Mnohí už len pri počutí slova cesnak ohŕňajú nos a vybavujú si pre nich veľmi nepríjemnú vôňu, ktorá sa z neho šíri. Cesnak patrí však medzi veľmi zdravé potraviny, ktoré dokážu veľké zázraky a určite by ste ho zo svojho jedálnička nemali vyhadzovať. Dokáže skvelo dochutiť každý jeden pokrm a svojou výraznou arómou zlepšiť aj vôňu celého jedla. Ak patríte medzi ľudí, ktorí cesnak zbožňujú alebo ho veľmi radi používajú v jedlách, určite si ho zasaďte doma aj vy. Starostlivosť oň nie je náročná a uvidíte, že vám bude chutiť ešte lepšie!
Cesnak patrí medzi zeleninu, ktorú každý nemusí mať rád, no dokáže v jedle naozajstné zázraky. Rovnako to je aj s ľudským zdravím, a preto je vhodné ak doma máte niekoľko strúčikov. Ešte lepšie však spravíte, ak budete mať v zásobe aj domáci cesnak, ktorý je úplne iný. Kúsky zo supermarketov a z rôznych obchodov sú dosť drahé a ich finálna chuť je aj tak úplne o ničom.
Kedy sadiť cesnak?
Sadenie cesnaku nie je žiadna veda. Stačí vedieť, ako na to a hlavne kedy je správna doba na jeho sadenie. Ak budete ovládať tieto základy, nemôžete nič pokaziť. Najvhodnejšie obdobie pre sadbu nastáva už v jesenných mesiacoch, medzi ktoré patrí september, október a niekedy aj november (ak nie je už príliš chladný). Teplota však musí trvale klesnúť pod 9 stupňov Celzia. Zber tak potom pripadá na mesiace jún a júl. Je to preto, lebo vegetačná doba ozimného cesnaku je 260 – 270 dní a u jarných 110 až 120 dní.
Ako sadiť cesnak?
Cesnak sa sadí veľmi jednoducho. Stačí ho zasadiť do rýh či do riadkov vzdialených od seba 25 – 30 cm. Hĺbka výsadby by mala byť taká, aby nad vrcholkami strúčikov zostalo ešte 4 – 6 cm pôdy.
Na začiatku by ste si mali dávať pozor na kvalitu sadby, ktorú si zakúpite. Podľa výsadby sa delí cesnak na jesennú a jarnú výsadbu. Výhodou jesennej výsadby je to, že má vyšší výnos, no nevýhodou zas je, že má krátku skladovateľnosť, takže vám v pivnici nevydrží dlho. Jarné výsadby sú ešte k tomuto všetkému odolnejšie proti rôznym chorobám a majú dlhšiu dobu skladovateľnosti.
Cesnaku by ste mali vybrať miesto, ktoré je slnečné, suché a vzdušné. Na tomto mieste sa mu bude dariť najlepšie a budete mať z neho aj najlepšiu úrodu. Pôda by mala byť prekyprená, priepustná a mala by mať dostatok živín, ktoré pomôžu cesnaku lepšie vyrásť.
Mali by ste vedieť aj s ktorými plodinami by ste cesnak nemali dávať do „susedstva“. K týmto plodinám patria hrach, miešanky s hrachom, cibuľa, pór, zemiaky či paradajky.
Opatrne by ste mali ísť na cesnak aj s vodou, ktorá by nemusela byť jeho veľkým priateľom. Cesnak totižto neznáša mokro a vlhko. Polieva sa iba v prípade, že by boli veľké a dlhé suchá.
Pred každou výsadbou cesnaku by ste ho mali ošetriť proti hubovým chorobám a háďatkám, ktoré ho môžu napadnúť. Toto sa nazýva morenie. Vždy si vyberajte kvalitné prípravky na morenie cesnaku, ktoré ho nepoškodia, ale naopak, dobre ho ochránia pred rôznymi chorobami.
Zber cesnaku
Zber cesnaku sa začína, keď im zostáva posledných päť dužinatých listov a kvetné stvoly sa začnú narovnávať.