Ako vybrať solárnu sprchu?

Leto sa pomaly ale isto blíži a vy premýšľate nad solárnou sprchou? Tá sa perfektne hodí ku každému jednému domácemu bazénu. Výhodou je, že nejde o žiadne náročné zariadenie, a preto pri jej výbere nestrávite veľa času. Treba však vedieť, na aké jednotlivé parametre sa zamerať.

Solárne sprchy sú veľmi obľúbeným doplnkom ku každému bazénu. Ako už z názvu vyplýva, sú solárne, teda fungujú na základe slnečného žiarenia. Vedia veľmi efektívne zohriať vodu a pripraviť ju pre vás na to, aby ste sa či už predtým, ako vojdete do bazéna, alebo tesne potom osprchovali. Chlórovú vodu by ste mali totižto zo svojho tela umyť čo najskôr. Ako si však vybrať tú správnu solárnu sprchu? Myslite na tieto parametre.

Pevná či prenosná?

Existujú dva základné typy solárnych spŕch. Ide o pevnú a prenosnú. Každá z nich má určité výhody a nevýhody.

Prenosná solárna sprcha

Najväčšou výhodou prenosnej je to, že ju môžete prenášať z miesta na miesto. Počas danej sezóny ju jednoducho vytiahnete a využívate. Jej nevýhoda je v tom, že je menej stabilná a nemusí byť tak kvalitná.

Pevná solárna sprcha

Pri pevnej je výhod taktiež niekoľko. Je stabilná, pretože je pevne v zemi. Vyzerá skvelo a dokáže poskytnúť aj vyšší tlak. Na druhej strane, nedá sa nijako presúvať a na dvore ju máte celý čas. Je preto potrebné vytvoriť jej miesto, kde bude.

Objem zásobníka na vodu

Prvou a veľmi dôležitou vecou je zásobník na vodu. Ten je pri jednotlivých solárnych sprchách rôzny. Môže ísť o menší zásobník, ktorý poskytuje napríklad objem 8 litrov, ale taktiež o väčší zásobník s objemom 60 litrov. Samozrejme, čím väčší zásobník vody je, tým pomalšie sa voda zohrieva.

Spravidla sa však udáva, že čím viac osôb bude záhradnú sprchu využívať, tým by mal byť zásobník väčší. To znamená, pre jednu či maximálne dve osoby na rýchlu sprchu bude vhodná solárna sprcha so zásobníkom 8 litrov. Naopak, pre väčšiu rodinu by ste mali uvažovať o väčšom objeme. Pokojne aj 60 litrovom.

Správne umiestnenie

Správne umiestnenie solárnej sprchy je kľúčové. Samozrejme, sprcha by mala byť čo najbližšie k bazénu. To však nie je jediná požiadavka. Keďže solárna sprcha funguje najmä vďaka slnečným lúčom, je dôležité, aby na ňu celý deň svietilo priame slnko. Vyhýbajte sa miestu, kde je veľkú väčšinu času tieň alebo polotieň. Ohrev by mohol prebiehať veľmi pomaly.

Keď už však hovoríme o umiestnení, je dôležité spomenúť aj to, kam bude odtekať použitá voda. Ak nevytvoríte určitý žľab alebo obvod, kam by mohla voda ísť, bude sa vám pri nej tvoriť veľká mláka. Vyberajte teda také miesto, kde sa vám bude tvoriť žľab či obvod omnoho jednoduchšie.

Materiál

Ide o materiál, z ktorého je sprcha vyrobená. Je dôležitý, pretože by mal byť kvalitný a stabilný. Vybrať si môžete z mnohých typov materiálu a to od hliníka, plastu, nerezu či dokonca z dreva. Najlepšie urobíte, ak na začiatok do sprchy zainvestujete. Rozhodne sa vám to vyplatí.

S materiálom ide ruka v ruke aj dizajn. V prípade, že vám záleží na tom, ako záhrada alebo dvor vyzerajú, mali by ste sa zamerať aj na ten. Nie je však tak dôležitý, ako spomenuté body vyššie.

Tlak vody

Každá solárna sprcha má iné parametre. Rovnako je to aj pri tlaku vody. Ten môže byť silnejší alebo slabší. Spravidla sa pohybuje medzi 3 – 5 barmi. Výber je na vás. Keď chcete silnejší prúd, stavte na ten. Keď vám bude vhodný aj pomalší, vyberte si slabší tlak.

Príslušenstvo

Pri solárnych sprchách sa môžete stretnúť aj s určitým príslušenstvom. Medzi to sa radí napríklad kohútik na oplach nôh. Vďaka nemu nemusíte púšťať celú sprchu, keď si budete chcieť opláchnuť len nohy.

Veľmi dobrým príslušenstvom je aj možnosť nastavenia teploty vody. Solárna sprcha vie zohriať vodu až na 60 stupňov Celzia, čo je vysoká teplota pre telo človeka. Niektoré sprchy však vedia regulovať teplotu, čo je veľkým plusom.

Pozrite si aj klasické záhradné sprchy v našom katalógu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *