Kedy a ako sadiť fazuľu

Fazuľa patrí medzi potraviny, ktoré sú veľmi obľúbené nielen ako samostatné jedlo, ale aj ako príloha k rôznym iným pokrmom. Z fazule dokážete prichystať niekoľko druhov jedál, ktoré budete mať určite radi. Je zdravá, obsahuje mnoho vitamínov a minerálnych látok, ktoré telo potrebuje, a preto je najlepšie ak si ju vypestujete sami doma.

Fazuľa je ľahko stráviteľná, chutná a obsahuje veľa vitamínov. Jej pestovanie nie je vôbec náročné a zvládne to aj začiatočník, ktorý sa prvýkrát chystá sadiť ju. Nemusíte sa tak báť ničoho a pustite sa do toho bez zbytočného otáľania!

Odrody fazule

Predtým, ako pôjdete fazuľu sadiť je dôležité, aby ste si vybrali správnu odrodu, ktorú budete sadiť a pestovať. Môžete si vybrať medzi kríčkovými či kolíkovými odrodami. Je len na vás, ktorú si vyberiete, a ktorá vám bude lepšie vyhovovať.

Kríčkové odrody fazule sa pestujú v našich končinách omnoho častejšie ako kolíkové. Majú kratšiu vegetačnú dobu čo znamená, že fazuľky budete mať už o niekoľko týždňov od sadenia. Rastliny zaberú v záhrade viac miesta, ako u kolíkových odrôd, no nepotrebujú žiadnu oporu a ich pestovanie je preto jednoduchšie. Behom krátkeho času poskytnú naozaj veľkú úrodu, ktorá sa vám bude páčiť.

Naopak, kolíkové odrody sa pestujú trochu ťažšie. Majú dlhšiu vegetačnú dobu, a preto si budete musieť na svoju nádielku fazuliek počkať. Pre ich pestovanie budete musieť vyrobiť aj nejakú oporu ako sú napríklad tyčky. O tie sa bude fazuľa opierať pri svojom raste. Vďaka tomu bude mať rastlina zdravé výhonky a poskytne kvalitné plody.

Kedy sadiť?

Na začiatok si vyberte správne miesto, kde by ste svoju fazuľu mohli umiestniť. Fazuľa potrebuje teplé, ľahšie pôdy, ktoré majú dostatok živín a bude sa jej na tomto mieste dobre rásť. Fazuľa má rada teplo, no zle znáša vietor, takže nájdite miesto v záhrade, kde máte zátišie.

Na sadenie je potrebné vedieť, že teplota by nemala klesnúť pod 10 stupňov Celzia. To znamená, že by ste ju mohli začať sadiť v druhej polovici mája. Okrem toho, že musí mať teplota dostatok tepla, potrebuje aj vlahu. V chladnej zemi by totižto mohla fazuľa zle vyklíčiť a nemali by ste úrodu takú veľkú alebo žiadnu.

Predtým, ako pôjdete fazuľu sadiť je vhodné, aby ste ju predtým na niekoľko hodín namočili do vody. Fazuli tak povrch praskne a rýchlejšie naklíči. Fazuľa by vám nemala vyschnúť, pretože by stratila klíčivosť.

Kríčkovú fazuľu zasievajte po 3-4 semenách do jamiek hlbokých maximálne 5 cm.

Kolíkovú fazuľu sejte po 4-5 semenách do hĺbky maximálne 6 cm. Pre rastlinu je potrebné, ako sme už spomínali, pripraviť oporu pomocou tyčí.

Zasiata fazuľa by mala vzísť asi o dva týždne. Pôdu vždy nakyprite okolo rastliniek, aby mohli lepšie dýchať a prijímať živiny.

Comments (3)

 1. veronika

  Chcela by som pestovať kríčkovú fazuľu na struky na lodžii, južná strana. Asi aký objem kvetináča, aká výška zeminy na jeden trs (3 semienka) ? Polievať denne? Ďakujem za správnu odpoveď. (overím v praxi 🙂 )

 2. BL4Z3

  Táto informácia mi veľmi pomohla. Doteraz som sadil a sadil, ale stále mi umierala. A teraz viem prečo. Ďakujem.

 3. Zdenka Klamova

  Dobry den chcela by som posadiť ťahajú fazulu k plotu do hrantika.
  Ten je vsak vysoký 14 cm .Jeto mozne ???
  Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *