Ako dezinfikovať studňu?

Mnohí ľudia ešte aj v dnešnej dobe nedajú dopustiť na svoju studňu. Niet sa ani čomu čudovať. Voda zo studní je čistá, chutí lepšie a máte pocit, že je vaša. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí majú studňu, určite by ste mali veľmi dobre vedieť, ako sa o ňu starať. Starostlivosť je dôležitá najmä pre čistotu a nezávadnosť vody, ktorá vám ide do kohútikov v kuchyni či kúpeľni.

Čistenie a dezinfekciu studne by ste mali vykonávať aspoň raz za dva či tri roky. Okrem toho by ste ju však mali sledovať a zisťovať, v akom stave je, pretože je to veľmi dôležité pre vaše zdravie. V mnohých studniach sa môžu usadzovať sedimenty, prípadne aj drobné živočíchy, ktoré sú len na škodu. Vyvarujte sa tomu, pretože všetko toto kazí kvalitu vody.

Ako správne dezinfikovať studňu?

the-well-1378979_640Na začiatok by ste mali vedieť, či do studne nezateká nejaká voda. Okrem toho skontrolujte aj to, či v studni nie sú korienky rastlín alebo drobné živočíchy. Ak zistíte, že sa niečo takéto objavuje vo vašej studni, mali by ste okamžite zakročiť k dôkladnej dezinfekcií, ktorá je nevyhnutná.

Dezinfekciu studne nie je vhodné robiť iba sám. Je dôležité, aby vás bolo hneď niekoľko. Z hľadiska bezpečnosti sa vyžadujú minimálne dve ďalšie osoby, okrem vás. Pred vstupom do studne odčerpajte vodu pomocou ponorného čerpadla. Tak sa najlepšie a najrýchlejšie zbavíte prebytočnej vody.

Zo začiatku, ako vleziete do studne zistite, či je v nej dostatok kyslíka. Zapáľte v nej sviečku. Ak rýchlo zhasína, odvetrajte ju.

Vhodné je čistiť vašu studňu Savom, ktoré použijete na steny a dno. Steny dôkladne vykefujte a vyčistite. Vyberte aj všetky nečistoty z dna.

V ďalšej fáze by ste mali nechať Savo niekoľko hodín pôsobiť. Vodu priebežne odčerpávajte. Na záver si prizvite odborníka, ktorý vykoná rozbor kvality vašej vody a zistí, či je vhodná na používanie a pitie.

K čisteniu studne budete potrebovať ponorné čerpadlo, s ktorým vyberiete všetku prebytočnú vodu, kefu na čistenie stien a Savo, ktoré vám pomôže vyčistiť steny a dno.

Čistenie studne zaberie aj niekoľko hodín, preto s tým neponáhľajte a radšej túto činnosť urobte poriadne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *