Je stavebné sporenie stále atraktívne?

Dostupná forma financovania, ktorá sa mierne stráca v návale reklám na hypotéky, má stále svoje miesto v diverzifikácii portfólia a možnosti financovania nášho bývania. Stavebné sporenie má stále svoj šarm. Obsahuje totiž pár zásadných výhod, ktoré hovoria v jeho prospech. Dnes si povieme, aké to sú.

Prv než začneme s výhodami, pri stavebnom sporení si treba uvedomiť zásadnú vec. Stavebná sporiteľňa poskytuje stavebný úver za odlišných požiadaviek ako bankové inštitúcie hypotekárne úvery. Určite sa to oplatí viac ľuďom, ktorí majú viac nasporené v úsporách.

Stavebné sporenie je účelový, štátom podporovaný produkt stavebných sporiteľní, ktorého zámer je nadobudnúť prostriedky na výstavbu, kúpu či obnovu bývania. Stavebné sporenie pozostáva z dvoch častí. Začíname sporením. Vtedy klient odkladá na účet v stavebnej sporiteľni peniaze, vďaka ktorým sa mu pravidelne pripisujú úroky a štátna prémia. Ak splní zopár podmienok, môže spotrebiteľ nadobudnúť stavebný úver. To je súčasťou druhej fázy.

Prečo je stále atraktívne aj v roku 2017?

  1. Štátna prémia

Toto je jednoznačne jedna z najpríťažlivejších predností stavebného sporenia. Štátna prémia predstavuje %-nú časť z vášho ročného vkladu. Je ohraničená maximálnou výškou, do 5 % z ročného vkladu, maximálne 66,39 €.

Zaujímavosť, nie tak dávno, v roku 2013, bola ešte vo výške 11,50 % (v 90. rokoch dokonca i 40 %).

Ako ju dosiahnete? Všetko pri optimálnom ročnom vklade vo výške 1 327,80 € (t.j. čistý výnos 2,57 % p.a). V prepočte, štát vám vráti sumu 66,39 € ako „odmenu“.

  1. Úver bez dokladovania

Čo to v praxi znamená? Faktúry a bločky môžete vydokladovať stavebnej sporiteľni od začiatku stavebného sporenia. Dajme tomu 10 rokov dozadu. Začali ste sporiť v roku 2007? Použite doklady z roku 2008. Žiaden zádrheľ.

  1. Možnosť použiť na čokoľvek

Skvelá prednosť stavebného sporenia je jeho flexibilita. V porovnaní s hypotékou viete použiť stavebný úver po 6 rokoch trvania na čokoľvek. Kým hypotéku iba na financovanie nehnuteľnosti. Nasporené peniaze jednoducho vyberiete a použijete trebárs na kúpu dovolenky.

  1. Garancia výšky splátok

Výhoda je i stála suma splátky počas kompletného trvania stavebného úveru. Pri hypotéke sa výška splátok prehodnocuje po skončení fixácie, obvykle po 1, 3 a 5 rokoch. Stavebná sporiteľňa sa hrdí tým, že vám prisľúbi rovnakú výšku splátky počas kompletnej doby trvania úveru. Toto patrí takisto ku kľúčovým výhodám stavebného úveru.

  1. Nutnosť čakania na úver

Ak máme vypichnúť jednu nevýhodu, určite je to potreba čakania na peniaze. Pri stavebnom sporení totiž klient môže požiadať o úver až po 2 rokoch šetrenia a bežania sporenia. Navyše, do 6. roku trvania sporenia musí dokladovať každý jeden cent použitý zo stavebného sporenia.

 

Určite sa neoplatí rozmýšľať nad stavebným sporením ako sporiacim produktom. Treba brať na vedomie, že v budúcnosti hodláme využiť úver. Je to slabo likvidný produkt.

Čakanie môžete obísť cez akciový medziúver, ktorý je okamžitý. Nie je potrebné mať stavebné sporenie vopred, viete ho otvoriť zároveň s medziúverom.

Stavebné sporenie netreba zatracovať a pri istých situáciách má stále svoje pevné miesto v diverzifikácii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *