Záhradné stavby – najpopulárnejšie stavby vo vašej záhrade

zahradne stavby

Prakticky každá záhrada v sebe skrýva niektorú zo záhradných stavieb, či už sú to megalomanské altánky, záhradné sauny či ide len o skromnú kôlničku na náradie. Tieto stavby dokresľujú celkový charakter záhrady a okrem svojej funkčnej stránky môžu byť aj veľmi zaujímavým estetickým doplnkom.

Pergola

Pre pergolu môžeme nájsť rôznorodé využitie. Môžeme ju postaviť nad terasou, zastrešiť obľúbené zákutia alebo ju využiť pre zaparkovanie auta. Dôležité je, aby pergola zapadla do celkového charakteru záhrady. Niekedy sa stáva, že je pergola zbytočne masívna.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Treba si uvedomiť, že aj keď pergola obrastie popínavou rastlinou, tak v určitých ročných obdobiach bude vzhľad drevenej stavby prevažovať nad krásou rastliny. Pergola by tak mala rešpektovať architektonický štýl okolia a vhodne ho dopĺňať.

Záhradný altánok

poskytuje príjemný krytý priestor pre posedenie v záhrade. Je vhodný ako pre odpočinok, tak pre grilovanie. Dovoľuje Vám využiť Vašu záhradu aj v prípade nepriaznivého počasia. Posedenie pod strechou vo vlažnom letnom daždi poskytuje nenapodobiteľný zážitok. Rovnako Vám dážď nepokazí grilovanie, keď budete s priateľmi skrytí pred jeho kvapkami.

Altánky do záhrady v našom katalógu

Na rozdiel od záhradnej chatky Vám altánok poskytuje otvorený priestor, kde zostávate v plnom kontakte s prírodou. Súčasťou altánku môže byť gril, záhradné lehátka, krb alebo udiareň.

Záhradné domčeky a kôlne

Tieto stavby väčšinou slúžia na uskladnenie náradia, ktoré používame k údržbe záhrady. Nejde len o drobné náradie, ako je motyka či rýľ, dôležité sú najmä záhradné stroje ako je kosačka či vertikulátor.

Domky a kôlne môžeme stavať svojpomocne, ale oveľa obľúbenejším riešením je v dnešnej dobe zakúpenie hotovej drevostavby.

Na trhu je široké spektrum ponúkaných variantov, a tak nie je problém vybrať stavbu, ktorá sa hodí práve pre Vašu záhradu.

Záhradné domčeky v našom katalógu

Pri výbere by sme sa mali zamerať najmä na kvalitu, pretože od záhradného domčeka očakávame dlhú životnosť. Základom je kvalitná strecha, ktorú by sme mali doplniť odkvapom, pretože ten väčšinou nie je súčasťou ponúkaných drevostavieb .

Drevené obklady by mali dostatočne tesniť, kovové časti by mali byť z nerezu. Ak vyberieme domček väčších rozmerov, mali by sme ho postaviť na betónový základ.

Domček alebo altánok by sme mohli doplniť o záhradný nábytok, ktorý môže byť v letných mesiacoch inštalovaný aj vonku na záhrade. Tým si iste spríjemníme pobyt na čerstvom vzduchu a užijeme si pokoj a pohodu, ktorú nám záhrada môže ponúknuť.

Priečne steny

V niektorých prípadoch potrebujeme svoju záhradu ochrániť od nepriaznivých vplyvov okolia, aby sme si zaistili pokoj a súkromie. Nie je príliš vhodné riešiť tento problém vysokým robustným plotom, a to z niekoľkých dôvodov. Tento druh oplotenia vytvára dojem neprístupnosti a pôsobí snobsky.

Ak v blízkosti takéhoto plota vysadíme rastliny, pravdepodobne sa im nebude dobre dariť v dôsledku veľkého zatienenia. A v neposlednom rade je táto stavba finančne náročná.

Vhodnejším riešením sú preto deliace steny. Najvhodnejším materiálom je drevo, ktoré do záhrady prirodzene zapadá. Ak si zvolíte ktorúkoľvek ponuku, akou sú reláže z latiek, lamelové steny či pevné drevené dosky, výsledok bude príjemnejší než v prípade masívneho plotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *