Ako vybrať záhradné osvetlenie?

Záhradné osvetlenie má veľké množstvo funkcií a výhod. Nielenže osvetľuje záhradu alebo dvor počas noci, ale taktiež poskytuje veľmi peknú dekoračnú funkciu. Pri jeho výbere je však dôležité myslieť na veľké množstvo dôležitých parametrov a drobností, ktoré ovplyvňujú následnú kúpu. Plánujete si kúpiť záhradné osvetlenie aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov.

Obľúbené vankúše v našom katalógu

Najdôležitejším bodom, prečo si človek kupuje záhradné osvetlenie, je praktická funkcia. Rovnako ako vnútri, tak aj vonku človek potrebuje svetlo na to, aby videl. Druhou funkciou osvetlenia je však aj dekoračná funkcia. Dnes na trhu nájdete veľké množstvo ozdobných svietidiel, ktoré si rozhodne zamilujete aj vy. Aké parametre sú dôležité pri výbere záhradného osvetlenia?

Základné typy osvetlenia

Pri výbere osvetlenia je dôležité poznať základné typy, podľa ktorých sa vo veľkom množstve osvetlení určitým spôsobom zorientujete. Medzi základné typy sa radia:

Elektrické osvetlenie

Elektrické osvetlenie je úplne bežné a základné. Na svoju prevádzku potrebuje elektrickú energiu. Je výhodné, pretože vydrží dlho a veľmi jednoducho sa inštaluje. Nevýhodou je vyššia spotreba elektrickej energie, čo sa môže odraziť už po pár týždňoch používania a zložitejšia inštalácia. V prípade tohto typu osvetlenia ste totižto obmedzení dĺžkou kábla. Plus, káble sa často zle ukrývajú a pôsobia neesteticky.

Solárne osvetlenie

Solárne má oproti elektrickému výhodu v nižšej spotrebe elektrickej energie. Taktiež nepotrebuje pripojenie k nej. Rovnako aj dlho vydrží. Po plnom nabití vie poskytnúť 6 – 8 hodín neustáleho svetla. Jeho nevýhodou je však nižšia svietivosť, čo niekomu môže prekážať.

LED osvetlenie

A nakoniec LED osvetlenie, ktoré je dnes veľmi obľúbené a mnohí po ňom siahnu. Dôvodom je nízka spotreba, vysoká svietivosť, veľmi pekné svetlo, dlhá životnosť a taktiež jednoduchá inštalácia. Je aj veľmi odolné, vďaka čomu dlho vydrží. Problémom by mohli byť vstupné náklady. Rozhodne sa však oplatí do tohto typu svetla investovať.

Svetelný zdroj

Svetelný zdroj je veľmi dôležitý parameter, na ktorý by ste nemali zabúdať. V prípade svetelného zdroja máte na výber niekoľko typov žiaroviek. Medzi ne sa radí napríklad Wolframová žiarovka, halogénová žiarovka, kompaktná žiarovka či LED žiarovka. Pri ich výbere myslite najmä na životnosť, na rozsah svietenia a taktiež na to, ako dlho trvá kým sa úplne rozsvieti.

Stupeň krytia

Stupeň krytia, označovaný aj ako IP, je pri záhradnom osvetlení veľmi dôležitý. Ukazuje totižto, do akých náročných podmienok je lampa vhodná. Najčastejšie sa stretnete s označením IP a dvomi číslicami. Prvá číslica udáva ochranu proti dotyku a vniknutiu telesa. Druhá zas udáva odolnosť voči vode.

Svetelný tok

Svetelný tok sa udáva v lumenoch. Určuje to, aká silná je žiarovka a akú má svietivosť. Čím viac lumenov žiarovka má, tým lepšie osvetľuje daný priestor. Ak teda chcete vedieť, či bude osvetlenie dostatočne silné, sledujte aj tento parameter.

Dizajn

Samozrejme, dizajn je taktiež veľmi dôležitý. Osvetlenie si všimne každý či už bude svietiť alebo nie. Preto myslite aj na to, ako vyzerá. V prípade, že máte záhradu zariadenú do nejakého štýlu, by ste mali samotné osvetlenie v tomto štýle taktiež voliť. Myslite však nielen na materiál a tvar, ale taktiež farebné prevedenie.

To, čo najviac ovplyvňuje dizajn je materiál, z ktorého je osvetlenie vyrobené. Čím kvalitnejší materiál, tým lepšie. Musí totižto dokázať odolať aj ťažším podmienkam vonku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *