Ako zazimovať jazierko a ako sa oň počas zimy starať

So zimou prichádza zimný spánok. Nie je tomu tak len pri medveďoch, ale aj pri jazierkach. Jeseň je obdobie, kedy sa rozhodujeme medzi vypúšťaním a nevypúšťaním jazierka.

Vypúšťate jazierko?

Rozhodli ste sa jazierko vypustiť? Také jazierko Vám stačí pochytať a uskladniť všetky vodné rastliny a rybky, na ktorých Vám záleží do vodných nádrží alebo akvárií. Následne jazierko vypustíte a zbavíme sa kalu, usadeného na dne jazierka. Vyčistite steny a prikryte celý vypustený komplex až po okraj doskami či iným krycím materiálom, aby pôda v zime úplne nepremrzla.

 

zima-jazierko

 

V prípade, že jazierko nevypúšťate

Pri jazierkach, ktoré ste nevypustili, však budeme postupovať úplne inak (okrem pokrytia krycím materiálom, tento postup je čiastočne rovnaký). Obvykle sa jedná o fóliové jazierka, ktoré s prichádzajúcou zimou pravidelne čistíme sieťkami, čím zamedzíme tvorbu usadenín.

Z vody odstránime opadané lístie z okrasných drevín, odumreté rastliny a tiež bahno (bahno z dna sa pokúšame čistiť celoročne). Tieto nasiaknuté nečistoty totiž majú tendenciu klesnúť na spodok jazierka a tvoriť hnijúci kal.

 

Čo s rastlinami?

Obráťte svoju pozornosť na bahenné rastliny a odrežte im nadzemné časti približne 10 cm nad hladinou. Rastliny citlivé na mráz posuňte do nezamŕzajúcej hĺbky, napríklad lekná (ostriháme im listy, zimujú v pukoch) a teplomilné vodné rastliny. Plytkovodné a plávajúce rastliny predstavujú mrazuvzdorné a otužilé druhy vodných rastlín, ktoré môžu zamrznúť a nič sa im nestane.

Listy rastlín cez zimu zahnívajú a opadávajú. Tlenie týchto listov podnecuje produkovanie jedovatých plynov, ktoré sú pre ryby smrteľné. Riasa vypúšťa kyslík a v noci kysličník uhličitý, avšak v zimnom období produkuje pri neodhrnutom snehu na zamrznutej ploche iba nebezpečný CO₂, pretože sa mu nedostáva ani toho mála slnečného svetla, ktoré potrebuje pre dodržanie svojej každodennej rutiny. Odhŕňajte preto počas zimy z vrchnej zamrznutej vrstvy jazierka sneh.

 

Keď je o rastliny postarané, na rade sú ryby

Ryby cez jeseň dostávajú čo najpestrejšiu, ľahko stráviteľné krmivo (obsahuje probiotiká, vitamíny), čím sa podporuje ich imunita. Nemusíte sa obávať, že to Vaše rybky nezjedia, v tomto období sú totiž náchylnejšie prijať akúkoľvek stravu. Až keď teplota klesne pod 10°C, strácajú záujem o potravu a nakoniec ju prestávajú pojedať úplne. Nie je to však spôsobené akousi záhadnou chorobou. Metabolizmus rýb sa spomaľuje a tráviaci systém nefunguje ako počas zvyšných ročných období. Cez zimu nekŕmime ryby vôbec, ani sa o to nepokúšame, pretože hádzaním krmiva do vody by sme mohli zvýšiť riziko zhoršenia životného prostredia jazierka. Ryby dokážu prezimovať vo vode hlbokej minimálne 1 meter. Voda na dne je teplejšia, preto sa ryby obvykle uchýlia práve tam, kde nemôže zamrznúť.

 

Vypustite nebezpečné plyny pod ľadom

Hnilobné procesy a rozklad organických látok neeliminujeme celkom úplne asi nikdy, ani keď sa o to budeme akokoľvek pokúšať. Oxid uhličitý, ktorý sa hromadí v krvi rýb a troví ich, sirovodík páchnuci po skazených vajciach, najprudší jed amoniak zase vyvoláva kŕče a napnuté plutvy, či krvácanie zo žiaber a metán, ktorý vytláča kyslík, to sú plyny, ktoré sa môžeme pokúsiť zredukovať a poskytnúť ekosystému jazierka zdravý život pod ľadom.

Ako? Prvý krok sme splnili. Skúsili sme sa čo najviac zbaviť všetkých organických zvyškov. Druhý krok predstavuje otvor v ľade, ktorým plyny z jazierka unikajú. Otvor v ľade získame voči rybám šetrnejší, menej hlučným spôsobom bez otrasov, či nešťastne pretrhnutých fólií. Rozmrazovací plavák so vzduchovým procesorom udržiava otvor v ľade vďaka okysličovaciemu kamienku. Kamienok spôsobuje vynášanie teplejšej vody z dna jazierka na hladinu priamo v najhlbšom bode jazera.

 

Dajte pozor

Dozrite na zariadenia, ktoré cirkulujú vodu a potrubia, cez ktoré sa voda do jazierka dostáva. Najlepšie je čerpadlá po podrobnom vyčistený uložiť do nádoby s vodou a odvodnené filtre zase do teplejšej miestnosti. Nedôjde tak k vyschnutiu ložisk. Odvodniť musíme aj ventily, kohútiky, uzávery. Nádrže vystupujúce na povrch sa môžu stať obeťami mrazov, preto je nutné chrániť polystyrénovými doskami alebo balíkmi slamy.

 

Kedy jazierko spúšťame?

Obdobie „prebúdzania sa“ je pre ryby najkritickejšie, pretože sú oslabené, vyhladnuté a omámené doterajšími ťažkými životnými podmienkami. Tráviaci systém sa ešte len naštartuje, takže na potravu ešte nie sú pripravené. Ľahko stráviteľné krmivo rybám nasadíme až po tom, čo teplota vody vystúpi nad 10°C, do tej doby udržujeme život v jazierku ešte stále v menšej hibernácií.   imunitný systém zažíva šoky z kolísajúcich nočných a denných teplôt.

 

Tento článok je súčasťou seriálu o starostlivosti o jazierka:

  1. Ako založiť jazierko
  2. Aké ryby a rastliny do jazierka
  3. Ako zazimovať záhradné jazierko
  4. Ako sa starať o jazierko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *