Niektoré odpadové látky z vašej záhrady sa dajú jednoducho vyhodiť. V záhradke si spravíte miesto pre kompost a všetko budete na toto miesto hádzať. Či už sú to rôzne menšie kúsky ovocia alebo aj šupky z neho. Na tomto mieste sa vám všetko toto rozloží a túto zem môžete používať aj ako veľmi kvalitné hnojivo. Niekedy sa však nájdu ak také kúsky odpadu, s ktorými neviete, čo robiť. Práve vtedy prichádza na rad drviť záhradného odpadu, ktorý si so všetkým veľmi jednoducho poradí.
Záhradné drviče vetiev v našom katalógu
141,49€116,99€AVAILABILITY: In stock
Ak chcete zlikvidovať záhradný odpad dokonale, no neviete ako na to, veľmi vhodný je záhradný drvič, ktorý si poradí s takmer všetkým. Sú to napríklad aj odrezané konáre, ktoré drvič rozdrví na malé drevené štiepky. Tým pádom máte skvelé palivo do vykurovacieho kotla či krbu na zimu. Ako si však vybrať správny záhradný drvič, ktorý spraví všetku prácu, ktorú potrebujete?
Typy drvičov
Ešte predtým, ako si povieme, ako vybrať ten správny drviť pre vás, určite by ste mali vedieť, aké typy drvičov existujú a na čo sú vhodné.
- Nožový drvič – tento drvič nájde uplatnenie najmä v malých záhradkách. Je určený na drvenie mäkšieho zeleného materiálu, ktorého máte určite dostatok pri kosení či strihaní. Skvelo rozdrví odpad zo živých plotov, zvyškoch rastlín alebo vetvičiek.
- Drviče so slimákovým mechanizmom – tieto drviče skvelo poslúžia v malých záhradkách, ktoré sú však vhodné len na tvrdý materiál. Mäkší a zelený materiál by ste doň nemali dávať.
- Drvič s frézovacím valcom – tento drvič je schopný spracovať tvrdé vetvy až do priemeru 45 mm. Hodí sa do stredne veľkých až veľkých záhrad aj kvôli svojmu výkonnému drviacemu mechanizmu.
- Turbínové drviče – v tomto drviči je špeciálny nôž v tvare lievika, ktoré je po obvode osadený ôsmymi kvalitnými nožmi. Práve vďaka tomu nedôjde tak ľahko k zablokovaniu a vy tak môžete drviť aj naozaj veľké kusy vetiev či iného materiálu zo záhrady.
Veľkosť záhrady
Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú musíte vedieť pri výbere vášho záhradného drviča je veľkosť vašej záhrady. Výkonné drviče spracujú veľké množstvo vetiev rôznych veľkostí. Hodia sa najmä do veľkých záhrad, kde nie je núdza o stromy alebo kry. Ak máte doma menšiu záhradku, ktorá vám slúži na menšie množstvo úžitkových či okrasných rastlín, hodí sa vám rázový drvič s nožovým drviacim systémom. V menších záhradkách máte určite aj dostatok mäkkého materiálu, ktorý potrebujete niekde podrviť, a práve už spomínaný drvič je na to ako stvorený. Tieto drviče majú dostatočne veľký otvor, do ktorého nasypete alebo vložíte úplne všetko, čo potrebujete. Do väčších záhrad sa vám budú hodiť väčšie záhradné drviče, ktoré majú silnejší výkon motor. Napriek silnejšiemu výkonu budú pracovať niektoré modely ešte tichšie, ako ich menší „bratia“. V týchto záhradách sa skvelo uplatňujú najmä drviče so skrutkovicovým mechaniznom. Skrutkovica zachytí ostrými okrajmi vložený konár, zereže doň, pritlačí k obvodu zberného lievika a postupne ho posúva a zarezáva sa doň stále hlbšie a hlbšie, až kým ho nerozkrája na drobné kúsky. Ak máte naozaj veľmi veľkú záhradu či vinohrady, určite sa vám budú najviac hodiť výkonné drviče poháňané benzínovým motorom.
Systém drvenia
Okrem veľkosti vašej záhrady je dôležité zistiť aký systém drvenia má váš drvič. Existuje hneď niekoľko systémov – nožový mechanizmus, závitkový mechanizmus alebo frézovací valec. Okrem druhu systému je dôležitý aj výkon, ktorý ovplyvňuje celkový výsledok drvenia.
Nožové drviče dokážu aj napriek nízkemu výkonu motora spracovať veľmi rýchlo dostatok materiálu, ktorý potrebujete. Máte teda výhodu, že už po chvíli máte hotovú prvú várku, na ktorú nemusíte dlho čakať. Existuje aj jedna nevýhoda a tou je hlučnosť, ktorú majú naozaj veľmi vysokú. Tento drvič nemôžete používať večer, pretože vy ste vzbudili všetkým naokolo. Výkonnejšie drviče majú veľkú výhodu v tom, že sú síce vo vyššej cenovej relácií, no sú omnoho tichšie a vy ich môžete používať kedykoľvek potrebujete. Pracujú tak, že frézový valec alebo skrutkovica vťahujú haluz a pritláčajú ju o kovovú protidosku. Vďaka tomu máte postarané o to, že už nikdy nebudete mať veľký hluk.
Ďalšie vlastnosti?
Tie najdôležitejšie dve vlastnosti sme si už spomenuli. Aké ďalšie výhody vám však tieto drviče ponúkajú? Niektoré druhy drvičov, prevažne väčšina drahších modelov, má konštrukčne zabezpečený systém samovťahovania drevených konárov, takže ich nemusíte nasilu vtláčať. Stačí ich položiť pri otvor, kde si ich už samostatne vezme drviť. Samovťahovanie tak dokáže ochrániť aj vás pred úrazom, ktorý by ste si mohli urobiť. Nezabúdajte však ani na ochranné pomôcky, ktoré musíte mať vždy pri pracovaní s týmto strojom na sebe.
Spätný chod je ďalšou vlastnosťou, ktorú tieto stroje majú. Práve drviče so skrutkovicou a frézovacím valcom majú túto vlastnosť, ktorá je niekedy na nezaplatenie. Keď sa drvič zasekne, čo sa môže niekedy stať kvôli kúsku dreviny, zahltí sa veľkým množstvom materiálu naraz. Práve spätný chod pomôže tomu, aby sa stroj mohol pohnúť ďalej a nebol zaseknutý na jednom mieste.
Bezpečnostná poistka by nemala chýbať na žiadnom stroji. Väčšina drvičov má poistku proti preťaženiu, ktorá automaticky vypne motor ak sa kotúč pri práci zasekne.
Drviče, ktoré sú určené na mäkší, najmä zelený odpad sú vybavené aj posúvačom materiálu, ktorý si sám posunie lístie, byle, stvoly a iný materiál až k nožom. Nemusíte preto vy prikladať ruky k nebezpečnému miestu na vašom drviči. Niektoré drviče majú aj tzv. preddrviče, ktoré znižujú hluk, zvyšujú drviaci výkon a zjemňujú aj výsledný odpad.
Ako si vybrať ten najlepší drvič?
V skratke by ste mali vždy dbať najmä na:
- Už spomínanú veľkosť záhrady, podľa ktorej si vyberiete veľkosť a výkon svojho drviča
- Výkon, resp. príkon pohonnej jednotky, ktorá by mala byť dostačujúca pre vašu záhradu
- Počet otáčok a spôsobu oddeľovania a drvenia
- Maximálny priemer drveného materiálu
- Rýchlosť drvenia
- Hlučnosť
- Váhu a konštrukciu podvozku
Recenzie od zákazníkov
Video recenzia na fieldmann drvič.
My máme doma elektrický drvič vetiev Makita UD2500. Je to dobrá drvička a robí presne to na čo sme si ho zakúpili. Vetvičky s priemerom do 0,5cm prejdú nožmi nie úplne dobre posekané, ale sú rozdrvené natoľko, aby sa dali použiť na obsyp prípadne ako mulč. Treba sa trochu pohrať aj s nastavením.