Chladnička vás pred plesňami a baktériami neochráni

Možno ste už ostali niekoľkokrát nepríjemne prekvapení tým, že jedlo uložené v chladničke splesnivelo. Predstava, že nízka teplota v chladničke potraviny pred množením baktérií a plesní ochráni je trocha naivná. Chlad totiž prírodné enzymatické procesy, kvôli ktorým sa jedlo kazí, len spomalí. Pravidelne teda potraviny v chladničke kontrolujte.

 

Nezničiteľné plesne a baktérie

Plesne sú v skutočnosti mikroskopické huby, ktorým sa darí všade tam, kde je dostatok vlhkosti.Aj keď sa im v prírode najlepšie darí pri teplote okolo 25 °C, dokážu rásť a množiť sa aj pri teplotách pod 10°C. Keďže vlhkosť v chladničke je vysoká, majú plesne vhodné podmienky na množenie. Navyše sú odolné aj proti soli, o ktorej si myslíme, že by potraviny mala ochrániť.

 

Baktérie v chladničke sa podľa vedeckých prieskumov najviac zdržujú v boxoch na zeleninu a to vo veľmi nebezpečných koncentráciách. Môžu medzi nimi byť aj veľmi nebezpečné druhy, ako je salmonela, listéria či E.coli. Prieskumy hovoria o tom, že v boxoch na zeleninu sa vyskytuje až 750 krát viac baktérií, než je bežné.Inými slovamisatu nachádzaobdobné množstvobaktérií, ako na toalete. A to je samo o sebe dosť alarmujúce.

 

Pozor na vajíčka a orechy

Kde sa teda všetky tie baktérie berú? Jednou z už zmienených ciest je neumytá zelenina a ovocie, ktoré si prinesieme domov. Zákerný spôsob, akým sa do vašej chladničky môže dostať celá armáda mikroorganizmov, sú taktiež kartónové obaly od vajíčok. Tie totiž nie sú nijak antibakteriálne ošetrené a baktérie sa potom veselo šíria a kontaminujú chladničku.Vajcia preto radšej dávajte do pripravených otvorov vo dvierkach chladničky (ideálne špičkou dolu) alebo si schovajte a opakovane používajte vydezinfikované plastové obaly na vajíčka.

 

Plesne a baktérie môžu napadnúť prakticky každú potravinu, ktorá je zle uskladnená. Syry, salámy a ďalšie potraviny nechávajte preto zbytočne dlho v mikroténových vreckách. Samozrejme, že na určitých typoch syrov nájdeme ušľachtilé plesne, no tých sa báť nemusíte. Ak ale zbadáte zelenú pleseň na tvrdom syre, radšej ho už nejedzte. Plesňami bývajú často napadnuté napríklad oriešky, čaj či káva, aj keď vo väčšine domácností sa tieto pochutiny skladujú vkomore. Kapitolou samou o sebe sú plesne, ktoré sa nám v chladničke chytia na otvorené marmelády a kompóty. Pleseň sa taktiež často chytá napríklad na nedojedenú paštétu.

 TIP: využite aktuálne zľavové kupón a zľavy na dom a záhradu až 70%

Prečo sú nebezpečné?

Baktérie a plesne rozkladajú potraviny, pričom vznikajú rozkladné produkty. Tieto rozkladné produkty niektorých druhov a poddruhov mikroorganizmov môžu obsahovať ľudskému organizmu nebezpečné látky -mykotoxíny.Preto skúsené gazdinky ani odborníci neodporúčajú nezdravú šetrnosť a napadnuté potraviny akokoľvek vykrajovať a zachraňovať. Plesne sú totiž mikroskopické a nemusíte vôbec tušiť, že na zostatku napadnutej potraviny sú ďalšie ložiská. Kontaminované potraviny nedávajte ani domácim zvieratám.

 

Pri konzumácii potravín, ktoré už máte v chladničke dlhšie si dávajte pozor. Niekedy stačí aj veľmi malá „plesňová škvrnka“ s agresívnym druhom plesne, ktorý vypúšťa veľa jedovatejlátky a máte o problémy postarané. Mnohé plesne môžu mať na organizmus negatívny účinok a v horšom prípade aj vyvolávať celý rad infekčných ochorení, zvlášť u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Typickým ochorením, spôsobeným toxínmi húb a plesní, je veľmi ťažko liečiteľná mykotoxikóza. Ďalšie možné problémy popisuje alergiologička MUDr. Eva Kovaříková: „Dlho trvajúce zdravotné komplikácie môžu plesne spôsobiť atopikom,ktorým môžu vyvolať alergické reakcie ako alergická nádcha, zápal spojiviek, astma, atopický ekzém, či alergická žihľavka.Alergická nádcha sa prejavuje opuchom nosnej sliznice, vodnatou sekréciou z nosa, kýchaním, svrbením a pálením nosa. Často súzasiahnuté aj oči, ktoré tiežopúchnú, pália a svrbia. Typickými príznakmi alergickej žihľavky je zas výsev na koži, ktorý niekedy pretrváva dlhšiu dobu alebo sa objavuje opakovane a nepríjemne svrbí. Zasiahnuté môže byť celé telo alebo len niektoré jeho partie.“

 

Prevencia je najlepší lekár

Ako už bolo v úvode naznačené, udržiavanie čistoty v chladničke a všade, kde udržujeme potraviny, je zásadné. A to ani nie takkvôli prachu, ako kvôli „neviditeľnosti“ baktérií a plesní. Rozhodne nečakajte na nepríjemný zápach z chladničky alebo na objavenie zelených a bielych hlavičiek neušľachtilých plesní.

 

V ideálnom prípade by sa podľa odporúčaní odborníkov mala chladnička umývať asi raz za mesiac. Nežiaducich pachov aj baktérií, sa zbavíte umytím vnútra chladničky, či komory napríklad riedeným roztokom SavoPrim, ktorý necháte po aplikácii 5 minút pôsobiť. Potom priestory umyte pitnou vodou, nechajte vysušiť a odvetrať.

 

savo-prim-svetinova

 

Pred čistením vyneste všetky potraviny na balkón (ak nie je príliš teplo), inak využite prenosné chladiace zariadenie. Pri postupnom umývaní ich určite neprekladajte z jednej police na druhú, aby ste ich nechtiac neznehodnotili čistiacim prostriedkom.

 

K prevenciipatrí aj nastavenie správnej teploty a vhodné umiestnenie potravín v chladničke. Teplota by sa mala pohybovať medzi 1,5 až 4,5 °C, čo dostatočne spomalí rozkladné a bakteriálne procesy. Nižšia teplota by už mohla spôsobiť kryštalizáciu vody v potravinách a znehodnotiť ich. V mrazničke by teplota mala byť nižšia ako-18 °C.

 

Pre zníženie nebezpečenstva kontaminácie skladujte oddelene varené jedlá a surové potraviny. Varené jedlá dávajte do chladničky zásadne Ovocie a zeleninu skladujte úplne na spodku chladničky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *