Ako na sójové maso?

S rastúcim počtom stravníkov, ktorí sa prikláňajú k strave založenej na rastlinných potravinách, sa mnohí výrobcovia potravín snažia vyjsť dopyte ústrety ponúkaním množstvo sójových náhradiek mäsa.

Čo vlastne sójové mäso je, aké sú jeho výhody a ako ho najlepšie pripraviť sa dozviete v nasledujúcom článku.

Sójové mäso je dehydratovaný textúrovaný sójový proteín, ktorý sa vyrába z odtučnenej múky. Veľká výhoda sójového mäsa spočíva v jeho dostupnosti a priaznivej cene. Sójové mäso obsahuje až 50% bielkovín a naopak veľmi málo tuku, nízka je tiež jeho kalorická hodnota. Z vitamínov sú zastúpené vitamíny z radu B, A, E a z minerálnych látok vápnik, fosfor a železo. Neobsahuje lepok, naopak má veľký podiel vlákniny.

Sójové mäso možno pripraviť buď zaliatím horúcou vodou z rýchlovarnej kanvice a nabobtnaním, alebo priamo varením – tým sa zlepšia jeho stráviteľnosť. Samo o sebe tiež nemá nijako výraznú chuť, ale ľahko vstrebe chuť korenia, omáčok, štiav a pod ..

Liečivé účinky sóje

Sójové bôby predovšetkým výrazne znižujú hladinu krvného cholesterolu a tlak. Tiež významne chráni pred tvorbou žlčových kameňov, ale tiež znižujú riziko vzniku rakoviny prsníka. Pomáha tiež pri mnohých ďalších zdravotných problémoch:

Prostata

Sója obsahuje významný počet izoflavónov, ktoré chránia pred vznikom ochorenia prostaty.

Cukrovka

Zaradenie sóje do jedálnička pri diéte pomáha kontrole krvného cukru a chráni pred vznikom srdcových ochorení. Výrazne tiež znižuje záťaž obličiek.

Predmenštruačný syndróm

Sója obsahuje veľký počet izoflavónov, ktoré pomáhajú vyrovnávať produkciu hormónov a znižujú príznaky PMS.

Avšak vo veľkom množstve sója nie je príliš zdravá, takže všetko s mierou.

Kedy je sója nevhodná?

Sója sa vďaka veľkému množstvu bielkovín radí medzi ťažšie stráviteľné potraviny. Pre ľudí, ktorí majú problémy s trávením, preto nie je jej konzumácia vhodná. Tiež sa neodporúča v období tehotenstva, pretože nadmerné množstvo prírodných hormónov v tejto potravine môže poškodiť nervový systém plodu.

Tiež sa objavujú správy o škodlivom účinku niektorých látok, ktoré pretrvávajú v sójových produktoch i po uvarení. K týmto látkam patrí napríklad sójová bielkovina, ktorá môže byť príčinou alergií, alebo látka Lektín, ktorá spôsobuje zápaly a znižuje okysličovanie organizmu.

Tip: Varením sójového mäsa vzniká špecifický zápach, ktorý nemusí byť každému príjemný. Pokiaľ to dispozícia vašej kuchyne dovolí, pozrite sa na ponuku ostrovčekových odsávačů pár, ale aj iných tipov odsávanie od výrobcu Mora.

Sójové výrobky

V regáloch obchodov dnes nájdete veľké množstvo výrobkov zo sóje, prípadne tých, ktoré obsahujú sóju len čiastočne. Medzi základné potraviny patria:

  • Sójové mäso je upravenou sójovou bielkovinou, s ktorou sa stretnete v mnohých formách (kocky, plátky, granulát).
  • Sójové mlieko je výluhom zo sójových bôbov a má priaznivejšie zloženie tukov, ako mlieko kravské. Sójové mlieko tiež neobsahuje žiadny cholesterol.
  • Sójový tempeh sú sójové bôby naočkované ušľachtilou plesňou, vhodné ako náhrada mäsa.
  • Tofu je získané zrážaním sójového mlieka, vhodné pre varenie, grilovanie, či dusenie.
  • Sójová múka je vhodná na varenie a pečenie zvlášť pri celiakii, pretože neobsahuje žiadny lepok.

Tip: Ak plánujete novú kuchyňu, alebo sa len zaujímate o kuchynský dizajn, určite nezabudnite prečítať článok: 9 materiálov do kuchyne: výhody a nevýhody.

Ako upraviť sójové mäso?

Sójové mäso je pred prípravou nutné namočiť alebo uvariť (záleží na pokynoch výrobcu). Mäso po uvarení získa väčší objem a jeho hmotnosť sa zväčší až štvornásobne. Niektorí výrobcovia odporúčajú sójové mäso variť s kockou bujónu – či ho použijete, je však čisto na vás.

  • Sójový granulát je ideálny pre pridanie do mletého mäsa, najlepšie v pomere 1: 1. Uvarený granulát dôkladne premieša s mäsom. Ďalej môžete vypracovať placky, karbonátky, alebo čevabčiči, ktoré nespoznáte od čistého mäsa.
  • Sójový granulát je vynikajúci pre prípravu rôznych zapekaných nákypov. Do granulátu je možné pridať zeleninu a potom spevniť strúhankou a vajcom.
  • Sójové kocky a rezančeky majú svoje použitie pri príprave gulášov a rôznych “čínskych” zmesou. Môžete ich použiť samotné, prípadne kombinovať s bravčovým, či kuracím mäsom.
  • Pri úprave na panvici je ideálna uvarené sójové kocky vopred ochutiť a zakápnout olejom, prípadne sójovou omáčkou.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *