Najlepšie solárne sprchy – Ako si vyrobiť záhradnú sprchu ktorá vám prinesie v horúcich letných dňoch sviežosť.

najlepsie zahradne sprchy

Chcete sa osviežiť počas sparného letného dňa? Poradíme vám najlacnejšiu aj najlepšiu solárnu záhradnú sprchu. Poslúži vám nielen pre osvieženie, ale aj pre opláchnutie po opaľovaní alebo práci na záhrade. Ak vlastníte bazén, môžete sa pod ňou opláchnuť od nečistôt, ktoré by ste inak nanosili do vody.

Vonkajšiu záhradnú sprchu kúpite v mnohých obchodoch, ale môžete si ju vyrobiť aj sami. Ak nie ste nároční, tak si vystačíte s vedrom vody alebo kanvicou na zalievanie záhonov. Tá je pre osvieženie o niečo lepšia, pretože vám na hlave nepristane naraz 10 litrov vody. Osviežite sa tiež tančekom okolo zapnutého postrekovača trávnika.

Najlepšie solárne sprchy

Tohtoročným hitom sú sprchy so solárnym ohrevom. Majú praktický rezervoár so solárnymi kolektormi, ktoré vodu ohrejú behom pár hodín. Väčšinou majú aj zmiešavač, ktorý premieša ohriatu vodu z rezervoáru so studenou vodou. Vďaka tomu sa neobaríte a ani vás nepokropí ľadová voda.

Záhradné sprchy v našom katalógu

Rezervoár máva objem 8 – 35 litrov. To bohato stačí, pretože voda sa ohreje približne na 60 stupňov, takže aby ste sa mohli sprchovať vodou s teplotou približne 25 °C, potrebujete oveľa viac vody studenej. U sprchy býva aj teplomer, aby ste videli, či ešte musíte čakať na ohrev.

Chcete sprchu využívať ako súčasť bazénového systému? Potom sa s jej výberom a inštaláciou obráťte na odborníka.

Ako vybrať solárnu sprchu do záhrady?

Voda v zásobníku by nemala byť staršia ako tri dni. Ak ste boli dlho preč, potom radšej vodu vypustite a vyčistite prívodné potrubie. Bude stáť sprcha pri bazéne? Potom môžete využiť aj vonkajšiu oplachovaciu vaničku s odtokom, ktorú napojíte na kanalizáciu alebo bazénovú čističku.

Obyčajnú záhradnú sprchu na troch nôžkach, ktorá má regulovateľný prietok vody, kúpite za 13 Eur. Solárnu záhradnú sprchu kúpite už za približne 58 Eur, ak si však počkáte na posezónny výpredaj, dostanete sa s cenou aj nižšie.

Najlacnejšie záhradné sprchy

Najlacnejším variantom je jednoduchá záhradná sprcha bez solárneho ohrevu. Jej stojan väčšinou len zapichnete do zeme, napojíte hadicu a môžete sa sprchovať.

Ak však hadicu nenapojíte na zmiešavač v kúpeľni, musíte sa uspokojiť so studenou vodou, a to nie je vždy príjemné. Pomocou ponorného čerpadla môžete brať tiež vodu zo studne.

Sprcha väčšinou dokáže aj jemné mrholenie, ktoré sa hodí pre príjemné osvieženie v sparných dňoch.

Lacným variantom solárnej sprchy je cestovná záhradná sprcha, u ktorej ako rezervoár na ohrev vody funguje čierne vrecko. To zavesíte pomocou povrázku na strom alebo trám. Nádoba má objem 20 litrov a voda vystačí na 2 až 3 ľahké osprchovania. Voda sa ohreje za 2 – 3 hodiny na teplotu vyššiu ako 48 °C, takže pred použitím teplotu otestujte, aby ste sa nepopálili. Sprchu kúpite za približne 6 Eur.

Šetrite pitnou vodou

Nechcete plytvať pitnou vodou? Využite dažďovicu. Stačí ju z odkvapu zviesť do rezervoáru, prefiltrovať nečistoty a čerpadlom dopraviť do sprchy. Pretože sa voda na slnku rýchlo kazí, mala by byť záchytná nádoba zakopaná v zemi. Ani tak ju ale neskladujte príliš dlho. Zariadenie pre využitie dažďovej vody kúpite aj ako komplet. Jeho cena začína približne na 770 Eur.

Vyčistenou odpadovou vodou môžete zalievať kvetiny. Stačí ju zo sprchy smerovať do ďalšieho zásobníka. Pod záhradnou sprchou vytvorte malý vybetónovaný alebo inak obložený priestor s odtokovým kanálikom, ktorý odvedie prebytočnú vodu. Pri častejšom sprchovaní na tráve by ste sa za chvíľu dočkali záhradných močiarov.

Ako správne namiešať betón. Zvolte správny pomer

Ako si vyrobiť záhradnú sprchu

Základom je nádoba na vodu. Dobre poslúži kovový alebo plastový sud. Nesmie byť deravý a musí dobre tesniť, aby z neho neunikala napustená voda. Sud natrite čiernou farbou na kov a umiestnite ho na vyššie miesto, trebárs na strechu altánku alebo múrika. Ideálne je miesto, kam dopadá veľa slnečného svetla.

Ako môže vyzerať záhradná sprcha? Inšpirujte sa na Pintereste.

Na hornú časť suda upevnite hadicu, ktorá poslúži pre napúšťanie vody. Druhú hadicu primontujte na spodnú časť sudu tak, aby po jeho napustení vodou vznikol samospád. Pred koniec hadice dajte ventil, páčku alebo kohútik, ktorým budete regulovať prietok. Na koniec namontujte sprchovú hlavicu a stiahnite ju lepiacou páskou alebo oceľovou svorkou.

Voda sa bude priebežne ohrievať a k prevádzke nepotrebujete žiadny tlak vody ani elektrickú energiu. Výnimkou je len napúšťanie suda, aj to však môžete zvládnuť pomocou vedra a vlastných rúk. Nevýhodou podomácky vyrobenej sprchy je o niečo pomalší ohrev vody a nemožnosť nastavenia jej teploty. Aj s tým si však skúsení kutilovia dokážu poradiť.

Ako by ste vylepšili podomácky vyrobenú záhradnú sprchu? Podeľte sa o svoje tipy s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Comments (1)

  1. Martin

    Ja jedine môžem odporučiť HANSCRAFT Solárnu sprchu SUNNY STYLE. Je skvelé že sa dá prenášať podľa potreby kam len chcete. Máme ju na volejbalovom ihrisku, keďže po hre sa musíme osprchovať. Super vec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *