Ako vŕtať do skla a kachličiek?

Vŕtanie do skla a kachličiek je niekedy tou najťažšou činnosťou, ktorá môže nastať. Keď sa pýtate, kde by ste sa s tým mohli stretnúť, je to najmä vtedy, keď prerábate a rekonštruujete byt či dom. Ak ste sa s týmto už stretli alebo ešte len niečo takéto budete robiť, mali by ste vedieť ako na to a ako nezničiť kachličky.

Prevŕtať sklo alebo kachličky je niekedy veľmi ťažké. V situácií, keď na múr potrebujete napevno zavesiť nejaké predmety sa vŕtaniu do kachličiek nevyhnete. Niektoré kachličky však môžu byť veľmi krehké a mohli by sa hneď zničiť. Ako na to?

Postup vŕtania do kachličiek

Hneď na začiatok by ste mali poznať najlepší postup na to, ako vŕtať s citom a mierne. Pri tomto postupe by sa vám nemalo stať, že kachličku zničíte alebo inak poškodíte. Keramické kachličky sú pomerne krehké, a preto pri vŕtaní by ste nemali ísť na ne rýchlo a s veľkou silou či silnými nástrojmi, ktoré by ich okamžite zničili. Iné je zas vŕtanie do kachľových obkladov, kedy je najlepšou voľbou práve použitie diamantového vrtáka. Ten dokáže bez problémov prevŕtať všetky tvrdé podklady. Musíte si uvedomiť, že diamantový vrták nie je vôbec vhodný na krehké keramické kachličky.

Vrták počas práce musíte chladiť a vždy robte so správnymi otáčkami. Fixkou si na začiatok vyznačte bod, kde chcete spraviť dieru či iný otvor. Do tohto otvoru spravte jemnú dierku, na ktorú postačí napríklad nôž. Vrták sa tak jednoducho dostane presne na to miesto, ktoré ste si vyznačili a nebude sa zbytočne kĺzať. Nespravíte tak žiadne diery, škrabance či niečo iné. Ideálne je nastavenie cca 600 otáčok.

Postup vŕtania do skla

Vŕtanie do skla je niekedy tiež veľmi ťažké, a preto potrebujete aj tu vedieť, aký je ten najlepší postup. Na začiatok si tiež načrtnite miesta, kde budete robiť diery či otvory. Sklo je veľmi krehké a niekedy sa stane, že aj pri tej najjemnejšej manipulácií môže prasknúť. Otvory nesmú byť príliš blízko od okrajov či od hrany. Sklo opatrne položte na zem, ktorá musí byť rovná. Sklo sa vám nesmie ani pohybovať z miesta na miesto. Okolie vyznačeného bodu vyplniť sklenárskym tmelom a dovnútra nalejte trochu obyčajného octu. Poslúži to k chladeniu, ktoré je veľmi dôležité aj pri skle. Vŕtajte vždy pri nízkych otáčkach. Nezabúdajte si chrániť oči ochrannými okuliarmi.

Vŕtanie do kachličiek či skla potrvá okolo 5-10 minút. Všetko závisí od vás a vašej zručnosti. Zbytočne sa však neponáhľajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *