom vytvára pomocou efektu kontrastu medzi svetlým a hladkým povrchom betónu s povrchom betónu exponovaným, z ktorého povrchu vystupuje jemné kamenivo. Autorom technológie je fínsky architekt Samauli Namaanka.

Betón sa najčastejšie farbí na žltú, okrovú, červenú alebo čiernu farbu. Pre svetlé odtiene, ako je zelená alebo modrá, sa musí použiť biely cement, ktorý sa pri miešaní betónu bežne nepoužíva. Prísady a prímesi ovplyvní odtieň betónu, rovnomernosť farebnosti, zrnitosti aj vodeodolnosti.

Ak betón neofarbíte pridaním pigmentu do zmesi, môžete ho nafarbiť po vytvrdnutí. Použite na to lazúrové farby s nerovnomernou intenzitou. Tie zaistia viditeľnú prirodzenú štruktúru betónu a maliarsky akvarelový dojem z povrchu, pričom čiastočne zakryjú prípadné škvrny, ktoré môžu vzniknúť pri vykonávaní betónu.

Imitácia betónu, čiže betónové stierky

Nemôžete použiť betón, a napriek tomu sa jeho vzhľadu nechcete vzdať? Použite cementové stierky. Vytvorený povrch je pevný, bezproblémový, vodeodolný, absolútne hladký, jemný a príjemný na dotyk. Stierku môžete použiť na akýkoľvek podklad, teda betón, drevo aj sadrokartón, a po úprave aj na laminát. Na stene môžete pomocou stierky vytvoriť aj plastickú štruktúru.

Stierky sa oproti betónu ľahšie prefarbujú a môžete do nich otlačiť štruktúru dreva, prípadne imitovať odtlačok debnenia.

Na pripravený podklad naneste prvú vrstvu špeciálnej cementovej stierky. Ľahko ju zarovnajte, a akonáhle zaschne, teda spravidla druhý deň, na ňu naneste druhú vrstvu. Tú upravte do požadovaného vzhľadu a hladkosti. Potom povrch natrite špeciálnym náterom. Aplikácia je pomerne náročná na čas i kvalitu prevedenia, takže si radšej pozvite odbornú firmu s kladnými ohlasmi od jej zákazníkov.

Do priestorov so zvýšenou vlhkosťou sú vhodnejšie cementové stierky s prímesou epoxidu. Na rozdiel od betónu sú odolné voči vode. Pri aplikácii na stenu ich naneste na podklad vytvorený flexibilným lepidlom a sieťovinou. Na podlahe musíte mať pred stierkovaním rovný, pevný a suchý anhydrit alebo cementový poter.

Steny sa už nelakujú, podlahy nalakovať môžete. Stierka sa nehodí tam, kde je veľmi tvrdá voda a usadzuje sa vodný kameň. Pri častom čistení sa totiž môže poškodiť. Jej výhodou je, že sa dá aplikovať na takmer akýkoľvek podklad, vrátane starých obkladačiek. Navyše odoláva aj vysokým teplotám. Cena je podľa prevedenia od 39 € za meter štvorcový.

Čo všetko je možné urobiť s pohľadovým betónom?

Betónové vane a umývadlá

Pre kúpeľne sa používa špeciálna zmes portlandského cementu, alkalivzdorných vlákien a jemného sklárskeho piesku, čiže ortobetón. Dobre sa tvaruje, takže z neho môžete mať umývadlo aj vaňu. Navyše si vyberiete z rôznych farebných vzorov a rozhodnúť sa môžete aj medzi hladkým, hrubým alebo textúrovaným povrchom.

Betónové umývadlo

Betónový nábytok

V kuchyni môžete začať pracovnou doskou z betónu, ale tým možnosti nekončia. Môžete z neho mať barový pult, kuchynský ostrovček aj celú linku. Z betónu sa dá vytvoriť robustný regál, ktorý využijete napríklad ako knižnicu, ale aj jedálenský stôl, odkladací stolík alebo ležadlo na záhradu. Vďaka betónu so zvýšenou pevnosťou vytvoríte dosku s hrúbkou od 15 mm, takže je nábytok ľahší ako z klasického betónu a prenesiete ho v dvojici.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Dokončenie stien, stropov i podlahy

Stierkou z betónu môžete dokončiť časť steny, ale aj celú miestnosť, podlahy i strop. Pohľadový betón použitý v kúpeľni dôkladne naimpregnujte proti vode, inak by sa mohol časom poškodiť. Interiér vybavte vhodným nábytkom, najlepšie z masívu, farebnými doplnkami a kvetmi. K betónu sa hodí aj sklenený a kovový nábytok. Betón využijete aj pri stavbe schodiska.

Priehľadný betón (respektíve priesvitný)

Dvojica českých konštruktérov, Jiří Peters a Ladislav Eberl, z firmy Gravelli vyrobili priehľadné betónové tvárnice, vďaka ktorým presvetlíte miestnosť, pričom nosnosť priečok zostane zachovaná. Jednoducho povedané sa jedná o mriežku z plastu, ktorú zalejete betónom. Tvárnice využijete okrem stavby stien a priečok aj pri výrobe schodísk. Sú dostupné v niekoľkých farebných odtieňoch a rôznych vzoroch a môžu nahradiť klasické sklenené tvárnice. Nevýhodou je vyššia cena. Meter štvorcový totiž vyjde okolo 385 €.

Dekorácie pre vás aj interiér

Z betónu je možné tvoriť rozličné dekoračné plastiky, ale aj šperky. Pre milovníkov betónu bolo predstavené aj betónové oblečenie. Na masívnej komode sa zase budú vynímať betónové dekoračné misy.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

V interiéri využijete skôr betónové tienidla lámp a reproduktory.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Ako sa vám páči pohľadový betón v interiéri? Prezraďte ostatným čitateľom v komentári, či by ste ho doma použili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *