Záhradná pec – základné info ako vybrať tú správnu

S príchodom jari sa ľudia dostávajú pomaly do svojich záhrad. Idú von nielen kvôli sadeniu a športu, ale aj kvôli zábave a rodinnému posedeniu, ktoré spolu so svojimi blízkymi môžu mať. Ak máte aj dom s priestranným dvorom, určite si počas leta veľmi radi chodíte von posedieť. Práve vonkajší gril býva pri takýchto posedeniach veľkým pomocníkom, ktorý vám pripraví chutné jedlo. Čo tak však vyskúšať záhradnú pec?

Pece patrili už v minulosti medzi veľmi obľúbených pomocníkov, ktorí pripravili chutné jedlo, o ktoré ste sa podelili so svojimi blízkymi. Ak ste doteraz uvažovali, či si von zaobstarať pec alebo gril, skúste staviť na záhradnú pec, ktorá sa vám postará o mnohé chutné pokrmy.

Neodolateľná chuť

Chuť, ktorú dostane jedlo po upečení alebo ugrilovaní v záhradnej peci je na nezaplatenie. Upečený pokrm v kamennej peci má úplne inú chuť, ako upečený v tej klasickej, ktorú máte doma v kuchyni. Okrem chutného jedla vám pec vyčaruje aj príjemnú atmosféru, ktorú ste doma možno už dlho nemali. Kedy ste naposledy jedli také jedlo upečené v pravej záhradnej peci? Asi už dávno nie, že?

Síce je záhradná pec drahšou záležitosťou, ktorú by ste si mali premyslieť, určite by ste ju mali vyskúšať. Okrem chutnej pizze, ktorú v nej dokážete upiecť, tu môžete robiť aj iné jedlo, ako napríklad koláče, drobné pečivo alebo chutné, chrumkavé kura.

Ako si vybrať pec?

Výber pece môže byť niekedy ťažší, ako si na začiatok myslíte. Výber správnej veľkosti, ktorá vám bude vyhovovať, cena a materiál, z ktorého je pec vyrobená sú základnými podmienkami, ktoré by ste si mali všímať už od začiatku. Okrem toho, že si pec jednoducho zakúpite, budete ju musieť aj zaizolovať, aby vám teplo z nej zbytočne nevychádzalo. Na toto by bolo najlepšie si zavolať odborníka alebo sa jednoducho poradiť s niekým v obchode alebo odborníkom, ktorý sa do toho rozumie určite lepšie, ako vy.

Na trhu nájdete hneď niekoľko druhov pecí, ktoré by vám mohli vyhovovať. Niektoré značky majú aj niekoľko veľkostí či iné funkcie, ktoré by vám mohli vyhovovať. Vždy však dbajte na veľkosť, ktorá by sa mala odrážať od veľkosti vašej rodiny. Skoro každú pec si jednoducho viete aj sami doma zostaviť, takže s ňou nebudete mať žiadne problémy, ktoré by ste mali niekedy v minulosti.

Dávajte si pozor aj na vysokú teplotu, ktorú má každá jedna pec. Určite buďte vždy pri svojich deťoch, ktoré by sa mohli popáliť.

Známe značky pecí

Veľmi známa značka na slovenskom a českom trhu je napríklad WoodFire, ktorá patrí medzi prvé značky s pecami. Sú veľmi kvalitné a obľúbené medzi mnohými, ktorí majú radi kvalitu. V tejto peci kúrite drevom. Jednotlivé diely v týchto peciach sú vypaľované pri vysokých teplotách. Vďaka tomu máte vždy istotu, že pec je kvalitne spracovaná a vydrží vám roky. Teplo je akumulované vo vnútri, takže nevychádza plášťom von. Teplo tak ostane vo vnútri a všetko jedlo sa vám skvelo upečie.

Druhou, veľmi známou značkou na našom trhu je aj značka Amphora. Táto značka záhradných pecí od formy LAC je vyrábaná ručne. Aj kvôli tomuto sú pece tejto značky drahšie, ako tie klasické. Vypaľované sú pri teplote až 950 stupňov Celzia, čo je naozaj veľmi vysoká teplota, ktorá zaručí správne držanie pece a kvalitu. Určite sa vám zapáčia aj mimoriadne akumulačné schopnosti, ktoré vám sľubujú teplo aj po dvadsiatich štyroch hodinách. A to je naozaj výdrž!  Pec zvnútra nepraská a ani sa nijako nerozťahuje, takže sa zbytočných popraskaných pavučiniek nemusíte báť.

Treťou značkou, ktorá je na okamžité použitie je značka Zio Ciro, ktorá je prenosná pec na vykurovanie drevom. Pec nevyžaduje žiadnu zložitú montáž, a preto je vhodná na okamžite použitie, hneď po kúpe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *