Vintage štýl využívajú milovníci vidieka, dávnych dôb a romantiky

Čaká vás zariaďovanie nového bytu alebo domu a neviete, aký štýl zvoliť? Prípadne by ste radi nejakým spôsobom zmenili vaše súčasné nábytkové vybavenie? Vyskúšajte vintage štýl nábytku, ktorý využíva na prvý pohľad opotrebované a staré prvky. Jeho základom je detail a vyznávajú ho milovníci dávnych čias, vidieka a romantiky.

Na rozdiel od klasického retra vychádza vintage zo skutočne pôvodných kúskov zariadenia, najčastejšie z obdobia 20. až 60. rokov minulého storočia. Retro štýl, ktorému budeme venovať niektorý z budúcich článkov, naopak využíva nové vybavenie , ale ako napodobeninu pôvodných vecí. Vytvorte si vo vintage štýle jednoducho zariadený, ale hrejivý a pohodlný domov.

Tipy na vybavenie bytu vo vintage štýle nájdete v galérii na sieti Pinterest.

Použite prírodné materiály, nenápadné pastelové tóny farieb a originálne dekorácie. Zrenovované skrine alebo lavice aj kovové stoličky sú výborným základom nábytkového vybavenia.

Skvelým zdrojom najrôznejších komôd alebo truhiel sú pôjdy u vašich prarodičov. Náter farebným lakom alebo patinovanie si potom zaistíte najlepšie podľa vlastného vkusu.

Skvelou voľbou sú originálne truhlice a komody

Staré nábytkové kúsky nemusia byť vôbec zlé a rozhodne majú svoj pôvab. Zvlášť keď pôsobia akoby opotrebovaným dojmom. Drevené lavice, skrine, stoličky, stoly a príborníky zakomponujte s citom do interiéru a budete nadšení. Z nábytku na vás dýchne úžasná vidiecka romantika. Snažte sa o útulnosť, hrejivosť a zabývanosť.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Na prvý pohľad usadlý štýl pokojne skombinujte s modernými prvkami a získate jedinečnosť. Jedáleň v modernom štýle doplňte o starý jedálenský stôl a stoličky, modernú obývačku skvele oživí konferenčný stolík vo vintage štýle. V spálni sa bude dobre vynímať komoda alebo truhla po babičke. Snažte sa ale interiér “neprepchať” starým nábytkom, buďte v zariaďovaní umiernení alebo sa poraďte.

Nezabudnite na jednoduchosť a pohrajte sa s materiálom a farbami

Zmyslom vintage určite nie bezhlavo nakopiť v byte a do políc všetko staré, čo kde nájdete. Tú pravú pohodu starých čias totiž dokáže vytvoriť aj jediný kúsok na patričnom mieste. Nie je to jednoduché, ale rozhodne nezabudnite na jednoduchosť a pohrajte sa s materiálom a farbami.

Vintage štýl si nepotrpí na prílišnú farebnosť. Použite skôr neutrálne svetlohnedú, béžovú, šedú alebo hnedú. Nepochybíte ani pastelovými tónmi zelenej, modrej alebo žltej. Výrazné farby a kvetinové vzory sa hodí skôr na bytové doplnky a textílie. Prípadne ich ponechajte len na malých kusoch nábytku, ktoré nenarušia celkový dojem.

Najviac využívané materiály vo vintage štýle:

  • Drevo
  • Kov
  • Sklo
  • Ratan
  • Semiš

Z materiálov využite najviac drevo, kov a tiež sklo. Veľmi dobre vyzerá ratan, mahagón a exotické dreviny. Nezabudnite na príjemné látky na pohľad aj dotyk, skvelý je semiš. Nábytok doplňte o podušky alebo sedáky a určite sa vyhnite umelým materiálom.

Celkový vzhľad doladíte šikovnými doplnkami

Patričnú atmosféru minulých čias získate vhodnými doplnkami. Starodávne svietniky, vázy, kusové tkané koberce alebo aj staré knihy sú to pravé. Výborne vyzerajú patinované nábytkové úchytky. Drobné nedokonalosti, olúpaný náter alebo poškriabaný povrch nie sú na škodu. Ak to viete, drevo natierajte. Niekedy je ale lepšie, keď ponecháte nábytok v stave, v akom je.

Podobu nábytku určíte aj tým, k akému obdobiu z minulosti sa prikloníte. Napríklad pre skôr sedliacky štýl využite nábytok v bielej farbe. Romantiku zase podporíte elegantným, pohodlným a mäkkým nábytkom. Využite rôzne kabinety, postele alebo komody so zrkadlami. Interiér potom vyzerá ako zo zámockých budov, ale zariadite ho aj v podstatne menších izbách.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Vintage štýl dobre uplatníte aj na záhrade

Okrem starých nádob a nábytku nájdete miesto vo vintage záhrade na staré kufre, rebríky, poličky alebo okenné rámy. Veľa doplnkov, vybavenia aj záhradného nábytku premeníte do vintage štýlu i sami. Stačí šikovné ruky, brúsny papier, štetec, biela farba alebo lak. Pre príjemné a nostalgické posedenie medzi kríkmi alebo stromčekmi využite staré stoličky a na malý skleník trebárs staré okná.

Vintage záhrade pristanú napríklad staré kufre, rebríky alebo poličky

Vaši priatelia budú určite obdivovať aj upravené staré záhradné náradie alebo opotrebované plechové kanvy. Originálne sú tiež najrôznejšie plechové cedule s názvami pestovaných rastlín. Našli ste starú reklamnú ceduľu s reklamou záhradných potrieb? Do záhrady s ňou.

Vintage je pojem, ktorý pôvodne vyjadroval zrelosť vína. Zberatelia ho potom prevzali okrem iného v zmysle historický či výberový. V odbore nábytku sem patrí teda všetko, čo poteší milovníkov starých dôb. Nie je to určite akýkoľvek starý interiér a jeho tvorba od vás vyžaduje vkus a zmysel pre fantáziu. Ak pridáte nostalgiu a romantiku, dostanete ideálne zázemie na uvoľnenie a odpočinok.

Dýchli na vás staré časy a oslovil vás štýl vintage? Napíšte do komentára pod článok, ako sa vám darilo zháňať patričné kúsky nábytku a čo sa vám podarilo doma zmeniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *